Katowice uruchamiają kolejną pomoc dla powodzian
Obok prowadzonych przez miasto zbiórek i po zrealizowaniu pierwszych transportów dla poszkodowanych przez powódź, prezydent Katowic Marcin Krupa zdecydował o uruchomieniu kolejnej formy pomocy. W środę 25 września pracownicy Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów oraz Zakładu Zieleni Miejskiej wyjechali do Kłodzka, zabierając ze sobą sprzęt budowlany i narzędzia. Przez tydzień będą pomagać w usuwaniu skutków powodzi. Zgodnie z decyzją prezydenta później na miejsce wyjadą specjaliści z MPGK w Katowicach i Katowickich Wodociągów. Wczoraj dwa samochody z darami zawieźli pracownicy katowickiego KZGM.
– Katowiczanki i katowiczanie po raz kolejny pokazują, że pojęcia empatii i solidarności są im bliskie. Odzew mieszkańców na apel o pomoc dla powodzian przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania, dlatego wydłużyliśmy pierwotny czas funkcjonowania punktów zbiórki darów. Oprócz transportu darów od mieszkańców i firm z terenu Katowic samo miasto również angażuje się w pomoc poszkodowanym przez wodę. Do Głuchołaz przekazaliśmy 15 tys. półtoralitrowych butelek wody – mówi prezydent Katowic Marcin Krupa. – Pracownicy Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej zawieźli do Marciszowa, dolnośląskiej wsi, m.in. 5 agregatów prądotwórczych i 3 myjki, ale też gumowce, rękawice, łopaty, miotły, wiadra, szczotki. Z pomocą ruszają również pracownicy MZUiM, ZZM, MPGK i Katowickich Wodociągów – dodaje prezydent.
W środę wczesnym rankiem z baz Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów oraz Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach wyjechał konwój samochodów ciężarowych, sprzętu budowlanego i samochodów brygadzistowskich z 29 pracownikami MZUiM i ZZM. Kierują się oni do Kłodzka, by pomóc lokalnym władzom i mieszkańcom. – Zakres pomocy został wcześniej ustalony z przedstawicielami Kłodzka, tak byśmy mogli zaoferować konkretne działania, które są tam w tym momencie najpilniejsze. Dlatego zabieramy ze sobą dwie koparko-ładowarki, jedną miniładowarkę, jeden zestaw do przewozu ciężkiego sprzętu, dwa samochody ciężarowe i trzy samochody brygadzistowskie – wylicza Piotr Handwerker, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Katowicach. – Będziemy realizować prace porządkowe wskazane przez miejscowych włodarzy, wykorzystując do tego nasz zespół, sprzęt i doświadczenie – dodaje dyrektor.
Miejski Zarząd Ulic i Mostów będzie wspierany na miejscu kilkunastoosobowym zespołem Zakładu Zieleni Miejskiej. – Zabieramy m.in. samochód wyposażony w żuraw hydrauliczny, sekatory i piły. Zakres prac będziemy ustalać na miejscu w porozumieniu z lokalnymi władzami, ale przygotowujemy się m.in. do takich robót jak przycinanie uszkodzonych gałęzi, usuwanie powalonych drzew z dróg i miejsc, w których stanowią zagrożenie. Będziemy też oczywiście pomagać w sprzątaniu miasta, gdzie opadająca woda odsłoniła skalę zniszczeń – wyjaśnia Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.
W planach wyjazdy kolejnych zespołów
Będzie to pierwsza tura bezpośredniej pomocy przy usuwaniu zniszczeń, którą organizuje miasto Katowice. Pracownicy ZZM-u i MZUiM-u pojadą do Kłodzka na tydzień. Następnie wrócą do Katowic, a na ich miejsce pojedzie następny zespół. Tym razem będzie on złożony z pracowników Katowickich Wodociągów oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej.
Mieszkańcy Katowic pomagają powodzianom
W niedzielę 15 września Katowice uruchomiły zbiórkę najpotrzebniejszych produktów, które trafiają do powodzian. Aktualnie zbierane są takie produkty jak: agregaty prądotwórcze, osuszacze, pompy szlamowe, latarki, czołówki. To również narzędzia do porządkowania: łopaty, taczki, wiadra, piły, sekatory oraz obuwie ochronne: gumofilce, gumowce, wodery. Zbierane są również art. budowlane – np. narzędzia ręczne typu: młotki, siekiery, kilofy oraz farby. Do tej pory do mieszkańców zalanych gmin z darami od mieszkańców i firm z Katowic pojechało 20 transportów organizowanych przez firmę InPost. Oprócz wspomnianego wcześniej Marciszowa pomoc pojechała również do Opola, Kłodzka oraz Głuchołaz. Do piątku, 27 września dary można przekazywać w godzinach od 7.30 do 20.00 do punktów zlokalizowanych:
• w Miejskim Domu Kultury „Koszutka”, filia Dąb (ul. Krzyżowa 1),
• w Miejskim Domu Kultury „Bogucice-Zawodzie”, filia Zawodzie (ul. Marcinkowskiego 13a),
• w Miejskim Domu Kultury „Szopienice – Giszowiec” (Plac pod Lipami 1),
• przy ul. Pocztowej 5 oraz
• Terenowym Punkcie Pomocy Społecznej nr 7, Świdnicka 35a.
Przypominamy, że nie jest prowadzona zbiórka odzieży. Z uwagi na obowiązujące przepisy Miasto nie włącza się w zbiórkę pieniędzy, udziela wyłącznie pomocy rzeczowej.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).