Silesion.PL

serwis informacyjny

Kilka słów o recyklingu baterii. Oto powody, dla których nie należy mieszać zuży

Kilka slow o recyklingu baterii. Oto powody dla ktorych nie nalezy mieszac zuzy

Kilka slow o recyklingu baterii. Oto powody dla ktorych nie nalezy mieszac zuzy

Chyba w każdym gospodarstwie domowym znajdują się urządzenia zasilane popularnymi “paluszkami”, które raz na jakiś czas należy wymieniać. Sama czynność raczej nie stanowi dla nikogo problemu, jednak często rodzi się wtedy pytanie, co właściwie zrobić ze zużyty makumulatorem? Schować do szuflady? A może zmieszać z resztąodpadów? Cóż, oba te pomysły nie należą do najlepszych.

Przede wszystkim warto zacząć od listy najważniejszych pierwiastków znajdujących się w każdej baterii. Lit, nikiel, kadm, rtęć czy ołów to tylko niektóre z nich, ale wszystkie mają jedną wspólną cechę – są niezwykle szkodliwe dla zdrowia ludzi i zwierząt, a także dla całego środowiska. Na co dzień pewnie mało kto zdaje sobie sprawę z ich trującej natury, ale warto wiedzieć, że pojedyncza, niewielka bateria guzikowa może skazić nawet 1 m³ gleby i zatruć nawet do 400 litrów wody. Te wartości muszą działać na wyobraźnię.

Wiele osób nie zwraca uwagi na szkodliwość baterii. Inna część społeczeństwa może nawet nie zdawać sobie sprawy z ich składu i miesza je z codziennymi odpadami. Niestety, skutki tego mogą być opłakane. Bateria jest w stanie “wylać” nawet w domowych warunkach, co oznacza, że po wyrzuceniu, pod wpływem nacisku innych przedmiotów, dużej wilgoci czy zmian temperatur jest znacznie większe prawdopodobieństwo wycieku zawartości. Środki chemiczne wewnątrz akumulatorów mają właściwości żrące i korozyjne. Co więcej, mogą nawet upośledzać procesy zachodzące w organizmach żywych i powodować np. uszkodzenia mózgu, zaburzenia koncentracji czy choroby nerek.

Dziś dostępnych jest mnóstwo specjalnych punktów zbiórki zużytych baterii, które powstały np. w wielu sklepach, centrach handlowych czy szkołach. Właściwa segregacja tych odpadów nie należy więc do trudnych czy czasochłonnych zadań. Dodatkową motywacją do zmiany nawyków może być również fakt, że nieprzydatne akumulatory stanowią źródło cennych surowców wtórnych, które mogą posłużyć m.in. do produkcji nowych baterii. Warto zatem utrwalić tę wiedzę i przekazać znajomym oraz rodzinie. Już teraz Polacy zużywają ponad 300 milionów baterii rocznie i wydaje się, że liczba ta będzie tylko rosła. Bądźmy świadomi tych zagrożeń i wspólnie je zwalczajmy.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024