Silesion.PL

serwis informacyjny

L4 i wybory: prawo obywatelskie czy ryzyko utraty zasiłku?

Wybory Flaga Bialo Czerwona

Ekspert wyjaśnia, kiedy głosowanie lub praca w komisji może narazić chorego na konsekwencje.

Czy udział w wyborach podczas zwolnienia lekarskiego to wyraz obywatelskiej postawy, czy może pole do potencjalnego nadużycia? II tura wyborów prezydenckich skłania wielu pracowników przebywających na L4 do zadania sobie pytania: co wolno, a co może skończyć się interwencją ZUS? Warto znać granice
i skonsultować je z lekarzem – sugeruje ekspert rynku pracy Mikołaj Zając, prezes Conperio, polskiej firmy doradczej zajmującej się problematyką absencji chorobowych.

– Zbliżająca się II tura wyborów prezydenckich w Polsce rodzi pytania o możliwość udziału w głosowaniu przez osoby przebywające na zwolnieniu lekarskim. Warto podkreślić, że każda sytuacja w tym zakresie powinna być rozpatrywana indywidualnie, ale istnieją ogólne zasady, które mogą pomóc w ocenie takiego przypadku.

Zwolnienie lekarskie, potocznie zwane L4, może zawierać jedno z dwóch wskazań: „chory powinien leżeć” lub „chory może chodzić”. Wskazanie to nie jest przypadkowe – odzwierciedla ono faktyczny stan zdrowia pacjenta i zakres jego możliwości. Dlatego kluczową kwestią w kontekście udziału w wyborach jest konsultacja z lekarzem prowadzącym – to on najlepiej zna sytuację pacjenta i może określić, czy opuszczenie miejsca pobytu w dniu wyborów będzie zgodne z celem leczenia.

Warto pamiętać, że każde działanie podejmowane w czasie L4, które nie służy bezpośrednio powrotowi do zdrowia, lub powrót ten opóźnia, może zostać uznane za nadużycie, a w takim przypadku zasiłek może zostać cofnięty. Oczywiście, nie dotyczy to osób przewlekle chorych ani kobiet w ciąży – tu oczywiście orzecznictwo i praktyka państwowej jednostki są elastyczne i uwzględniają specyfikę stanu zdrowia.

Pełnienie funkcji członka komisji wyborczej nie jest traktowane przez przepisy jako praca zarobkowa, mimo że za jej wykonywanie przysługuje wynagrodzenie. Z tego względu sama obecność w komisji nie powinna automatycznie skutkować utratą zasiłku chorobowego. Jednakże, jeśli wykonywanie tej funkcji może pogorszyć stan zdrowia osoby przebywającej na L4, ZUS może odmówić wypłaty świadczenia. Dlatego zdecydowanie warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym przed podjęciem decyzji o pracy w komisji wyborczej.

Z mojego doświadczenia wynika, że zarówno podejście ZUS, jak i pracodawców do tego typu sytuacji bywa różne – niekiedy bardziej rygorystyczne, innym razem bardziej liberalne. Niemniej jednak kluczowe jest, aby osoba przebywająca na zwolnieniu miała świadomość potencjalnych konsekwencji swoich działań i każdorazowo konsultowała je z lekarzem – wyjaśnia Mikołaj Zając, ekspert rynku pracy, prezes Conperio, polskiej firmy doradczej zajmującej się problematyką absencji chorobowych.

***

O CONPERIO

Conperio to największa i najbardziej doświadczona w problematyce absencji chorobowej firma konsultingowa na polskim rynku. Conperio zajmuje się audytem, doradztwem i kompleksowym zarządzaniem problemem absencji chorobowej. Nowoczesne rozwiązania Conperio gwarantują klientowi pełną kontrolę nad podejmowanymi działaniami, które są indywidualnie dopasowywane do danego zakładu pracy z uwzględnieniem jego specyfiki. Działania firmy prowadzone są wielopłaszczyznowo – od analizy sytuacji wyjściowej u pracodawcy i porównania jej z innymi firmami z branży i/lub regionu, przez badanie czynników wpływających na poziom absencji chorobowej, aż po działania terenowe oraz analizę przyczyn w oparciu o opinie pracowników i zgłoszone przez nich sugestie. Misją firmy jest dostarczanie pracodawcom obiektywnej informacji o absencjach pracowniczych w celu ich efektywnego obniżenia.

Jesteśmy na  Google News. Dołącz do nas i śledź  Silesion.pl  codziennie. Obserwuj Silesion.pl!


Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  • Rating
Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2025
cropped Katowic Silesion Slask Silesia 24 info 1
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.