Silesion.PL

serwis informacyjny

Kolejny rekord w Katowickim Towarzystwie Budownictwa Społecznego

Kolejny rekord w Katowickim Towarzystwie Budownictwa Spolecznego 2022

Kolejny rekord w Katowickim Towarzystwie Budownictwa Spolecznego 2022

52 chętnych na mieszkanie w KTBS przy ul. Sławka

To historyczny rekord w Katowickim Towarzystwie Budownictwa Społecznego. Jeszcze nigdy tylu chętnych nie chciało zamieszkać w danym lokalu, choć już wynik z zeszłego miesiąca – gdzie o jedno z mieszkań starały się 44 osoby – wskazywał na olbrzymie zainteresowanie mieszkaniami w KTBS. Tym razem jeszcze bardziej atrakcyjne okazało się jedno z trzech wolnych mieszkań przy ul. Sławka, na którego najem spłynęły aż 52 deklaracje. Sam lokal ma 2 pokoje i liczy 48,3 m2.

Czynsz za to mieszkanie, bez mediów wynosi niecałe 754 zł, co jest stawką znacznie niższą niż oferowane w okolicy osiedla Witosa propozycje wynajmu komercyjnego. Do czwartku 31 marca zainteresowani mogli składać na nie wnioski, a wczoraj spośród wnioskujących została wylosowana osoba, która zostanie najemcą.

Dla kogo TBS?

Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego jest spółką miejską a jej główne zadanie to wspieranie programu budowy i wynajmu społecznych mieszkań czynszowych na terenie gminy. Sposób wynajmu w budynkach TBS-u jest ściśle określony w ustawie, dlatego wysokość czynszu musi mieścić się w wyznaczonych przez ustawodawcę widełkach. Ideą funkcjonowania towarzystw jest oferowanie komfortowych mieszkań dla osób średniozamożnych, czyli takich, które zarabiają za dużo by zamieszkać w lokalu komunalnym, ale jednocześnie nie mogą lub nie chcą zaciągać kredytu mieszkaniowego. Najemcy nie mogą także posiadać innego mieszkania na terenie danego miasta.

By zamieszkać w mieszkaniu z KTBS, należy wnioskować bezpośrednio w spółce lub starać się o mieszkanie za pośrednictwem miasta. Wnioskując o mieszkanie bezpośrednio w KTBS nie trzeba czekać w długiej kolejce, tylko w przypadku większej liczby chętnych, wziąć udział w losowaniu. Co ważne, osoba wylosowana przed zamieszkaniem musi wpłacić zwrotną kaucję i partycypację w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych. W przypadku mieszkania na ul. Sławka 26D kwota ta wynosi ponad 65 tys. złotych, ale po ewentualnym wyprowadzeniu się z lokalu w przyszłości, KTBS zgodnie z ustawą zwraca najemcy wpłacone pieniądze.

Załamanie na rynku hipotek zwiększa zainteresowanie mieszkaniami społecznymi

Dane z lutego, z rynku kredytów hipotecznych, mówią o spadku zainteresowania nowymi pożyczkami o ponad 24 procent. To dowód na to, że Polacy nie chcą ryzykować długoterminowych zobowiązań w niepewnych czasach, szczególnie w sytuacji wzrostu stóp procentowych. Banki także zaostrzają kryteria dostępności kredytu, co dodatkowo ogranicza liczbę zaciąganych hipotek. Po wczorajszej decyzji NBP i kolejnym drastycznym podwyższeniu stóp, pozycja kredytobiorców na rynku jeszcze się osłabi. W takiej sytuacji dla wielu – szczególnie młodych – osób zamieszkanie w TBS-ie jest opcją bezpieczną i zazwyczaj korzystną cenowo. Co istotne, mieszkania oferowane przez KTBS są komfortowe i wykończone w bardzo dobrym standardzie, a fakt, że wynajmującym jest spółka miejska, daje bezpieczeństwo długoterminowego zamieszkania.

Umowa na budowę za ponad 46 mln zł podpisana

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i władz miasta Katowickie TBS rozpoczyna budowę kolejnego budynku mieszkalnego. Spółka podpisała już umowę z firmą Riser na kwotę 46 985 128,24 zł brutto, na realizację inwestycji przy ul. Kossutha. W nowym budynku znajdzie się 75 mieszkań i około 170 miejsc parkingowych w garażu podziemnym i parkingu zewnętrznym. Mieszkania w większości będą duże trzy-, cztero- a nawet pięciopokojowe, dedykowane rodzinom, szczególnie wielodzietnym. Budowa większych mieszkań jest pokłosiem wysokiego zainteresowania takimi lokalami, które dwa lata temu wybudowało KTBS przy ul. Leopolda. Część użytkowa budynku zostanie przeznaczona na żłobek i przedszkole oraz dyrekcję miejskiej biblioteki publicznej, która ma być przeniesiona z budynku przy ul. Kossutha 11. Planuje się, że w przyszłości biurowiec przy Kossutha 11 również zostanie wyburzony, a w jego miejscu powstanie kolejny budynek mieszkalno-usługowy.

Kolejne mieszkania w ofercie KTBS

Katowickie TBS już dziś posiada w ofercie ponad 2390 mieszkań, do których dołączą te wybudowane przy ul. Kossutha. Największe zasoby miejskiej spółki znajdują się właśnie na os. Witosa przy ul. Sławka i na Zawodziu w kwartale pomiędzy ul. Bohaterów Monte Cassino i Saint Etienne.
W tych dwóch miejscach KTBS zabudował spore obszary dzielnic, zmieniając ich charakter społeczny i demograficzny. Inne budynki KTBS można znaleźć w Katowicach w okolicy ul. Krasińskiego, Dębowej, Pod Kasztanami czy Leopolda.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2023