Silesion.PL

serwis informacyjny

Katowice Y&NA Festival i Targi Książki Nie Tylko Młodzieżowej- już wkrótce!

W dniach 23-24 marca 2024 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbędzie się festiwal literatury young & new adult: Katowice Y&NA Festival i Targi Książki Nie Tylko Młodzieżowej. Jest on odpowiedzią na potrzeby fanek i fanów gatunków – wspaniałą okazją do spotkań z uwielbianymi pisarkami i pisarzami w jednym miejscu i czasie.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom młodych czytelników zdecydowaliśmy się na organizację wydarzenia skierowanego w głównej mierze do odbiorców z grupy wiekowej 12-18 lat i młodych dorosłych. O potrzebie organizacji takiego wydarzenia przekonaliśmy się w czasie ubiegłorocznych Targów Książki w Katowicach – stoiska z książkami z gatunku young adult oraz stanowiska autorek rozdających autografy przeżywały prawdziwe oblężenie. Szacujemy, że w ciągu dwóch dni w sektorze YA przebywało ponad 20 tys. młodych osób. Planujemy ponadto wykorzystać potencjał młodzieży odwiedzającej festiwal. W związku ze statusem Katowic – Europejskiego Miasta Nauki 2024 – dołożymy wszelkich starań, aby wzbogacić festiwal o sektor publikacji popularnonaukowych i program spotkań z naukowcami popularyzującymi różne dziedziny nauki. Festiwalowi towarzyszyć będą Targi Książki Nie Tylko Młodzieżowej ze stoiskami wydawców oferujących publikacje o zróżnicowanej tematyce, adresowanych do szerszego grona odbiorców.

Chcemy tym samym zachęcić młodzież do obcowania z literaturą popularnonaukową i do korzystania z nauki, która ma znaczący wpływ na jakość i sposób życia, jest niezastąpiona do rozwiązywania codziennych problemów, szukania odpowiedzi na niemal każde pytanie. Liczymy, że cykl spotkań popularyzatorskich zainspiruje młodzież do wnikliwego zainteresowania się wiedzą i kontynuacji swojego kształcenia – mówi Jacek Oryl, dyrektor Targów i wiceprezes Fundacji Historia i Kultura.

Wśród wystawców znajdą się m. in.: beYA, Dom Wydawniczy Rebis, Dom Wydawniczy Znak, Grupa Wydawnicza Foksal, Katarzyna Wycisk Wydawnictwo KDW, krainaksiazek.pl, Luna, Miasto Katowice, Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach, Młody Book, Must Read, No Bell Wydawnictwo, Planeta Czytelnika, Radio Katowice, Uroboros, W.A.B., Wydawnictwo Agora, Wydawnictwo Debit, Wydawnictwo Endorfina, Wydawnictwo Jaguar, Wydawnictwo Marginesy, Wydawnictwo Kobiece, Wydawnictwo Mova, Wydawnictwo Niezwykłe, Wydawnictwo Vectra, Wydawnictwo Young, Wydawnictwo z Górnej Półki.

W przestrzeni targowej swoje stoiska mieć będą również antykwariaty oraz Strefa Komiksu, w tym: Bestcomics, timof comics czy yatta.pl

W Strefie Autografów gościć będziemy m. in. Weronikę Ancerowicz, Joannę Balicką, Katarzynę Barlińską, Martę Bijan, Joannę Chwistek, Natalię Grzegrzółkę, Emilię Jachimczyk, Martynę Keller, Julię Kubicką, Olę Muraszkę, Aleksandrę Negrońską, Izabellę Nowaczyk, Kornelię Pierz, Weronikę Plotę, Agatę Polte, Julię Popiel czy Zuzannę Wólczyńską.

Na Scenie Głównej odbędą się spotkania autorskie oraz cykl spotkań popularyzujących naukę w ramach programu „Spotkania z Nauką”. W programie znajdą się między innymi: spotkanie z Agatą Suchocką i premiera jej nowej książki „Świetliki” (Planeta Czytelnika), spotkanie z Katarzyną Wycisk na temat literatury young & new adult (Wydawnictwo KDW), Ariel Kałuża i warsztaty komiksowe (Miejska Biblioteka Publiczna), spotkanie z Agnieszką Kulbat (Miejska Biblioteka Publiczna) oraz cykl spotkań popularnonaukowych zorganizowanych we współpracy z Polskim Radiem Katowice, a wśród nich: „Kosmos w świecie science-fiction”, „Śląscy szpiedzy jak James Bond”, „Książka od drugiej strony”, rozmowa o prawach ucznia z dr Mikołajem Marcelą czy rozmowa o miłości w realnym świecie, ale także w literaturze young adult z prof. Anną Malinowską z Uniwersytetu Śląskiego.

Spotkania te będą nagrywane i publikowane na kanałach społecznościowych Targów Książki Katowice: Facebook, Instagram i kanał YouTube.

Stawiamy na współpracę z młodymi twórcami internetowymi. Na Y&NA Festival oraz na Targach Książki Nie tylko Młodzieżowej przez dwa dni gościć będziemy twórców internetowych, którzy na żywo będą relacjonować przebieg wydarzenia w swoich kanałach na mediach społecznościowych.

Katowice Y&NA Festival zaplanowany jest jako cykliczny festiwal kulturalny skierowany do fanów literatury young & new adult, a także do młodych odbiorców sięgających po książki sporadycznie. Formuła Katowice Y&NA Festiwal zakłada organizację bezpośrednich spotkań autorek i autorów z publicznością, także sesji autografów oraz możliwość zakupu książek i akcesoriów, np. gier.

Na Katowice Y&NA Festival i Targi Książki Nie Tylko Młodzieżowej obowiązywać będą bilety wstępu.

Bilety są dostępne na: eBilet

  • Katowice Y&NA Festival i Targi Książki Nie Tylko Młodzieżowej
  • Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach
  • Plac Sławika i Antalla 1
  • Godziny otwarcia:
  • sobota, 23 marca – 10:00-19:00
  • niedziela, 24marca – 10:00-17:00

informacja prasowa

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024