Silesion.PL

serwis informacyjny

Kiedy udać się do fizjoterapeuty?

Zadaniem fizjoterapeuty jest przywrócenie sprawności pacjenta po przebytych urazach czy zabiegach operacyjnych. Pomaga również w utrzymaniu sprawności podczas leczenia chorób przewlekłych. Dodatkowo fizjoterapia obejmuje również profilaktykę prozdrowotną i promocję zdrowego trybu życia.

Fizjoterapeuta to osoba, która ukończyła studia medyczne, mająca prawo do wykonywania zawodu oraz świadczenia usług medycznych. Najczęściej pracuje na oddziałach szpitalnych, zakładach opieki zdrowotnej, poradniach rehabilitacyjnych, w prywatnych gabinetach fizjoterapii a także siłowniach. 

Do fizjoterapeuty możemy pójść sami lub możemy zostać skierowani zostajemy skierowani przez ortopedę lub chirurga w celu leczenia urazów. Jednak nie trzeba mieć poważnych problemów. Pracując przy komputerze i prowadząc siedzący tryb życia już zużywamy kręgosłup i możemy nabawić się spięć mięśniowych, które powodują ból. Wizyta u fizjoterapeuty może mieć również powód profilaktyczny. Kiedy chcemy rozpocząć intensywne ćwiczenia lub zweryfikować stan naszego organizmu. – wyjaśnia Zygmunt Bartosiewicz z Kliniki Fizjoterapii

Fizjoterapeuta może udzielać porad, na temat codziennych zachowań, które zapobiegają urazom, takim jak prawidłowa postawa, techniki podnoszenia ciężkich przedmiotów. Porady dotyczące aktywności fizycznej, doboru ćwiczeń. 

Typowe objawy, które wskazują, że powinnyśmy udać się do fizjoterapeuty to: ból podczas pracy przy biurku, bóle w okolicach odbytych wcześniej urazów, ból po aktywności fizycznej, ograniczenia ruchowe, ostry ból kręgosłupa, karku, pleców, krzyża, bóle mięśniowe łokcia, biodra, stopy. Mogą również występować przykurcze mięśniowe oraz zapalenia ścięgien.

Fizjoterapeuta za pomocą odpowiednio dobranych zabiegów fizykoterapeutycznych lub manualnych może przywrócić sprawność fizyczną organizmu. Zajmuje się rehabilitacją ruchową, terapią manualną, masażem, treningiem medycznym czy terapią mięśni. Fizjoterapeuci wspomagają organizm przywracając do sprawności najczęściej układ nerwowo – mięśniowy, układ mięśniowo – szkieletowy czy układ krążenia. Najczęściej do fizjoterapeuty udają się osoby po zabiegach operacyjnych, z dolegliwościami kręgosłupa czy z objawami cieśni nadgarstka prowadzące siedzący tryb pracy przy komputerze. Fizjoterapia nie powinna być bolesna jednak ból jest kwestia indywidualną. Każda osoba ma swój własny prób bólu. Terapeuci weryfikują podczas terapii czy zabiegi są zbyt bolesne.

Kiedy udajemy się do fizjoterapeuty warto ubrać się w luźne ubranie, ponieważ możemy zostać poproszeni o wykonanie kilku ćwiczeń lub ruchów w celu sprawdzenia możliwości i ograniczeń takich jak chodzenie czy schylanie się.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024