Silesion.PL

serwis informacyjny

Księgowe perypetie, czyli jak Polski Ład namieszał

ksiegowy

ksiegowy

Dzień Księgowego, przypadający na 9 czerwca, w tym roku jest szczególny, ponieważ Polski Ład wywołał spore zamieszanie w branży. Wielu księgowych stanęło przed najtrudniejszym zadaniem – wyjaśnieniem swoim klientom, jak to możliwe, że zarobią więcej, ale w kieszeni zostanie im mniej. Sieć OSCBR drugi rok z rzędu sprawdziła, jakie zabawne sytuacje przytrafiają się w biurach rachunkowych. Wbrew panującym stereotypom, praca w tym zawodzie nie zawsze jest nudna.

Transformacja w polskim prawie i systemie podatkowym wywołała niemały chaos, szczególnie na początku bieżącego roku. Kolejne zmiany podnosiły ciśnienie niejednemu pracownikowi biura rachunkowego i jego klientom. Branża księgowa zmagała się z tysiącem różnych pytań, które stanowiły zagadkę, często dla samych ustawodawców. Codzienne obowiązki zamieniły się w moc atrakcji. Przedstawiamy zabawne, a czasami wręcz komiczne historie z życia księgowych, którzy próbowali odnaleźć się wśród skrajnych sytuacji, jak obniżanie pensji by uzyskać niższe podatki, czy wycofywanie się z tego i przywracanie starych wynagrodzeń.

Zapanować nad bałaganem

Niektórzy zwykli mówić, że nowy Polski Ład, wprowadził Nowy Chaos. Pracownicy biur rachunkowych dzielnie walczyli z przepisami, które zmieniały się jak pogoda w górach. Wprowadzano poprawki poprawek do ustaw wprowadzanych w szalonym tempie. Następnie kolejne zmiany do zmian. Z jakimi historiami spotkali się pracownicy biur rachunkowych w sieci OSCBR?

Pani Kasia podkreśla, że na pytanie o to, czy klient dokonywał sprzedaży w tym roku, usłyszała odpowiedź przeczącą. Poinformowała więc o możliwości zmiany formy opodatkowania, która w kontekście nowych przepisów będzie korzystniejsza. Klient z niej skorzystał, po czym wysłał faktury sprzedaży od początku roku do rozliczenia. Zapytany o to stwierdził, że „przecież nie miał sprzedaży, bo nie handluje towarami tylko świadczy usługi”. Księgowa otrzymała dokumenty po zmianie formy opodatkowania, więc klient nie widział problemu. Data sprzedaży = data wystawienia? Przeżytek! Od dziś data obowiązku podatkowego to data dostarczenia dokumentu księgowej.

Z kolei Pan Marcin pytając klientkę o profil działalności nie mógł otrzymać odpowiedzi. Nie chciała powiedzieć, czym będzie się zajmować. Na prośby o wyjaśnienie mówiła: “Teraz nie powiem, ale to będzie coś wielkiego, wielki projekt. Gdy będzie bliżej końca poinformuję, co to jest“. –”Wielki projekt” okazał się być likwidacją działalności.

Kreatywna księgowość

Przedsiębiorcy często szukają sposobów na obniżenie kosztów prowadzenia działalności. Niektórzy przedstawiają całkiem zabawne wyjaśnienia swoich wydatków lub zadają ciekawe pytania.

Pani Małgorzata wskazała, że niedawno jeden z klientów zapytał gdzie może kupić telefon komórkowy, ponieważ nie ma pojęcia, jak to zrobić. Inna klientka zapytała, czy rozliczając koszty paliwa na służbowy samochód musi nim jeździć, bo nie posiada prawa jazdy.

Z kolei szukając wyjaśnienia dla zakupu leżaków, jeden z klientów powiedział, że będzie prowadził na nich szkolenia, a słuchacze będą mogli wygodnie się na nich odprężyć podczas firmowego eventu. Niektórzy próbują wliczyć prywatne wydatki jak zakupy ubrań, a nawet skarpet i bielizny tłumacząc, że przecież w nich pracują.

Księgowi służą pomocą

Księgowi wiedzą, że wiele spraw wymaga wyjaśnienia, ponieważ klienci nie zawsze rozumieją sprawy podatkowe, które jeszcze przed Polskim Ładem były skomplikowane. Widoczna jest potrzeba ciągłego edukowania właścicieli firm w zakresie rozliczania podatków, ponieważ wciąż pojawiają się nowe pytania i wątpliwości, jak np. o terminy składania rozliczeń kwartalnych czy rocznych oraz o to, czy konieczne jest płacenie podatku dochodowego.


Ogólnopolska Sieć Certyfikowanych Biur Rachunkowych (OSCBR) to największa sieć biur rachunkowych w Polsce, której celem jest wspieranie Klientów w prowadzeniu biznesu poprzez dostarczanie inteligentnej technologii i najwyższej jakości usług księgowych. Sieć prowadzi działania edukacyjne dzieląc się stale poszerzaną wiedzą na temat biznesu księgowego, zarządzania, nowoczesnych rozwiązań technologicznych, e-faktur oraz rozwoju osobistego. OSCBR zrzesza już ponad 2000 biur w całym kraju, w tym ponad 700 jest już certyfikowanych. W 2021 roku sieć zainicjowała program Ogólnopolskich Cyfrowych Rewolucji Księgowych.
Więcej informacji o OSCBR można znaleźć na stronie https://www.oscbr.pl/

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024