Silesion.PL

serwis informacyjny

Katowice wybrały wykonawcę Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki

Rozstrzygnieto konkurs na Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki w Katowicach Bogucicach

Wizualizacja Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki w Katowicach Bogucicach

Komisja przetargowa wyłoniła wykonawcę odpowiedzialnego za budowę Centrum Himalaizmu im. Jerzego Kukuczki w Katowicach-Bogucicach. W ramach inwestycji powstanie nowoczesny obiekt z wielotematyczną wystawą, interaktywnymi stanowiskami, możliwością zwiedzania mieszkania, w którym mieszkał Jerzy Kukuczka oraz ścianką wspinaczkową. Wartość wybranej oferty wynosi ponad 47 mln zł.

– To nie będzie typowe muzeum, chociaż oczywiście nowoczesna wystawa także znajdzie swoje miejsce w tym obiekcie. Centrum będzie przybliżało postać wybitnego himalaisty, urodzonego w Katowicach Jerzego Kukuczki. Będzie też inspirować do rozwijania pasji i zainteresowań. Dlatego, oprócz udostępnienia mieszkania, w którym urodził się Kukuczka, stworzymy nową przestrzeń do rozmów i spotkań, w której dostępna będzie m.in. ścianka wspinaczkowa – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Postępowanie przetargowe cieszyło się dużym zainteresowaniem. Oferty złożyło 16 podmiotów, w tym dwa konsorcja. Ostatecznie komisja przetargowa wybrała firmę Budimex S.A., która koszty prac oszacowała na nieco ponad 47 mln zł. – Od momentu ogłoszenia decyzji musi minąć 10 dni, podczas których inni oferenci mogą złożyć odwołanie. Jeśli nie wpłynie żadne zastrzeżenie, wybór się uprawomocni, a kolejnym krokiem będzie podpisanie umowy. To właśnie od tego momentu liczyć się będzie czas na realizację inwestycji: 22 miesiące na prace budowlane i 3 miesiące na odbiory – tłumaczy Jarosław Łuczyński, dyrektor działu inwestycji kubaturowych w spółce Katowickie Inwestycje S.A., która w imieniu miasta pełni rolę inwestora zastępczego.

Elewacja niczym górska ściana

Centrum Himalaizmu powstanie w katowickiej dzielnicy Bogucice, u zbiegu ulic Katowickiej i Markiefki. Lokalizacja jest nieprzypadkowa – w sąsiedztwie znajduje się mieszkanie, w którym wychował się Jerzy Kukuczka. Nowy obiekt zostanie połączony z dwoma sąsiadującymi budynkami zlokalizowanymi przy ul. Katowickiej 3 i Markiefki 96. Elewację nowego budynku pokryje cegła klinkierowa w różnych odcieniach, szkliwieniach i fakturach z dodatkowymi detalami w postaci wysunięć i cofnięć fragmentów cegieł, które dadzą rezultat ażurowości oraz spotęgują efekt użycia szklanych elementów wykończeniowych. W fasadzie budynku znajdzie się także miejsce na kompozycje z roślinnością charakterystyczną dla terenów górskich. Całość nada obiektowi unikalnego charakteru.

Niezwykłość wystawy i mieszkanie Jerzego Kukuczki

Wewnątrz obiektu znajdziemy cztery sale wystawowe podzielone na odpowiednie podgrupy tematyczne, z których każda poświęcona będzie innym wątkom związanym ze wspinaczką wysokogórską czy trudem organizacji i przygotowania baz wypraw. Zwiedzający będą mieli okazję m.in poznać historie eksploracji Himalajów i Karakorum oraz pierwszych wejść na ośmiotysięczniki, historię polskich wypraw wspinaczkowych, a także usłyszeć o himalaizmie kobiecym. To historie nie tylko o wielkiej pasji, trudzie, wyrzeczeniach i smutku, ale również o wielkich sukcesach, radości i satysfakcji. Przestrzeń wystawy głównej poświęcona będzie przedstawieniu m.in. głównych łańcuchów górskich w Polsce i na świecie, wyprawom wspinaczkowym Jerzego Kukuczki, organizacji wypraw wysokogórskich. Przedstawione zostaną eksponaty związane z górską codziennością. Integralną częścią Centrum będzie mieszkanie Jerzego Kukuczki, prezentujące jego historię, życie i osiągnięcia. Dzięki temu oraz wielu zgromadzonym pamiątkom z wypraw Jerzego Kukuczki, jeszcze bardziej poczujemy niezwykłość tego miejsca.

Koncepcja na wystawę została już opracowana. – Podczas budowy obiektu zostanie ogłoszony przetarg na wykonanie i uruchomienie wystawy. Do prac przy samej koncepcji zaprosiliśmy ekspertów związanych z himalaizmem i Jerzym Kukuczką. W tym gronie znaleźli się: Wojciech Kukuczka – syn himalaisty i prezes Fundacji Wielki Człowiek, a także Janusz Majer, Krzysztof Wielicki i Piotr Xięski – wyjaśnia dyrektor Jarosław Łuczyński.

Interaktywne atrakcje

Centrum Himalaizmu wyróżniać się będzie unikalnością prezentowanych ekspozycji i nowoczesnymi rozwiązaniami. Wystawa zostanie wzbogacona o interaktywne atrakcje, które pozwolą odwiedzającym poczuć magię gór oraz specyfikę wypraw wysokogórskich. Znajdzie się tu m.in. grota śnieżna oraz stanowiska poznawcze, które pozwolą doświadczyć namiastki warunków panujących w wysokich górach. Wystawę wzbogacą także interaktywne ściany projekcyjne, animowane ekrany, podświetlane plansze oraz gabloty z pamiątkami i wyposażeniem niezbędnym do wysokogórskich wypraw.

Nie tylko ekspozycje, ale też miejsce uprawiania sportu i spotkań

Centrum Himalaizmu będzie nie tylko przestrzenią muzealno-wystawową ale także miejscem organizacji spotkań miłośników gór czy przestrzenią do aktywności sportowych. W obiekcie zaplanowano salę audytoryjną, w której odbywać się będą pokazy filmowe i spotkania środowiska wspinaczkowego oraz wielkich pasjonatów gór. Ponadto w budynku powstanie profesjonalna ścianka wspinaczkowa, która umożliwi aktywną formę spędzania czasu, a także będzie mogła inspirować do rozwijania pasji. Ścianka dostępna będzie dla osób w różnym wieku i o różnym poziomie umiejętności w zakresie wspinaczki sportowej i rekreacyjnej. Dzięki temu obiekt będzie żył przez cały rok, oferując atrakcyjne możliwości różnym grupom odbiorców.

W ramach projektu przewiduje się również zagospodarowanie terenu wokół obiektu Centrum Himalaizmu m.in. poprzez obiekty małej architektury, zieleni urządzonej i przestrzeni oferującej wypoczynek. Teren jak i sam obiekt będą w pełni dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami. 

Jesteśmy na  Google News. Dołącz do nas i śledź  Silesion.pl  codziennie. Obserwuj Silesion.pl!


Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2025