Kobieca strona poszukiwania nowej pracy: na co zwraca uwagę “płeć piękna”?
Według badań przeprowadzonych przez Pracuj.pl, tylko 4 na 10 ankietowanych oceniło miniony rok jako pozytywny pod względem zawodowym, aż 34% osób wyraziło niezadowolenie z sytuacji zawodowej. Co więcej 81% badanych planuje podjąć ważne kroki w swojej karierze w bieżącym roku. W tym duże grono kobiet. A te, jak wykazały badania w ostatnich latach mocno postawiły na rozwój swoich karier zawodowych.
Według danych BIEC, po ustąpieniu skutków pandemii, zanotowano wzrost aktywności zawodowej Polaków. Wyższa aktywność zawodowa, zwiększona o 2,1 punktu procentowego między pierwszym kwartałem 2021 a trzecim kwartałem 2023, była rezultatem głównie zwiększonej aktywności zawodowej kobiet, które wzrosły z 49,4% do 51,5%.
Na jakie aspekty zwracają uwagę kobiety podczas szukania pracy?
Według danych ManpowerGroup dla Polek najważniejsze w pracy są czynniki takie jak:
· sprawiedliwe wynagrodzenie (94%),
· bezpieczne warunki pracy (91%),
· dobrosąsiedzkie relacje i zaufanie w zespole (89%),
· ubezpieczenie zdrowotne i benefity (88%),
· możliwości awansu i rozwoju kariery (86%).
Z badań wynika także, że kobiety preferują elastyczność w godzinach pracy oraz możliwość wyboru miejsca wykonywania obowiązków zawodowych. 75% kobiet pragnie możliwości dostosowania godzin pracy, a 66% zwraca uwagę na dłuższy urlop. Pandemia i praca zdalna wpłynęły na zmianę priorytetów, co więcej, elastyczność stała się bardziej pożądaną cechą w miejscu pracy.
Ponadto, kobiety podczas procesów rekrutacyjnych kierują uwagę na stabilność zatrudnienia i preferują umowę o pracę. Ważne są dla nich lokalizacja firmy, elastyczność godzin pracy, możliwość pracy hybrydowej lub zdalnej, oferta szkoleń oraz benefity pozapłacowe.
Co ciekawe, kobiety pracujące zdalnie lub w trybie hybrydowym są bardziej zaniepokojone rozwojem kariery niż mężczyźni. Uważają, że w tych warunkach mają ograniczoną możliwość współpracy z liderami, uczenia się od innych, awansu czy podnoszenia kwalifikacji.
Kobiety szukają pracy dodatkowej
Zgodnie z raportem “Jak dorabiają Polacy”, wynika, że ponad połowa kobiet, a dokładnie 54%, podejmuje dodatkową pracę, angażując się średnio do 9 godzin tygodniowo. Spośród ogółu 41% osób, które podejmują dodatkową pracę zarobkową, niemalże 52% wybiera prace dorywcze. Ponadto, ponad 28% utrzymuje stałe dodatkowe zatrudnienie u innego pracodawcy, a 24% zajmuje się dodatkowymi zleceniami lub wykonuje godziny nadliczbowe w ramach swojego głównego miejsca pracy. A jak
– Od kilku lat obserwuję wśród kobiet duże zainteresowanie szkoleniami z obszaru beauty. Jak same mówią – to nie tylko kwestia pasji, ale i szukania źródła dodatkowych zarobków. Popyt na usługi z branży beauty nie maleje. Właśnie dlatego szkolenia mogą być interesującą propozycją dla kobiet poszukujących pracy dodatkowej, umożliwiając poszerzenie umiejętności zawodowych w branży fryzjerskiej oraz otwierając nowe możliwości zatrudnienia – tłumaczy Natalia Krzyśko, CEO Hair Makeover.
Dzięki wyraźnie zarysowanym oczekiwaniom, elastyczności oraz chęci rozwijania umiejętności, kobiety nie tylko przyczyniają się do swojego rozwoju, ale również mocno wpływają na cały rynek pracy i gospodarkę. A trend ten z pewnością będzie się umacniał przez najbliższe lata
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).