Youtuber, zawodowy muzyk, reżyser, influencer – czy te zawody są najczęściej wybierane przez Zetki? Sprawdziliśmy. Badania platformy Freelancehunt, Waldorfskiego Liceum Ogólnokształcącego oraz firmy Jabra.
Współczesny rynek pracy jest świadkiem dynamicznych zmian, które w dużej mierze kształtuje młode pokolenie, znane jako generacja Z. Zetki to pokolenie, które dorastało i dorasta w świecie cyfrowym, ma nowe podejście do kariery zawodowej, często różniące się od tradycyjnych wyborów ich rodziców. Przyjrzyjmy się wynikom kilku badań, które rzucają światło na preferencje zawodowe tej grupy.
Badanie “Portret Freelancera 2024” przeprowadzone przez Freelancehunt wśród freelancerów w wieku 24-29 lat pokazuje, że późna generacja Z ceni sobie przede wszystkim elastyczność i możliwość wyboru projektów, które są zgodne z ich zainteresowaniami. Popularne zawody w tej grupie to projektanci (41,8%), programiści (19,5%) i copywriterzy (11,2%). Freelancing umożliwia im osiągnięcie zdrowego balansu między życiem osobistym a zawodowym, co jest dla nich priorytetem. Ponadto, 50,87% z nich posiada wiedzę w wąskich specjalizacjach, co czyni ich bardziej konkurencyjnymi na rynku pracy.
“Freelancing cieszy się ogromną popularnością wśród Zetek ponieważ daje im możliwość połączenia swoich celów prywatnych, rozwojowych z pracą”, mówi Oleg Topchiy, założyciel platformy Freelancehunt.
“Zetki chcą podróżować, cieszyć się życiem i wolnością i wyraźnie oddzielać pracę od przyjemności. Coś czego możemy się od nich uczyć”, dodaje Oleg Topchiy.
Badanie przeprowadzono w połowie 2024 roku wśród freelancerów z terenu Europy Środkowej i Wschodniej.
Z kolei badanie przeprowadzone w Liceum Ogólnokształcącym w Bielsku-Białej wśród uczniów w wieku 15-19 lat pokazuje, że młodzież jest zainteresowana zarówno tradycyjnymi, jak i nowoczesnymi ścieżkami kariery. Najbardziej popularne zawody to lekarz (31,58%), psychoterapeuta (23,68%), aktor (23,68%) i prawnik (21,05%). Wśród innych najczęściej wybieranych znalazły się profesje takie jak muzyk, fizjoterapeuta, dziennikarz, sportowiec, grafik komputerowy i przedsiębiorca.
Według raportu „Mind the Gap – How Gen Z is Disrupting the Workplace in 2024” opracowanego przez Jabra, pokolenie Z przywiązuje ogromną wagę do elastyczności pracy. W badaniu przeprowadzonym wśród 4 473 osób w 14 krajach, aż 35% przedstawicieli tej generacji wskazało elastyczność jako najważniejsze kryterium wyboru pracy, co przewyższa znaczenie wynagrodzenia, które wybrało jedynie 4% respondentów. W Polsce sytuacja jest nieco odmienna — tutaj 23% młodych ludzi z pokolenia Z wskazuje wynagrodzenie jako kluczowy czynnik, a 22% elastyczność. Te dane pokazują, jak różnorodne mogą być priorytety młodych ludzi w zależności od lokalnych uwarunkowań, co powinno być uwzględniane przez pracodawców w strategiach zatrudnienia.
Raport Jabra ujawnia również paradoksalne zjawisko wśród pokolenia Z, które mimo wysokiego poziomu zadowolenia z pracy, równocześnie doświadcza wypalenia zawodowego. Ponad 70% respondentów z tej grupy deklaruje satysfakcję z pracy, jednak 52% z nich odczuwa wypalenie, a 48% planuje zmianę pracy w ciągu najbliższego roku. W Polsce 44% przedstawicieli pokolenia Z doświadcza wypalenia, choć tylko 35% myśli o zmianie pracy w najbliższym czasie. Badanie podkreśla, że choć młodzi ludzie są zadowoleni ze swojej pracy, to jednocześnie poszukują nowych możliwości rozwoju, co może wynikać z ich przekonania, że zmiana pracy jest kluczem do postępu kariery. Menedżerowie muszą zatem zrozumieć te złożone potrzeby, aby skutecznie wspierać młodych pracowników w ich dążeniach do osiągnięcia równowagi między życiem zawodowym a osobistym.
Pierwsze prawdziwie cyfrowe pokolenie ma znacznie większe możliwości niż ich rodzice. Spektrum poszerzyło się, doszło mnóstwo specjalizacji pracy na freelansie, powstały nowe zawody związane z marketingiem, IT, AI etc. Część młodych Zetek nadal jednak myśli o przyszłości zawodowej tradycyjnie. Lekarz, psychoterapeuta, fizjoterapeuta, prawnik to przecież znana melodia. A może jeszcze zmienią zdanie? A może do czasu kiedy zaczną pracować rynek pracy będzie wyglądał jeszcze inaczej? AI zmieni świat nie do poznania? Niezależnie od rewolucji cyfrowej nadal będziemy potrzebowali lekarzy, prawników i psychoterapeutów – prawdopodobnie nawet więcej niż do tej pory. Część pokolenia Z znajdzie się w tych zawodach niezależnie od rewolucji AI i globalnych zmian na rynku pracy.
—————————————————
Freelancehunt.com
Freelancehunt to platforma dla freelancerów działająca od 2005 roku na terenie Europy Środkowej i Wschodniej w tym w Polsce. W tym momencie obsługuje 170 tys. aktywnych freelancerów oraz 60 tys. zleceniodawców. W ciągu prawie 20 lat działania obsłużyła zlecenia ponad 1 miliona unikalnych użytkowników.
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).
W sporcie zawsze trzeba dawać z siebie sto procent. Niezależnie od tego, czy to trening…
Pogrzeb ŚP. Jana Furtoka, wybitnej postaci związanej z GKS Katowice, odbędzie się w piątek 29…
W ramach promocji Black Week oferowana jest 40-procentowa zniżka na dowolny plan Fakturowni przy wyborze…
Boże Narodzenie to czas wyjątkowy, pełen ciepła, magii i rodzinnych chwil. Jednym ze sposobów na…
Grupa Capital Park oficjalnie rusza z realizacją jednego z najważniejszych projektów urbanistycznych w Katowicach –…
Spółka logistyczna z Torunia systematycznie rozwija operacje prowadzone na własnym terminalu kolejowo-drogowym w Sosnowcu. To…