Silesion.PL

serwis informacyjny

Korki w Katowicach? Sprawdź, jak sobie radzić i szybko dojechać do celu

Korki w Katowicach Sprawdz jak sobie radzic i szybko dojechac do celu

Korki w Katowicach Sprawdz jak sobie radzic i szybko dojechac do celu

W Katowicach, jak to w miastach wojewódzkich, łatwo wskazać kilka newralgicznych punktów na mapie drogowej, gdzie z dużą regularnością pojawiają się korki. Oto poradnik z podpowiedziami, jak skrócić czas dojazdu do celu i radzić sobie z korkami.

Korki – jak ich uniknąć?

Można i warto dyskutować na temat miast, w których jest mniej samochodów, a co za tym idzie, mniej korków czy spalin. Zanim jednak doprowadzimy do swoistej rewolucji w nawykach milionów Polaków (czy tysięcy Katowiczan), minie jeszcze trochę czasu. A Ciebie interesują podpowiedzi tu i teraz. Chcesz wiedzieć, w jaki sposób zniwelować problem z korkami w Twoim codziennym życiu.

Niektóre rady wydają się banalne, ale… czasami najprostsze rozwiązania są najskuteczniejsze. Pierwszy przykład z brzegu: w miarę możliwości omijaj godziny szczytu. To możliwe. Gdy dokładnie wiesz, w jakich godzinach pojawiają się korki, a kiedy drogi „luzują się” i można nimi swobodnie przejechać do celu, łatwiej nieco inaczej zaplanować dzień. Na przykład od razu po pracy robić w jej pobliżu zakupy lub trening na siłowni, żeby wracać do domu przy mniejszym ruchu. Albo przeciwnie – wyjeżdżać z domu do pracy nieco wcześniej po to, aby móc coś jeszcze załatwić, a przy okazji uniknąć największych korków.

Innym prostym, a tak często pomijanym sposobem na korki, jest… lepsze poznanie miasta. Bardzo często okazuje się, że wystarczy nawet lekko zmodyfikować trasę, aby uniknąć najbardziej zatłoczonych miejsc. Podczas korzystania ze „skrótów” np. osiedlowymi uliczkami pamiętaj o obowiązujących tam ograniczeniach prędkości.

Planuj trasy

Co do zasady dobrze jest korzystać z możliwości, jakie daje Internet. Zwróć uwagę, jak zaawansowanym narzędziem są obecnie darmowe Mapy Google. Okazują się niezastąpione do planowania tras, ponieważ posiadają aktualne dane dotyczące sytuacji drogowej. Nie zdziw się zatem, że czasami Google podpowiada trasę, która na pozór jest dłuższa. Algorytm wie bowiem, co aktualnie dzieje się na ulicach Katowic (czy innych miast), dlatego jest w stanie skierować Cię z dala od korków np. po wypadkach drogowych czy w związku z prowadzonymi pracami remontowymi.

Warto planować trasy przed wejściem do auta, ale warto też korzystać w czasie rzeczywistym z nawigacji. W ten sposób masz pod stałą kontrolą, ile czasu i kilometrów pozostało do celu, a także jak wygląda sytuacja drogowa oraz gdzie się kierować, np. na rondach i tradycyjnych skrzyżowaniach. Internet okazuje się więc bardzo pomocny – tak jak ułatwia znalezienie taniego, dobrego OC lub innej polisy komunikacyjnej dla właścicieli pojazdów z Katowic, umożliwiając ich porównanie pod adresem https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/miasta/katowice/.

A może tak zrezygnować z samochodu?

Codzienne wystawanie w katowickich korkach może skłonić do stwierdzenia, że czasem po prostu najlepszym wyborem jest rezygnacja z samochodu. Może nie całkowita, ale choćby w związku z dojazdem do pracy, na treningi czy spotkania towarzyskie. Sieć połączeń komunikacji publicznej w Katowicach i całej aglomeracji Śląskiej jest pewnym unikatem – bo w końcu mówimy o jedynym w swoim rodzaju zagęszczeniu miast w takiej bliskości i z tak silnymi związkami. „ZbiorKom” jest więc ciekawym wyborem – zwłaszcza że dzięki buspasom albo poruszaniu się po torach odpowiednio autobusy i tramwaje omijają nawet największe korki jak gdyby nigdy nic. Można też pomyśleć o częstszej jeździe na rowerze lub hulajnodze elektrycznej.

Jesteśmy na  Google News. Dołącz do nas i śledź  Silesion.pl  codziennie. Obserwuj Silesion.pl!


Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2025