Kosmos 482: Koniec 53-letniej misji. Deorbitacja radzieckiej sondy zakończona nad Oceanem Indyjskim

10 maja 2025 roku przeszedł do historii jako dzień, w którym zakończyła się orbitalna podróż jednej z ostatnich „żywych” pamiątek ery radzieckiego wyścigu kosmicznego. Po ponad 53 latach na orbicie okołoziemskiej, radziecka sonda Kosmos 482 weszła w atmosferę Ziemi i — jak potwierdzają najnowsze dane — zakończyła swój lot nad Oceanem Indyjskim, na zachód od Dżakarty.
Ostatni ślad nad Europą
O godzinie 08:04 CEST, europejskie sensory radarowe zarejestrowały jeszcze przelot obiektu nad Niemcami. Ten moment przyjmuje się jako środek tzw. okna deorbitacji, szacowanego na ±20 minut. Około 09:50 CEST oczekiwano kolejnego przelotu nad Europą, jednak obiekt nie pojawił się już na radarach, co jednoznacznie sugerowało jego wejście w atmosferę.
Nagranie z Peru
Pojawiło się nagranie z Peru, ukazujące obiekt wchodzący w atmosferę około 07:40 czasu polskiego. Jednakże, biorąc pod uwagę trajektorię Kosmosu 482 i brak innych potwierdzeń, eksperci uważają, że nagranie to nie przedstawia deorbitacji tej sondy.
Roskosmos podaje dokładny czas i miejsce
Dodatkowe światło na wydarzenia z 10 maja rzuciła rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos, która w oficjalnym komunikacie poinformowała, że Kosmos 482 wszedł w atmosferę o godzinie 09:24 czasu moskiewskiego (08:24 CEST). Według wyliczeń rosyjskich specjalistów, sonda spadła do Oceanu Indyjskiego, na zachód od Dżakarty. Oznacza to, że do deorbitacji doszło tuż po przelocie nad Europą, a tym samym także nad Polską.

Tylko krok od deorbitacji nad Polską
Wcześniejsze dane z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i EU SST sugerowały, że sonda mogła wejść w atmosferę w tzw. „oknie” między 07:44 a 08:24 CEST, co obejmowało przelot nad m.in. Kanadą, Atlantykiem, Wielką Brytanią, Niemcami, Polską, Ukrainą i Azją Południową. Nagranie z Peru, które pojawiło się w sieci i przedstawiało obiekt wchodzący w atmosferę około godziny 07:40 CEST, najprawdopodobniej nie dotyczyło Kosmosa 482 — ponieważ w tym czasie sonda była jeszcze widoczna na radarach europejskich.
Historia Kosmosu 482
Kosmos 482 został wystrzelony 31 marca 1972 roku jako część programu Wenera, mającego na celu badania Wenus. W wyniku awarii rakiety nośnej nie udało się jednak wprowadzić go na trajektorię międzyplanetarną. Od tamtego czasu pozostał na orbicie okołoziemskiej, stanowiąc jeden z najtrwalszych przykładów kosmicznych „śmieci”. Co istotne, sonda miała wzmocnioną konstrukcję — przystosowaną do warunków atmosfery Wenus — co wzbudzało obawy, że jej fragmenty mogą nie ulec całkowitemu spaleniu podczas powrotu.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).