Silesion.PL

serwis informacyjny

Katowice ogłosiły przetarg na budowę Miejskiego Dom Kultury na os. Witosa

Katowice oglosily przetarg na budowe Miejskiego Dom Kultury na os. Witosa

Katowice oglosily przetarg na budowe Miejskiego Dom Kultury na os. Witosa

Rozpoczęcie budowy Miejskiego Domu Kultury na os. Witosa coraz bliżej. Ogłoszony został przetarg na budowę inwestycji oczekiwanej przez mieszkańców tej części miasta. Katowiczanie zyskają nie tylko przestrzeń do uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych czy zajęciach, ale także park.

– Dzięki budowie miejskiego domu kultury zwiększy się oferta kulturalna i rekreacyjna w tej części Katowic. Zależy nam na tym, by osoby w każdym wieku mogły realizować swoje pasje, a także spotykać się i integrować podczas różnych wydarzeń. Jakość życia odgrywa bardzo dużą rolę dla mieszkańców i często jest kluczowym czynnikiem wpływającym na decyzję o zamieszkaniu w danym mieście i jego konkretnej dzielnicy – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Dlatego w tej sprawie rozmawialiśmy z mieszkańcami, by to oni powiedzieli, jakie mają oczekiwania wobec domu kultury oraz planowanego parku i na tej podstawie została przygotowana dokumentacja projektowa dla całego zadania. Cieszę się, że proces inwestycyjny wkracza w kolejny etap, przed nami teraz wybór wykonawcy, a następnie budowa  – dodaje prezydent.

Przypomnijmy, że realizację Miejskiego Domu Kultury na os. Witosa prezydent Marcin Krupa zadeklarował w swojej  „Umowie z mieszkańcami”. Inwestycja została podzielona na dwa etapy. Pierwszy dotyczy budowy samego obiektu wraz z otaczającym go zagospodarowaniem terenu oraz parkingiem, w drugim prace obejmą część parkową zlokalizowaną w północnej części inwestycji. Na realizację pierwszego etapu ogłoszony został właśnie przetarg. Chętni na wykonanie prac budowlanych mogą składać oferty do 16 grudnia. Szacunkowy koszt I etapu inwestycji to około 28 mln zł, a etapu II – około 1,3 mln zł. Czas realizacji prac w zakresie budynku i otaczającego zagospodarowania to ok. 15 miesięcy, a planowane oddanie inwestycji do użytku to II półrocze 2024 roku. Prace w zakresie II etapu zostaną rozpoczęte w późniejszym czasie.

Wystawy, zajęcia, koncerty i sala na 200 miejsc

Budynek ma pozwalać na realizację szerokiej oferty kulturalnej. Jego głównym punktem będzie wielofunkcyjna, wytłumiona akustycznie sala z 200 miejscami siedzącymi. – Projekt przestrzeni pozwala na jej dowolną aranżację, a scena z pianinem, profesjonalnym zapleczem technicznym i reżyserką umożliwi realizację nawet bardzo wymagających widowisk. Oprócz tego w domu kultury przewidziano salę baletową ze specjalnym parkietem, lustrami i nagłośnieniem, sale do prac plastycznych i ceramicznych, a także liczne pomieszczenia do prowadzenia w nich zajęć i organizacji spotkań. Z kolei hol ma być wyposażony w systemy podświetlania i podwieszania, co umożliwi realizację wystaw – Jarosław Łuczyński, zastępca dyrektora ds. inwestycji kubaturowych w Katowickich Inwestycjach S.A. 

MDK Witosa nie będzie jednak obiektem służącym wyłącznie kulturze. Ma stać się uniwersalną przestrzenią, pełniącą różnorodne funkcje. Dlatego też w budynku znajdzie się pomieszczenie biurowe Rady Dzielnicy nr 8 os. Witosa oraz Klub Seniora.

Wkomponowany w zieleń

Obiekt pozwoli na realizację wielu działań w jednym czasie. To jednak nie koniec możliwości, które otworzy przed mieszkańcami ta inwestycja. Budynek ma być wkomponowany w nowy park miejski i wykorzystywać otaczającą go przestrzeń do organizacji wydarzeń plenerowych. Umożliwi to zadaszona scena czy też ekran dmuchany z projektorem do wyświetlania filmów pod chmurką. Powstaną tu również ogrody społeczne, siłownia zewnętrzna, „leśny plac zabaw” z naturalnymi elementami zabawowymi, drogi pieszo-rowerowe oraz ścieżki edukacyjne pozwalające zgłębić nie tylko wiedzę przyrodniczą, ale też historyczną. Ponadto znajdą się tu stojaki na rowery, ławeczki, pergole – czyli pełne wyposażenie, by czerpać przyjemność ze spędzania wolnego czasu w przestrzeni parkowej.

Warto również podkreślić zastosowane tu, przyjazne środowisku rozwiązania. Do podlewania zieleni będzie wykorzystywana zbierana deszczówka oraz ekologiczne metody nawadniania, jak m.in. sucha rzeka oraz suche oczko wodne. Na uwagę zasługuje również zastosowanie dachu zielonego z zielenią ekstensywną, nie wymagającą specjalnej pielęgnacji.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024