Katowice dbają o planetę nie tylko od święta

Czy troska o środowisko może trwać dłużej niż jeden dzień? W Katowicach zdecydowanie tak. Choć Dzień Ziemi, obchodzony co roku 22 kwietnia, to największe ekologiczne święto na świecie, dla miejskich jednostek to tylko symboliczna data w kalendarzu. Ich działania na rzecz ochrony środowiska trwają przez cały rok. Katowickie Wodociągi nieustannie zachęcają do picia wody z kranu. Zakład Zieleni Miejskiej dba o roślinność, która oczyszcza powietrze i chłodzi przestrzeń miejską czy MPGK wprowadza innowacyjne technologie przetwarzania odpadów, a dawne składowisko odpadów zmienia się w nowoczesne źródło zielonej energii.
W Katowicach odpowiedź na to pytanie nie ogranicza się do jednego dnia w roku. Wiele działań podejmowanych jest systematycznie – przez miejskie jednostki, które każdego dnia realizują konkretne projekty wpływające na środowisko. W tym roku z okazji Dnia Ziemi warto spojrzeć właśnie na te inicjatywy.
Zielona codzienność
Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach to jednostka, która codziennie dba o ponad 1200 hektarów zieleni miejskiej. To nie tylko pielęgnacja parków czy sadzenie roślin, ale też działania porządkowe i usuwanie dzikich wysypisk. W 2024 roku usunięto ich aż 30, gdzie same śmieci ważyły łącznej ok. 85 ton. ZZM realizuje także projekty zazieleniania ulic, jak w przypadku ul. Warszawskiej, które przeciwdziałają powstawaniu miejskich wysp ciepła i poprawiają mikroklimat. Działania te wpływają nie tylko na estetykę przestrzeni, ale też na komfort życia w coraz cieplejszych miastach.
– Dbanie o zieleń to dziś nie tylko obowiązek samorządu, ale realna inwestycja w przyszłość miasta. Zmieniający się klimat wymaga od nas konkretnych działań, dlatego stawiamy na zazielenianie ulic, przeciwdziałanie wyspom ciepła i tworzenie przyjaznej, odpornej przestrzeni dla mieszkańców. Zieleń to także przestrzeń do odpoczynku, ruchu i spotkań – coś, czego potrzebujemy w codziennym, miejskim tempie życia. Każdy nowy skwer czy szpaler drzew to krok w stronę bardziej zrównoważonego i zdrowego miasta – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.
Gospodarka odpadami w praktyce
Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej konsekwentnie realizuje strategię zrównoważonego zarządzania odpadami. Nowoczesna instalacja przy ul. Milowickiej pozwala na bardziej efektywne biologiczne przetwarzanie odpadów i redukcję ich ilości trafiającej na składowiska. W 2023 roku MPGK zostało wyróżnione przez Polską Izbę Ekologii za modernizację instalacji, która znacząco zmniejszyła emisję uciążliwych zapachów i wpływ na jakość powietrza. To konkretna poprawa warunków życia mieszkańców. Warto też wspomnieć o farmie fotowoltaicznej uruchomionej na terenie dawnego składowiska. To przykład racjonalnego wykorzystania zdegradowanego wcześniej obszaru – dziś miejsce to produkuje czystą energię i redukuje emisję CO2.
– Farma fotowoltaiczna to nie tylko ekologiczna inwestycja, ale również symbol naszej odpowiedzialności za przyszłość. Wykorzystanie terenów po dawnym składowisku do produkcji zielonej energii to przykład, jak można łączyć rewitalizację zdegradowanych obszarów z troską o klimat. Dzięki tej instalacji ograniczamy emisję dwutlenku węgla i zmniejszamy naszą zależność od energii konwencjonalnej. Już teraz planujemy kolejne inwestycje w odnawialne źródła energii – również w innych częściach Katowic – aby systematycznie zmniejszać ślad węglowy naszej działalności – podkreśla prezes MPGK Katowice, Andrzej Malara.
Jakość, edukacja, retencja
Katowickie Wodociągi S.A. od lat dbają nie tylko o czystość wody, ale i o edukację ekologiczną. Spółka prowadzi zajęcia dla dzieci i młodzieży, promuje picie wody z kranu i uczestniczy w lokalnych wydarzeniach związanych z ekologią.
– Zawsze podkreślamy, że woda z katowickiego kranu spełnia najwyższe normy jakości i jest bezpieczna do picia na co dzień. Kampania „ Kranówka Katowicka – Szluknij sie z kokotka” to nie tylko pusty slogan i śląski akcent, ale przede wszystkim ważny element edukacji ekologicznej. Chcemy inspirować do świadomych wyborów, które są dobre zarówno dla zdrowia, jak i dla środowiska. Picie kranówki to prosty sposób na ograniczenie plastiku i realny wkład w ochronę naszej planety– mówi Stanisław Krusz, Prezes Katowickich Wodociągów S.A.
Dzień Ziemi – moment, który warto wykorzystać
Dzień Ziemi to dobry moment, żeby zauważyć, jak wiele dzieje się tu, na miejscu. Katowice nie budują swojej ekologicznej przyszłości wielkimi hasłami – lecz konkretnymi działaniami, realizowanymi przez miejskie spółki i instytucje. To pokazuje, że realna zmiana zaczyna się lokalnie – od lepszej infrastruktury wodociągowej, przez nowoczesne zarządzanie odpadami, po zieleń, która działa jak naturalny filtr dla powietrza i przestrzeni.
Warto włączyć się w tę zmianę. Niekoniecznie wielkimi gestami – czasem wystarczy wybrać kranówkę, wrzucić odpady do właściwego pojemnika czy posadzić coś zielonego przed domem. Tak, by kolejne Dni Ziemi były nie tylko przypomnieniem, ale też powodem do dumy.
opracowanie: KAW
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).