Silesion.PL

serwis informacyjny

Kto ma najwięcej medali olimpijskich w historii?

gold silver bronze medal with ribbons award first second third place competition prize champion black background

gold silver bronze medal with ribbons award first second third place competition prize champion black background

Igrzyska olimpijskie to najważniejsza impreza sportowa na świecie. Sportowiec, który zdobędzie na nich medal, na zawsze zapisuje się na kartach historii sportu. Kim byli najwybitniejsi olimpijczycy? Oto zestawienie trzech sportowców, którzy zdobyli najwięcej medali w historii igrzysk olimpijskich!

Paavo Nurmi

Podium w klasyfikacji medalowej igrzysk olimpijskich otwiera fiński biegacz średnio- i długodystansowy, Paavo Nurmi. Urodził się on w 1897 roku i do dziś jest uważany za jednego z najwybitniejszych sportowców w historii Finlandii. W swoim dorobku ma on aż 12 medali olimpijskich – 9 złotych oraz 3 srebrne.

Swój pierwszy międzynarodowy sukces odniósł podczas Igrzysk Olimpijskich 1920 w Antwerpii, gdzie zdobył 3 złote medale oraz 1 srebrny. Zdecydowanie najlepszą imprezą w jego wykonaniu okazały się jednak Igrzyska Olimpijskie w Paryżu rozgrywane cztery lata później. Fin zdobył na nich aż 5 złotych medali, w tym 3 indywidualnie. Do swojego dorobku dołożył jeszcze złoty i srebrny medal na Igrzyskach w Amsterdamie w 1928 roku. W roku 1952, podczas Igrzysk Olimpijskich w Helsinkach został uhonorowany zaszczytem zapalenia znicza olimpijskiego.

Łarysa Łatynina

Drugie miejsce w olimpijskim zestawieniu zajmuje gimnastyczka, Łarysa Łatynina. Urodziła się ona 1934 roku i podczas swojej kariery reprezentowała barwy Związku Radzieckiego. W swoim dorobku ma ona aż 18 medali igrzysk olimpijskich zdobywanych w latach 1956-1964. Jest to 9 złotych krążków, 5 srebrnych oraz 4 brązowe. Jest ona uważana za najwybitniejszą gimnastyczkę w historii.

Swój olimpijski marsz rozpoczęła w 1956 roku w Melbourne, gdzie zdobyła 4 złota, 1 srebro oraz 1 brąz. Cztery lata później w Rzymie wywalczyła 3 złote medale, 2 srebrne i 1 brązowy. Jej ostatni występ na igrzyskach olimpijskich miał miejsce w 1964 roku w Tokio. Z olimpiadą pożegnała się ona 2 złotymi medalami, 2 srebrnymi i 2 brązowymi.

Michael Phelps

Absolutnym dominatorem klasyfikacji medalowej igrzysk olimpijskich jest amerykański pływak Michael Phelps. Jest to postać bardziej współczesna, ponieważ jego olimpijskie wyczyny mieliśmy okazję śledzić w latach 2004-2016. W swoim dorobku ma on aż 28 medali. 23 złote, 3 srebrne i 2 brązowe.

Choć na igrzyskach olimpijskich zadebiutował w Sydney w 2000 roku, to swój marsz na czoło klasyfikacji medalowej rozpoczął cztery lata później w Atenach. Zdobył tam 6 złotych medali oraz 2 brązowe. Do historii przeszedł cztery lata później w Pekinie, kiedy jako pierwszy w historii zdobył komplet 8 złotych medali. W Londynie w 2012 roku dołożył 6 (4 złote i 2 srebrne), a w 2016 roku w Rio de Janeiro powtórzył ten wynik (5 złotych, 1 srebrny). Następne igrzyska olimpijskie odbędą się w 2024 roku w Paryżu. Ich wyniki będziesz mógł śledzić na bieżąco na https://lvbet.pl/pl/.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024