Silesion.PL

serwis informacyjny

Katowice inwestują w infrastrukturę poprawiającą bezpieczeństwo mieszkańców

Rozpoczęła się przebudowa skrzyżowania Korfantego i Gnieźnieńskiej fot. KAW

Na dobre rozpoczęły się prace na skrzyżowaniu al. Korfantego z ul. Gnieźnieńską. Miejsce to jest przebudowywane, by podnieść poziom bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Miejskie służby doświetlają także kolejne przejścia dla pieszych.

– Bezpieczeństwo mieszkanek i mieszkańców Katowic jest naszym priorytetem. Tylko w tym roku doświetliliśmy 49 przejść dla pieszych, co łącznie z doświetleniami realizowanymi od 2020 roku oznacza poprawę bezpieczeństwa niechronionych użytkowników ruchu drogowego na 169 przejściach dla pieszych – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Dodatkowo przebudowujemy infrastrukturę drogową. Tak było w przypadku zakończonej już inwestycji na skrzyżowaniu ul. Strzelców Bytomskich i ul. Pod Młynem i podobnie jest w przypadku skrzyżowania al. Korfantego z ul. Gnieźnieńską – dodaje prezydent.

W przypadku inwestycji na skrzyżowaniu al. Korfantego z ul. Gnieźnieńską zakres prac obejmuje m.in. przebudowę fragmentów tych ulic, przesunięcie przystanku tramwajowego „Wełnowiec Gnieźnieńska” bliżej Śląskiego Centrum Edukacji i budowę nowego peronu. Dodatkowo, przejścia dla pieszych oraz perony zostaną wyposażone w tzw. pasy medialne, ułatwiające poruszanie się osobom z niepełnosprawnościami, szczególnie słabowidzącym i niewidomym. Zamontowane zostaną również barierki.

Ponadto przebudowany zostanie chodnik, wybudowana będzie wyspa kanalizująca ruch na al. Korfantego oraz zmodernizowany zostanie system odwodnienia drogi. Za realizację inwestycji odpowiedzialna jest firma wybrana w przetargu – Zakład Robót Drogowych Dioryt Musiał, Wach, Rotyński Spółka Jawna. Wykonawca, który w ubiegłym tygodniu rozpoczął prace, ma 60 dni na realizację zadania. Wartość zadania to ponad 550 tys. zł.

Rozbudowa oświetlenia miejskiego jako kluczowy element ochrony mieszkańców

Jednym z najważniejszych działań podejmowanych przez miasto Katowice w kontekście poprawy bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego jest systematyczna rozbudowa i modernizacja oświetlenia ulicznego. Nowoczesne oświetlenie, szczególnie przy przejściach dla pieszych, odgrywa kluczową rolę w zwiększaniu widoczności, co bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie liczby wypadków. Ponadto, poprawa warunków oświetleniowych wpływa pozytywnie na komfort korzystania z miasta oraz zachęca do poruszania się po mieście pieszo.

W 2016 roku w Katowicach rozpoczęto wymianę oświetlenia ulicznego, podczas której stare, energochłonne lampy sodowe zastąpiono nowoczesnymi oprawami LED. W ramach tej akcji zainstalowano blisko 1,6 tys. nowych opraw, co pozwoliło m.in. na zwiększenie widoczności na drogach.

Od 2020 do 2023 roku zrealizowano dodatkowo inwestycje obejmujące doświetlenie 120 przejść dla pieszych. Natomiast na 2024 rok zaplanowano doświetlenie kolejnych 67 przejść, przy czym w przypadku 49 lokalizacji zadanie to zostało już zrealizowane. W ostatnim czasie doświetlone zostały np. przejścia dla pieszych w ramach inwestycji Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Katowicach dotyczącej budowy ronda na skrzyżowaniu ul. Strzelców Bytomskich i ul. Pod Młynem. Doświetlanie przejść dla pieszych jest elementem realizacji przez prezydenta Katowic Marcina Krupę umowy z mieszkańcami.

Akcja społeczna #DoZobaczenia – edukacja i profilaktyka

Obok rozbudowy infrastruktury i modernizacji oświetlenia równie ważna jest edukacja mieszkańców i promocja bezpiecznych zachowań na drodze. W ramach tych działań miasto Katowice zainicjowało akcję społeczną pod hasłem #DoZobaczenia. Jej głównym celem było zwiększenie świadomości na temat znaczenia odblasków i innych elementów poprawiających widoczność niechronionych uczestników ruchu drogowego.

W ramach akcji, najmłodsi mieszkańcy miasta – dzieci uczęszczające do żłobków i przedszkoli – zostali wyposażeni w kamizelki i szelki odblaskowe, co było też dobrym przyczynkiem do omówienia z nimi zasad bezpieczeństwa. Ponadto elementy odblaskowe przekazywano również seniorom. Na ten cel miasto przeznaczyło 500 tys. zł. W ramach akcji przekazywano także odblaski rowerowe, magnesy, opaski na rękę oraz materiały edukacyjne. Odbywały się także spotkania edukacyjne z mieszkańcami.

Nowoczesne oznakowanie drogowe

Kolejnym ważnym elementem działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa w Katowicach jest modernizacja oznakowania drogowego. Miasto zainwestowało w wykonanie oznakowania grubowarstwowego masą chemoutwardzalną, które jest szczególnie trwałe i doskonale sprawdza się na drogach o dużym natężeniu ruchu. W pierwszej kolejności modernizacji poddano 50 przejść dla pieszych, które mieszkańcy wskazali jako miejsca szczególnie niebezpieczne.

– Oznakowanie grubowarstwowe stosowane jest na przejściach dla pieszych, liniach zatrzymania oraz innych kluczowych elementach infrastruktury drogowej, gdzie trwałość i widoczność mają kluczowe znaczenie – mówi Piotr Handwerker, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Katowicach. – Przykłady tego typu oznakowania można zobaczyć m.in. od początku wakacji w okolicach Stargańca, gdzie wymalowane zostały zebry z funkcją akustyczną, która polega na wytwarzaniu dźwięków przez pojazdy przejeżdżające przez specjalne wypustki, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo pieszych – dodaje dyrektor.

Ponadto Miejski Zarząd Ulic i Mostów przed rozpoczęciem roku szkolnego odświeżył oznakowania poziome w pobliżu szkół i przedszkoli, dzięki czemu są lepiej widoczne, co przekłada się na poziom bezpieczeństwa w tych miejscach dzieci, nastolatków i wszystkich uczestników ruchu.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024