Silesion.PL

serwis informacyjny

LEDowe latarnie z budżetu obywatelskiego rozświetlają Katowice

LEDowe latarnie z budzetu obywatelskiego rozswietlaja Katowice

LEDowe latarnie z budzetu obywatelskiego rozswietlaja Katowice

Od kilku lat Katowice prowadzą wymianę opraw oświetlenia ulicznego na nowoczesne i energooszczędne typu LED. Mieszkańcy, dostrzegając pozytywne aspekty takiego działania również decydują o wymianach opraw oraz budowie nowego oświetlenia w dzielnicach. Poprzez budżet obywatelski nowe oświetlenie pojawiło się już w Brynowie, a niebawem również w Koszutce i  Giszowcu. Do końca roku, licząc wszystkie wymienione w ostatnich latach punkty oświetleniowe, Katowice będą miały ok. 1,7 tys. latarni LEDowych. 

– Dzisiaj o oświetleniu ulicznym typu LED mówimy najczęściej w kontekście oszczędności jakie pozwala ono wygenerować w stosunku do oświetlenia starego typu, z oprawami sodowymi. Jednak priorytetem jest oczywiście bezpieczeństwo dlatego tak cenne są w tym zakresie inicjatywy mieszkańców, którzy poprzez takie narzędzia jak budżet obywatelski intensyfikują działania miasta – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Dokonywana na przestrzeni ostatnich lat wymiana 1,7 tys. punktów świetlnych w Katowicach to projekty o łącznej wartości ponad 6 mln zł – dodaje prezydent.

Ekologiczne i nowoczesne oświetlenie w ramach Budżetu Obywatelskiego zyskają mieszkańcy Koszutki, Giszowca i Brynowa. Warto podkreślić, że inwestycje te oprócz zalet w aspekcie poprawy bezpieczeństwa, mają jeszcze walory ekonomiczne i ekologiczne. Przed modernizacją  punktów oświetleniowych moc zainstalowanych opraw wynosiła ok. 315 kW, a po modernizacji to 143 kW. Koszt energii wraz z dystrybucją dla wspomnianych punktów wynosił ponad milion złotych, a po modernizacji aż o połowę mniej. To także ograniczenie emisji CO2 o blisko połowę. 

Mieszkańcy wybierają, miasto realizuje

Jednym ze zrealizowanych w tym roku zadań z budżetu obywatelskiego jest projekt dotyczący Brynowa-Os. Zgrzebnioka dzięki któremu doświetlono chodnik po północnej stronie ul. Gawronów. Na 250 metrowym odcinku pojawiło się 12 nowych lamp typu LED za prawie 90 tys. zł. W tym roku realizowane są również dwa zadania dotyczące wymiany opraw oświetleniowych na LEDowe w Koszutce. Ich realizacja rozpoczęła się w połowie października i powinna zakończyć się do końca roku. Projekty obejmują wymianę opraw oświetleniowych w rejonie ul. Grażyńskiego, ul. Misjonarzy Oblatów MN, ul. Sokolskiej i ul. Dunikowskiego. Łącznie wymienionych zostanie 66 punktów oświetleniowych, a koszt realizacji tych zadań zamknie się w kwocie ok. 480 tys. zł. 

Modernizacja oświetlenia na terenie Parku Giszowieckiego w Katowicach to zadanie, które podczas ubiegłorocznego głosowania w budżecie obywatelskim otrzymało 1156 głosów. W tym przypadku zakres prac obejmuje wymianę 46 starych opraw oświetlenia na terenie parku na nowe w technologii LED. Prace rozpoczęły się 28 października i powinny zakończyć się do końca roku. Wartość zadania to prawie 130 tysięcy złotych.

Lepsza widoczność i niższe zużycie energii

Montaż oświetlenia LED poprawia widoczność na drogach i chodnikach, co wpływa na wzrost poczucia bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Lampy LED pozwalają znacząco zmniejszyć zużycie energii, co przełoży się oczywiście na oszczędności. Jest to szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, gdy widoczność jest utrudniona nawet w ciągu dnia, ale także w  obliczu stale rosnących cen za media. 

– Zarówno mieszkańcy w swoich gospodarstwach domowych, jak i jednostki miejskie – wszyscy staramy się szukać oszczędności, ale robimy to stawiając przede wszystkim na bezpieczeństwo mieszkańców, a  dzięki tej modernizacji oświetlenia na LEDowe możemy regulować natężenie światła, co przekłada się na kwestie ekonomiczne – mówi Piotr Handwerker dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Katowicach.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024