Silesion.PL

serwis informacyjny

Katowicka Karta Mieszkańca ma ponad 100 tys. użytkowników

Katowicka Karta Mieszkanca ma ponad 100 tys. uzytkownikow

Katowicka Karta Mieszkanca ma ponad 100 tys. uzytkownikow

 • W niecałe 2 i pół roku założono 100 tys. katowickich Kart Mieszkańca.
 • Katowiczanie najchętniej wybierają wersję karty dostępną przez aplikację.
 • Najczęściej wykorzystywane zniżki realizowane są na miejskich basenach.
 • Łączna wartość udzielonych zniżek przekroczyła kwotę 5,5 mln zł.

Głównym celem Katowickiej Karty Mieszkańca jest premiowanie osób, które są zameldowane w Katowicach i właśnie tutaj odprowadzają podatki. Dzięki tym pieniądzom budujemy m.in. nowe baseny, place zabaw, utrzymujemy zieleń czy też organizujemy szereg wydarzeń kulturalnych i sportowych. Dlatego właśnie mieszkańcy Katowic muszą być traktowani w naszym mieście priorytetowo. Katowicka Karta Mieszkańca umożliwia im tańsze korzystanie z wydarzeń kulturalnych oraz obiektów rekreacyjno-sportowych. Przykładowo w nowo wybudowanych basenach katowiczanie dzięki KKM płacą o ponad połowę mniej. Dwukrotnie taniej można zaparkować w Strefie Kultury. Katowiczanie otrzymali także zniżkę sięgającą nawet 50% m.in. na bilety do Muzeum Historii Katowic, Teatru „Ateneum”, wydarzenia realizowane przez Katowice Miasto Ogrodów – Instytucję Kultury im. K. Bochenek, na obiekty MOSiR – siłownie i kąpieliska Bugla oraz Rolna. Dzięki tym zniżkom w portfelach katowiczan zostało już 5,5 mln zł – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Ponad 100 tysięcy wydanych kart

Program „Katowicka Karta Mieszkańca” realizowany jest od 1 września 2020 r. Mimo obostrzeń związanych z pandemią  COVID-19 – szczególnie istotne dla programu były ograniczenia w funkcjonowaniu basenów, siłowni, jednostek kultury, które oferują zniżki – od rozpoczęcia realizacji programu do połowy lutego br. wydanych zostało już ponad 100 tys. kart:

 • ponad 60,5 tys. kart zostało zarejestrowanych poprzez aplikację,
 • prawie 9,5 tys. zarejestrowanych przez stronę internetową,
 • blisko 30 tys. kart wydanych zostało w formie plastikowej,
 • natomiast 64 karty zostały przypisane do karty płatniczej.

Stutysięczna Katowicka Karta Mieszkańca została założona w połowie lutego przez Bartłomieja Brzozę, który zrobił to przez aplikację. Dzisiaj, pan Bartłomiej spotkał się z prezydentem Katowic, Marcinem Krupą. – Gratuluję podjęcia dobrej decyzji o założeniu Katowickiej Karty Mieszkańca. Jestem przekonany, że będzie ona Panu przynosiła wiele korzyści, choć akurat na katowickich basenach, w tym roku nie będzie Pan musiał z niej korzystać – powiedział prezydent, wręczając panu Bartłomiejowi roczny bilet uprawniający do bezpłatnego i nielimitowanego korzystania z miejskich pływalni. – To świetnie się składa. Mam kilkuletniego syna i uznaliśmy, że fajnie byłoby zacząć chodzić razem na basen, a że dzięki KKM wejściówki są tańsze zdecydowałem się na założenie Karty – powiedział Bartłomiej Brzoza.

Zniżki w obiektach miejskich i firmach prywatnych

W ramach programu można korzystać ze zniżek u 94 partnerów prywatnych oraz w 13 jednostkach miejskich. – KKM uprawnia do wielu zniżek, a także scala już istniejące programy, takie jak „Aktywny Senior”, „Babcia, dziadek i ja w Katowicach” czy też „Nas Troje i Więcej” – mówi Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik wydziału polityki społecznej. Wśród oferowanych dla posiadaczy Katowickiej Karty Mieszkańca zniżek są m.in. zniżki na miejskie baseny „pod chmurką” – Bugla i Rolna, baseny Brynów, Burowiec oraz Zadole, korty tenisowe czy siłownie. Katowice to miasto muzyki, więc posiadacze KKM również na wakacyjne festiwale takie jak Tauron Nowa Muzyka czy OFF Festival Katowice mogą zakupić bilety z 20% rabatem. Ze zniżki możemy także skorzystać kupując bilety na spektakle organizowane np. w ramach Letnich Ogrodów Teatralnych. KKM to nie tylko ulgi na wydarzenia kulturalne, ale także na usługi fryzjerskie, kosmetyczne, medyczne, optyczne, jubilerskie, kursy i szkolenia, siłownie. Dla osób lubiących podróżować przygotowano zniżki na wyjazdy turystyczne, wycieczki, noclegi. KKM oferuje również zniżki m.in. na tor kartingowy, wypożyczenie sprzętu na spływy kajakowe i pontonowe, relaks w Termach Chochołowskich, wstęp do parków trampolin, wypożyczenie wrotek, zniżkę do księgarni, zwiedzanie muzeów oraz wiele innych.

Łącznie mieszkańcy Katowic skorzystali z ponad 410 tys. zniżek, które pozwoliły im zaoszczędzić blisko 5,5 mln. Wśród miejskich instytucji mieszkańcy najchętniej korzystali z Basenu Brynów, w którym zliczono 177 tys. transakcji objętych zniżką KKM i udzielono zniżek na łączną kwotę ponad 2,1 mln zł. Niewiele mniej popularny był Basen Burowiec, w którym z Katowickiej Karty Mieszkańca skorzystano 137 tys. razy, co pozwoliło mieszkańcom zaoszczędzić prawie 2 mln zł, z kolei z Basenu Zadole, który został udostępniony mieszkańcom w połowie września ub.r. skorzystało z KKM już ponad 34 tys. mieszkańców, co pozwoliło im zaoszczędzić łącznie ponad 500 tys. zł.

W obszarze kultury, Katowice Miasto Ogrodów odnotowało 2,2 tys. transakcji, a tym samym oszczędności wyniosły ponad 29 tys. zł, NOSPR 431 transakcji z blisko 7,7 tys. zł oszczędności, a Śląski Teatr Lalki i Aktora ATENEUM 495 transakcji z ponad 5,7 tys. zł oszczędności dla mieszkańców.

Te przykłady pokazują, że korzystanie z Katowickiej Karty Mieszkańca przynosi jej posiadaczom realne korzyści w postaci zaoszczędzonych pieniędzy.

Plastikowa karta, a może aplikacja?

Katowicka Karta Mieszkańca wydawana jest w trzech tożsamych i równoważnych formach, a każdy mieszkaniec może jednocześnie posiadać każdą formę Karty:

 • Aplikacja mobilna (m-Karta) – to najwygodniejszy i najszybszy sposób na pozyskanie Katowickiej Karty Mieszkańca. Osoby zameldowane na stałe w Katowicach, taką kartę mogą wyrobić samemu o dowolnej porze, bez wychodzenia z domu! System automatycznie po wprowadzeniu danych sprawdzi, czy taka osoba znajduje się w bazie meldunkowej w Katowicach. Jeśli tak będzie – to karto od razu zostanie udostępniona. Aby uzyskać kartę w ten sposób, należy pobrać bezpłatną aplikację (m-Karta) z Google Play (smartfony z system Android) lub App Store (smartfony z systemem IOS), uruchomić ją, a następnie postępować zgodnie z instrukcjami. Dodatkowym atutem aplikacji jest także możliwość uzyskiwania informacji o nowych zniżkach itp.

Jeżeli osoba nie jest zameldowana na stałe w Katowicach ale należy do którejś z pozostałych grup osób uprawnionych do otrzymania Karty – będzie musiała dostarczyć do Urzędu (Biuro Obsługi Mieszkańca Rynek 1) wniosek wraz z wymaganymi dokumentami określonymi w regulaminie Programu.

 • Przypisanie do posiadanej karty bankowej (karta wirtualna) – osoby zameldowane na stałe w Katowicach mogą zażyczyć sobie „zakodowania” Katowickiej Karty Mieszkańca w swojej karcie bankowej w wyznaczonych placówkach Akceptantów Karty (jednostki miejskie będące partnerami Programu. Osoby nieposiadające stałego meldunku, ale odprowadzające podatek w Katowicach – by przypisać KKM do karty płatniczej, będą musiały udać się do Biura Obsługi Mieszkańca (Rynek 1).
 • Wersja plastikowa – aby ją otrzymać, należy udać się do Urzędu Miasta Katowice – do Biura Obsługi Mieszkańca (Rynek 1). Można także wcześniej wypełnić wniosek dostępny pod adresem www.kkm.katowice.eu.

Kto może uzyskać KKM?

Kartę mogą otrzymać osoby, które spełnią co najmniej jeden z poniższych warunków:

 • są zameldowane w Katowicach na pobyt stały (bez względu na wiek),
 • są zameldowane na pobyt czasowy i rozliczają w Katowicach podatek dochodowy od osób fizycznych (dzieci do 18 roku życia mogą otrzymać kartę – jeżeli choć jeden z rodziców/opiekunów prawnych rozlicza podatek w Katowicach),
 • rozliczają w Katowicach podatek dochodowy od osób fizycznych (dzieci do 18 roku życia mogą otrzymać kartę – jeżeli choć jeden z rodziców/opiekunów prawnych rozlicza podatek w Katowicach),
 • osoby przebywają w katowickich placówkach opiekuńczo-wychowawczych (do 18 roku życia), a także wychowawcy i dyrektorzy tych placówek,
 • studenci uczelni zameldowani w Katowicach na pobyt czasowy,
 • osoby zameldowane na pobyt czasowy w Katowicach, które nie ukończyły 26 roku życia,
 • osoby przebywające w całodobowej placówce pomocy społecznej na terenie miasta Katowice.

Więcej informacji w tym Regulamin Programu znajduje się na stronie kkm.katowice.eu, aplikacji mobilnej KKM oraz w Biurze Obsługi Mieszkańca – Rynek 1.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024