Silesion.PL

serwis informacyjny

Katowice najlepsze pod względem strategii przyciągania inwestycji…

  • Katowice zajęły 7 miejsce w rankingu „Top 10 Large European Cities of the Future 2024 – fDi Strategy”, znajdując się w gronie tak znakomitych miast jak Glasgow, Antwerpia, Porto czy Bilbao. Tym samym są najwyżej sklasyfikowanym miastem w Polsce w tej kategorii.
  • W tym roku Katowice zadebiutowały w kategorii „Large European Cities of the Future 2024 – Cost Effectiveness”, a więc relacji standardu życia i usług w stosunku do kosztów.
  • Nowi inwestorzy to nowe miejsca pracy dla mieszkańców, a także większe zyski z podatków.
  • Ranking „Europejskie miasta i regiony przyszłości” (European Cities and Regions of the Future) przedstawia wyniki analizy europejskich ośrodków gospodarczych.

– Według fDi Intelligence, Katowice są jednym z najprężniej rozwijających się ośrodków miejskich w Europie. Siódme miejsce w tym prestiżowym rankingu potwierdza wysoki potencjał inwestycyjny Katowic, centralnego miasta ponad 2-milionowej Metropolii. Dodatkowo w tym roku zadebiutowaliśmy w rankingu „Efektywności kosztów”, a więc relacji jakości życia i usług do kosztów. To pokazuje, że obrana przez nas droga przyciągania inwestorów w oparciu o rozwój nowoczesnych usług biznesowych jest doceniana w Europie. To z kolei przynosi realne korzyści naszym mieszkańcom, bo im więcej inwestorów tym więcej ciekawych miejsc pracy, a tym samym większe wpływy do budżetu miasta – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Dostępność dobrze płatnych miejsc pracy jest przecież jednym z czynników wpływających na decyzje młodych ludzi o związaniu swojej przyszłości z naszym miastem – dodaje prezydent.

W tym roku Katowice zadebiutowały w kategorii „Large European Cities of the Future 2024 – Cost Effectiveness”. Oznacza to, że miasto zapewnia wysoki standard życia i usług w stosunku do ceny, co potwierdzają wcześniejsze wyróżnienia i nagrody, m.in. 4. miejsce w rankingu najlepszych miast dla studentów 2023 wg serwisu Business Insider (10.2023 r.), 2. miejsce w rankingu w kategorii na najlepsze miasto do życia w Polsce wg  tej samej redakcji (08.2023 r.) czy srebrna nagroda za zrównoważony rozwój, w kategorii miast powyżej 400 000 dziennej populacji, w konkursie The International Awards for Liveable Communities LivCom Awards 2023 (06.2023 r.).

15.02.2024 r. magazyn fDi Intelligence należący do Financial Times Ltd., ogłosił wyniki rankingu Europejskie Miasta i Regiony Przyszłości 2024 (fDi European Cities and Regions of the Future 2024). Magazyn analizuje dane w zakresie inwestycji krajowych, trendów w bezpośrednich inwestycjach zagranicznych (BIZ) oraz prezentuje mocne strony regionów oraz miast, co czyni go jednym z najbardziej opiniotwórczych źródeł informacji gospodarczej w Europie. Jego przewidywania są ważną wskazówką dla inwestorów poszukujących odpowiedniej lokalizacji dla nowych inwestycji, ich bezpieczeństwa i dalszego rozwoju działalności.

Ranking uwzględnia 330 europejskich miast, 141 regionów oraz 38 partnerstw publiczno-prywatnych (LEP, local enetrprise partnership) oceniając perspektywy dla rozwoju bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Zebrano dane w pięciu kategoriach: potencjał gospodarczy „Economic Potential”, zasoby ludzkie i tryb życia „Human Capital and Lifestyle”, efektywność kosztowa „Cost Effectiveness”, infrastruktura i dostępność transportowa „Connectivity”, przyjazne nastawienie do biznesu „Business Friendliness”. Kolejnym obszarem, który analizowano była strategia przyciągania zagranicznych inwestycji („FDI strategy”). W tej kategorii analizowano kwestionariusze wypełniane przez 117 poszczególnych ośrodków miejskich.

W kategorii „Large European Cities of the Future 2024 – FDI Strategy” – Katowice uplasowały się na pozycji 7, zyskując uznanie za strategię w zakresie przyciągania bezpośrednich inwestycji zagranicznych. – O wysokim potencjalne w tym zakresie świadczą m.in. dane zamieszczone w raporcie ABSL „Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Katowicach” z 2023 r. Obecnie w Katowicach posiadamy 105 centrów zaliczanych do sektora nowoczesnych usług biznesowych należących do central firm z 18 różnych krajów. W centrach tych zatrudnienie znajduje ok. 27 tys. osób. Te liczby to wynik naszej systematycznej pracy nad rozwojem tego sektora w Katowicach i konsekwentnej realizacji naszej strategii przyciągania inwestorów. Dzięki współpracy z inwestorami i tworzeniu nowych centrów, wspólnie oferujemy atrakcyjne miejsca pracy, m.in. dla mieszkańców Katowic. Wpływa to pozytywnie na ich zarobki i standard życia – podkreśla Mariusz Jankowski naczelnik wydziału obsługi inwestorów w katowickim Urzędzie Miasta. Warto podkreślić, że zaplanowane na 2024 r. w budżecie miasta Katowice udziały podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) wynoszą ponad 223 mln zł.

„Top 10 Large European Cities of the Future 2024 – fDi Strategy”

PozycjaOśrodek miejskiKraj
1GlasgowWielka Brytania
2AntwerpiaBelgia
3PortoPortugalia
=4BilbaoHiszpania
=4GöteborgSzwecja
6DüsseldorfNiemcy
7KatowicePolska
8RotterdamHolandia
9IzmirTurcja
10PoznańPolska

Opracowanie na podstawie: fDi Intelligence – pełna treść raportu https://www.fdiintelligence.com/content/rankings-and-awards/european-cities-and-regions-of-the-future-2024-the-winners-83483

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024