Silesion.PL

serwis informacyjny

Katowice gotowe na sezon zimowy 2023/2024 na drogach

MPGK Katowice przygotowuje się do zimy fot. KAW

Katowickie służby – Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, Miejski Zarząd Ulic i Mostów oraz Zakład Zieleni Miejskiej są gotowe do zimowego utrzymania dróg w sezonie 2023/2024. 5 tys. ton soli drogowej, 300 ton piasku oraz 162 tony grysu porfirowego – to tylko początkowe zapasy, jakie posiadają miejskie służby. Ich ilość będzie się zwiększać w miarę potrzeb.

– Śnieg doceniamy, jadąc np. na narty. W mieście cieszy on ewentualnie dzieci, które mogą się w nim bawić i szaleć w najlepsze, czy też osoby spacerujące po parku i lesie. Dlatego w Katowicach przygotowania do kolejnego sezonu zimowego zaczynamy zaraz po zakończeniu poprzedniego. Koordynacją prac w ramach Akcji Zima zajmuje się MPGK Katowice, które monitoruje warunki meteorologiczne 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Cały obszar Katowic z jezdniami, parkingami i zatokami autobusowymi jest podzielony na rejony w czterech kategoriach i standardach utrzymania zimowego. W sumie to ponad 750 kilometrów dróg, co sprawia, że służby odśnieżając je zimą pokonują w sezonie nawet 140 tysięcy kilometrów – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Zaangażowanie wielu służb

Teren Katowic jest obsługiwany przez 24 pługopiaskarki, 15 ciągników przygotowanych do pracy zimą, pług wirnikowy oraz 5 wywrotek do wywozu śniegu będących w gestii MPGK w Katowicach. Ponad 110 pracowników zajmuje się działaniami zmniejszającymi uciążliwość zimy w mieście. We wrześniu zaczęło się przygotowywanie sprzętu do tegorocznej zimy – pojazdy przeszły przeglądy, a także wykonano niezbędne naprawy, aby w momencie opadów śniegu wszystko działało bez zarzutu. Oprócz sprzętu miejska spółka ma przygotowane ponad 5 tys. ton soli oraz 300 ton piasku, które są wykorzystywane do posypywania ulic, kiedy już spadnie śnieg.

– Zima to coroczne wyzwanie dla naszej spółki. Zawsze zakładamy duże opady śniegu w nadchodzącym sezonie. Dlatego mamy przygotowaną sól w specjalnym magazynie igloo, który wpływa na jakość składowanej soli – dzięki swojej budowie i naturalnym materiałom tworzy się tam klimat, który nie pozwala się jej zbrylić – dzięki temu nie ma strat materiału – mówi Radosław Weingricht, kierownik Zakładu Oczyszczania MPGK Katowice. – Jesteśmy gotowi, by zareagować na pierwsze opady, ale nasze prace nie ograniczają się wyłącznie od likwidacji skutków opadów śniegu. Podejmujemy również działania zapobiegające śliskości na drogach przy przejściu z temperatury dodatniej na ujemną, ze szczególnym uwzględnieniem stanu wiaduktów i mostów – dodaje kierownik.

W Akcję Zima zaangażowane są również inne miejskie jednostki: Miejski Zarząd Ulic i Mostów, Zakład Zieleni Miejskiej, Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej czy Katowickie Cmentarze Komunalne.

 Zakład Zieleni Miejskiej przygotował na sezon zimowy 162 tony grysu porfirowego. Mamy także do dyspozycji 12 pługów. Na zakup surowców przeznaczamy ok. 25 tys. zł – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

ZZM dba przede wszystkim o tereny zielone. Jednostka odśnieża bądź posypuje piaskiem ścieżki w Katowickim Parku Leśnym oraz Parku Kościuszki, aby spacery w tych miejscach były bezpieczne zimą. Od ubiegłego roku Zakład Zieleni Miejskiej wykorzystuje do pracy elektryczne pojazdy wyposażone w pługi.

W Akcję Zima włącza się również katowicka Straż Miejska, która przekazuje informacje o istniejących zagrożeniach na terenie miasta do wszystkich odpowiedzialnych za zimowe utrzymanie podmiotów. Dodatkowo kontroluje także stan nawierzchni jezdni i chodników.

Na zimowe utrzymanie dróg i chodników zarezerwowano w Katowicach kwotę 10 mln zł.

Plan odśnieżania

W przypadku intensywnych opadów śniegu lub występowania warunków atmosferycznych powodujących gołoledź w pierwszej kolejności odśnieżane są główne arterie komunikacyjne, centrum i drogi krajowe przebiegające przez miasto, a dopiero po ich udrożnieniu drogi o mniejszym natężeniu ruchu. Aby zapewnić bezpieczeństwo osobom wybierającym alternatywne sposoby poruszania się po mieście odśnieżane są również drogi rowerowe.

Do odśnieżenia dużego miasta, takiego jak Katowice potrzebna jest koordynacja i ścisła współpraca różnych służb. Podczas zimy 24 h na dobę przez cały tydzień pracuje Centralna Dyspozytornia Zimowego Utrzymania Dróg, która decyduje, gdzie, ile i jak wyposażonych brygad trzeba wysłać. Wykonuje to oczywiście na podstawie wcześniejszych planów. Ulice w mieście zostały podzielone na cztery kategorie – w zależności od położenia i tego, jak dużo osób codziennie nimi przechodzi. W Katowicach obowiązują 4 standardy zimowego utrzymania ulic. W przypadku dróg ujętych w I standardzie służby mają 2 godziny na usunięcie gołoledzi, szronu i szadzi, a śnieg i błoto pośniegowe mogą zalegać maksymalnie do 4 godz. od ustania opadów. W przypadku dróg II kategorii czas reakcji na usunięcie gołoledzi, szronu i szadzi posypanie to maksymalnie 3 godziny, a śnieg i błoto pośniegowe powinny być usunięte do 6 godz. po ustaniu opadów. W III standardzie utrzymania dróg czas na usunięcie gołoledzi, szronu i szadzi to 5 godz., a na odśnieżenie służby mają do 8 godzin. Najrzadziej uczęszczane drogi ujęte IV standardzie muszą być odśnieżone na co najmniej jednym pasie ruchu, a posypane mogą być wyłącznie piaskiem.

Łącznie pod opieką służb w mieście jest ponad 750 km dróg. W I kategorii jest ich 311 km, w II 120 km. III kategoria to 98 km, a IV – 223 km.

Kierowco, przygotuj swój pojazd na zimę!

Warto z wyprzedzeniem zaplanować wymianę opon na „zimowe” – pozwoli to nie tylko uniknąć kolejek, które ustawiają się do wymiany opon zaraz po pierwszych przymrozkach, ale przede wszystkim poprawi nasze bezpieczeństwo w przypadku nagłego pogorszenia się pogody. Przypominamy również o możliwości oddania wysłużonego ogumienia do warsztatów, zakładów wulkanizacyjnych czy punktów zbiórki odpadów – pozostawienie zużytych opon w tych miejscach gwarantuje, że zostaną one wykorzystane ponownie w procesie recyklingu. – Zbiórka zużytych opon w wyspecjalizowanych punktach jest szczególnie istotna dla środowiska naturalnego, dla którego ten rodzaj odpadów jest bardzo szkodliwy – mówi Krzysztof Król, kierownik Działu Transportu MPGK Katowice.

Na terenie Katowic funkcjonują obecnie trzy punkty (przy ul. Milowickiej 7A, ul. Obroki 140 i ul. Zaopusta 70), do których można przekazać odpady wytwarzane nieregularnie w gospodarstwach domowych, w tym także opony samochodów osobowych. W ramach opłaty śmieciowej mieszkańcy Katowic mają możliwość bezpłatnego oddania zużytych opon (rocznie maks. 4 szt. opon samochodów osobowych).

Właściciele posesji i administratorzy

Właścicieli posesji oraz administratorów/zarządców budynków prosimy o dbanie o stan nawierzchni przylegających do ich nieruchomości chodników i odgarnianie śniegu w miejsca nieutrudniające ruchu.

Akcja zimowego utrzymania dróg jest wstępnie zaplanowana od listopada do końca marca, ale wszystkie działania będą dostosowywane do bieżącej sytuacji pogodowej – jak to miało miejsce w poprzednim roku, kiedy zima nieoczekiwanie powróciła w pierwszych dniach kwietnia. 

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2023