Silesion.PL

serwis informacyjny

Katowice rewitalizuje staw Starganiec

Starganiec Fot. KAW 4

Starganiec Fot. KAW 4

W październiku rozpoczęła się rewitalizacja terenu wokół stawu Starganiec, której celem jest przywrócenie dawnej świetności cieszącemu się ogromną popularnością wśród mieszkańców Katowic i Mikołowa miejscu. Obecnie realizowane są roboty ziemne, a inwestycja będzie gotowa jeszcze w tym roku.

– Starganiec to miejsce, w którym latem pojawiają się tłumy mieszkańców Katowic i okolicznych miast, aby korzystać z możliwości odpoczynku nad wodą. Lata świetności niestety miejsce to miało już za sobą, dlatego zdecydowałem, że czas je doinwestować. Dzięki współpracy z Mikołowem oraz nadleśnictwem mogliśmy w ubiegłym roku przystąpić do inwestycji, której wartość to 7 mln zł. Głównym punktem tej rewitalizacji jest zagospodarowanie oraz umocnienie plaży, a także zaadaptowanie małego stawu na kąpielisko. Oddanie tej inwestycji do użytku planowane jest na drugą połowę tego roku – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Przypomnijmy, że w ramach prac wykonany zostanie pomost składający się z dwóch części – stałej i pływającej, biegnącej równolegle do ścieżki pieszej. Umocnione zostaną także brzegi małego stawu. W części plażowej powstaną kładki z kompozytu imitującego drewno, które znajdą się na przedłużeniu ścieżek, aby ułatwić poruszanie się osobom z niepełnosprawnościami. Cały teren ma być pozbawiony barier architektonicznych, jak np. uskoki czy wystające krawędzie, które utrudniałyby poruszanie się.

– Obecnie trwają roboty ziemne związane z budową boiska do siatkówki plażowej. Wykonywana jest także podbudowa pod parking oraz pod nawierzchnie mineralne. Jednocześnie trwa kształtowanie terenów zielonych. W najbliższym czasie rozpocznie się palowanie pomostu, ogradzanie parkingu, roboty ziemne związane z elektryką, a także umacnianie brzegów faszyną, czyli wiązkami gałęzi i wikliny – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach. 

Zyskają mieszkańcy i przyroda

Na terenie wokół Stargańca pojawią się elementy małej architektury, takie jak altany piknikowe, ławki, leżaki miejskie, na których wygodnie będzie można odpocząć. Pojawią się także kosze do segregacji odpadów. Rowerzyści będą mogli skorzystać ze stojaków na rowery. Na terenie nad stawem staną także tablice edukacyjne i informacyjne. Dla wygody odwiedzających wyznaczona zostanie strefa toalet przenośnych.

Na Stargańcu zostaną także rozmieszczone hotele dla owadów oraz budki lęgowe dla ptaków. Pojawią się nowe rośliny. Na polanie zostaną posadzone wielopiętrowe rośliny rodzime, a także miododajne – takie jak barwinek pospolity, szałwia łąkowa, konwalia majowa czy róża dzika. Zasadzone zostaną starodawne odmiany drzew owocowych – jabłonie, czereśnie, grusze, śliwy i wiśnie.

Z myślą o osobach, które chcą spędzać czas aktywnie powstaną boiska do siatkówki plażowej. Natomiast na północ od boisk usytuowana zostanie strefa grillowa, w której znajdą się altany piknikowe z ławkami, stołami oraz kręgi grillowe.

Powstanie też strefa małej gastronomii z dwoma stanowiskami postojowymi dla foodtrucków. Zostaną one usytuowane wzdłuż ścieżki prowadzącej od parkingu w stronę plaży. Dwa kolejne staną w strefie biwakowej. Obecny parking zyska nową nawierzchnię, a jego teren zostanie otoczony ogrodzeniem. Zostaną wyznaczone miejsca parkingowe oraz miejsca dla osób z niepełnosprawnościami.

Bezpiecznie, ekologicznie i ekonomicznie

Teren będzie oświetlony lampami solarnymi, wyposażonymi w czujniki zmierzchu i ruchu, co pozwoli na bardziej ekonomiczne korzystanie z oświetlenia w momencie, kiedy jest ono potrzebne. Dodatkowo na słupach latarni zamontowane zostaną kamery monitoringu.

Zaprojektowane ścieżki będą biegły w śladzie tych już istniejących, a ich nawierzchnia będzie z warstwy mineralnej. Będą dostosowane także dla osób niepełnosprawnych, czyli pozbawione barier architektonicznych, które utrudniałyby poruszanie się. W jak najmniejszym stopniu będą także ingerować w systemy korzeniowe drzew.

Zielone inwestycje

To nie jedyna zielona inwestycja realizowana obecnie w Katowicach. Trwa zazielenienie ulicy Warszawskiej, która ma zyskać charakter bulwaru z ograniczonym ruchem samochodów. Obecnie odbywa się tam m.in. korytowanie w miejscach, gdzie staną klomby czy układanie płyt granitowych i kostki. Trwają prace nad kanalizacją kablową pod oświetlenie na odcinku od ul. Dyrekcyjnej do ul. Mielęckiego po stronie południowej. W najbliższym czasie będzie wykonywane obramowanie klombów, montaż elementów do kotwienia drzew oraz wykonanie korytowania pod warstwy konstrukcyjne na odcinku od ul. Mielęckiego do ul. Francuskiej po stronie południowej. Oprócz tego modernizowane są cztery parki w Katowicach – park przy ul. Wantuły, park w Wełnowcu, park przy ul. Leopolda i LeRonda oraz dolina rzeki Ślepiotka. Miasto rozpoczęło rewitalizację Doliny 5 Stawów w Katowicach-Szopienicach. Przy północnym brzegu Stawu Morawa ma powstać kąpielisko – trwa właśnie postępowanie przetargowe.

Otwarcie ofert nastąpi w drugiej połowie kwietnia. Głównym punktem tego miejsca będzie plaża, wyposażona między innymi w stanowisko dla ratownika oraz pochylnię dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. Powstanie także zaplecze socjalne z przebieralniami, natryskami i toaletami. Miłośnicy aktywnego spędzania wolnego czasu będą mogli urozmaicić plażowanie ćwiczeniami na siłowni pod chmurką czy też rozgrywkami na boisku do siatkówki plażowej. Natomiast na najmłodszych będzie tu czekał plac zabaw. Ta inwestycja to efekt umowy prezydenta Marcina Krupy z mieszkańcami. W zeszłym roku otwarta została nowa stanica żeglarska nad stawem Morawa. Przemianie uległ także teren wokół – powstały alejki z oświetleniem, pomost, a także infrastruktura kąpieliskowa. 

Jesteśmy na  Google News. Dołącz do nas i śledź  Silesion.pl  codziennie. Obserwuj Silesion.pl!


Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2025