Silesion.PL

serwis informacyjny

Katowice będą świętować urodziny od 2 do 15 września

Katowice ul Dworcowa

Katowice ul Dworcowa

W tym roku, nadanie praw miejskich Katowice będą świętować od 2 do 15 września. W tym okresie na katowickim Rynku odbędzie się Jarmark Urodzinowy. Główną urodzinową atrakcją będzie koncert „Kocham Katowice”. Do tradycji obchodów jubileuszu Katowic należą też uroczysta sesja Rady Miasta oraz odsłonięcie popiersia w Galerii Artystycznej. Dodatkowo czeka nas Festiwal Organizacji Pozarządowych. Wspólnie przygotujmy się do dni pełnych atrakcji, muzycznych propozycji i sportowych emocji.

11 września minie 157 lat od chwili, gdy Katowice stały się miastem. Jak co roku z tej okazji katowiczan czeka wielkie muzyczne święto – Urodziny Miasta „Kocham Katowice”.

Urodziny Miasta „Kocham Katowice”

Tegoroczny koncert plenerowy „Kocham Katowice” przygotowuje wyjątkowy duet: Vito Bambino i Brodka. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 10 września. Tym razem w Katowickim Parku Leśnym na Muchowcu. Start o godz. 16.00 – Urodziny Miasta są doskonałą okazją, żeby przypomnieć, jak wielkim i różnorodnym muzycznym potencjałem dysponują Katowice. Dlatego zapraszamy mieszkańców na wspaniałe widowisko, które w tym roku przygotuje dla nas duet Vito Bambino i Brodka wraz ze swoimi gośćmi – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Od 2018 roku Urodziny Miasta mają wyjątkową formułę. Zaproszony artysta – gwiazda polskiej sceny muzycznej – tworzy wraz ze swoimi muzycznymi przyjaciółmi specjalny program dedykowany miastu. Można go posłuchać po raz pierwszy i jedyny właśnie na urodzinowym koncercie.

Do tej pory liderami byli tacy artyści jak Organek, Abradab oraz Krzysztof Zalewski. W tym roku, wyjątkowo, liderów będzie dwóch: młoda gwiazda polskiej piosenki Vito Bambino i brylująca na scenie od lat Brodka. Oboje mają związki ze Śląskiem – Vito Bambino urodził się w Katowicach, a Monika Brodka pochodzi z Żywiecczyzny.

Na podwójnej scenie, liderom koncertu będą towarzyszyć m.in. Igo, Ewa Bem, Natalia Grosiak, Rosalie., Natalia Szroeder, Dagadana, Jarecki, Majka Jeżowska i inni. Na mieszkańców czekać będzie trzygodzinne show, które poprowadzi Gabi Drzewiecka. Przed głównym daniem wieczoru, na scenie zaprezentują się laureaci tegorocznej edycji programu Dzielnica Brzmi Dobrze.

– Urodziłem się w Katowicach i staram się pielęgnować związek z miastem. Z tego powodu koncert z mojej perspektywy urasta do rangi Opener’a. Bardzo cieszę się z tego, że zaproponowano mi rolę dyrektora artystycznego wydarzenia i że będę mógł współpracować w tym zakresie z Moniką Brodką, która ma fantastyczną energię – mówi Vito Bambino.

– Wraz z moim serdecznym kolegą Vito Bambino przejmiemy Katowice i zajmiemy się dyrekcją muzyczną koncertu z okazji urodzin Katowic. Bardzo się cieszę, że jako pierwsza kobieta w tej roli mam okazję być w tym miejscu – dodaje Monika Brodka.

Dojazdy i powroty z koncertu ułatwi bezpłatna linia autobusowa „Kocham Katowice”. Trasa połączy Muchowiec ze ścisłym centrum Katowic, tj. dworcem PKP i ul. Jagiellońską. Kursy będą realizowane od ok. godz. 15.30 do ok. godz. 23 i będą odjeżdżały z przystanków w odstępach 15-20 minut.  W związku z ograniczeniem ruchu na fragmencie ulicy Francuskiej zmieniona zostanie też trasa linii autobusowej 110. Szczegółów należy szukać na stronie internetowej ZTM. Odcinek ul. Francuskiej od skrzyżowania z ul. Lotnisko będzie można pokonać tylko pieszo lub przejechać rowerem. Stacja roweru miejskiego, która standardowo zlokalizowana jest na terenie parkingu, także zostanie przeniesiona – tak, by uczestnicy koncertu mogli z niej bez przeszkód korzystać. – Do gości przyjeżdżających na koncert swoimi samochodami mamy ogromną prośbę – parkujcie pojazdy wyłącznie w dozwolonych miejscach. Pamiętajcie, by nie utrudniać korzystania ze ścieżek rowerowych i nie niszczyć terenów zielonych. Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej linii autobusowej – mówi Ewa Lipka, zastępca naczelnika wydziału komunikacji społecznej.

Dla najmłodszych, w ramach koncertu urodzinowego zorganizowana zostanie „strefa dla dzieci”, w której znajdą się bezpłatne dmuchańce, a do wspólnej zabawy małych katowiczan wciągną artyści teatralni.

Jak przystało na miasto muzyki, sobotni koncert to nie jedyna muzyczna niespodzianka. Dzień później, tj. w niedzielę 11 września, na tej samej scenie, od godziny 16.30 rozpocznie się Motocyklowe Zakończenie Lata. W tym dniu zagrają: Big Cyc, Luxtorpeda, TSA Michalski/Niekrasz/Kapłon oraz EL.PANK.EL.

Wstęp na oba koncerty jest bezpłatny!

Jarmark pełen atrakcji i przysmaków

2 września, na katowickim Rynku rozpocznie się Jarmark Urodzinowy, który potrwa do 15 września. Jak zwykle pojawią się przysmaki z różnych zakątków świata. – Jarmark to część współczesnej tradycji naszego miasta. Towarzyszy zarówno corocznym przygotowaniom do Świąt Wielkanocnych czy Bożego Narodzenia, jak i świętowaniu urodzin Katowic – przypomina Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji katowickiego magistratu. – Zachęcamy mieszkańców i gości do wizyty na urodzinowym jarmarku. To doskonałe miejsce do spotkań z przyjaciółmi czy rodzin z dziećmi, dla których atrakcją może być przejazd kolejką lub udział w grze plenerowej – dodaje naczelnik.

Na Jarmarku będzie można nabyć m.in. indyjskie herbaty, tureckie kawy, holenderskie sery, włoskie i węgierskie wędliny czy gruzińskie wina. Na stoiskach nie zabraknie polskich produktów regionalnych – będą miody, tłoczone naturalną metodą oleje, pierniki i rzemieślnicze krówki. W strefie gastronomicznej natomiast będzie można spróbować grillowanych serów górskich, belgijskich frytek, a także węgierskiego kołacza czy owoców w czekoladzie.

Jarmark to jednak nie tylko okazja do poznania nowych smaków kulinarnych. Na Rynku staną bowiem stoiska z biżuterią ze srebra, kamieni szlachetnych, żywicy, pereł i bursztynu, które mogą zainteresować pasjonatów rękodzieła. Będzie także można kupić ręcznie szyte zabawki, skórzane torebki, lnianą odzież czy słynną ceramikę z Bolesławca.

Dla dzieci atrakcją będzie z pewnością karuzela. Nie zabraknie również kolejki jeżdżącej po terenie Jarmarku oraz wielkoformatowych gier, które zapewne cieszyć się będą sporym zainteresowaniem najmłodszych odwiedzających katowicki Rynek.

Od 2 do 4 września, również w  ramach Jarmarku Urodzinowego, odbędzie się Festiwal Piwa. Zagoszczą tu wówczas różne browary i food trucki.

Stoiska będą czynne od poniedziałku do piątku w godz. 10.00–19.00, w soboty i niedziele do godz. 22.00.

Święto organizacji pozarządowych

Ponad 50 katowickich organizacji pozarządowych i kilkuset społeczników spotka się 10 września, na katowickim Rynku, by pod hasłem „Aktywni razem” wspólnie promować ideę aktywności społecznej. Festiwal Organizacji Pozarządowych jest imprezą, która propaguje i prezentuje działania organizacji pozarządowych działających w Katowicach, a także integruje mieszkańców.

– Podczas Festiwalu chcemy pokazać, że organizacje pozarządowe to przede wszystkim ludzie je tworzący. Społecznicy niejednokrotnie poświęcają swój wolny czas, by pomagać innym czy pracować na rzecz dobra wspólnego. Zapraszamy mieszkańców, aby przyszli na plac przy Rawie na katowickim Rynku i poznali te osoby. Będzie można zobaczyć efekty ich działań i ewentualnie je wesprzeć – czy to poprzez zakup rękodzieła wykonanego przez podopiecznych fundacji i stowarzyszeń, czy też charytatywne zbiórki prowadzone przez organizacje – zachęca Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik wydziału polityki społecznej.

W Festiwalu wezmą udział zarówno organizacje lokalne, jaki i ogólnopolskie prowadzące aktywną działalność na terenie naszego miasta – od organizacji pomocowych wspierających różne grupy społeczne, przez organizacje proekologiczne, kulturalne, sportowe, edukacyjne, hobbystyczne, aż po organizacje doradcze i strażnicze.

Wśród atrakcji będą m.in. występy artystyczne, wystawa zdjęć i pamiątek z okazji 25. rocznicy uchwalenia konstytucji, wymiana książkowa, animacje, malowanie buziek, modelowanie balonów i puszczanie wielkich baniek mydlanych, będzie również możliwość zagrania w wielkoformatowe gry plenerowe i wzięcia udziału w loterii fantowej. Chętni wezmą udział w warsztatach kulinarnych, plastycznych, np. malowania na wodzie, zajęciach sensorycznych z zakresu hortiterapii, czyli leczenia ogrodem, warsztatach wykonywania biżuterii, „zero waste”, czyli jak nie marnować jedzenia, a także zajęciach „sztrykowania i heklowania“. Będą też konsultacje z prawnikiem i mediatorem, bezpłatne pomiary ciśnienia, poziomu cukru we krwi i spirometrii, a także nauka samobadania piersi.

Festiwalowe miasteczko będzie działać od godz. 12.00 do 16.00 na placu nad Rawą przy katowickim Rynku. Szczegóły na: www.facebook.com/katowicefop.

Uroczysta sesja Rady Miasta i powiększenie Galerii Artystycznej

Urodzinowa tradycją Katowic jest uroczysta sesja Rady Miasta Katowice. W tym roku odbędzie się ona 12 września. W trakcie sesji radni przyznają tytuł honorowy „Zasłużony dla Miasta Katowice” oraz tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Katowice“.

W kolejne rocznice nadania Katowicom praw miejskich odsłaniane są rzeźby przedstawiające osoby szczególnie zasłużone dla miasta w dziedzinie kultury. Co roku, w pierwszej kolejności mieszkańcy głosują na osoby wskazane przez instytucje kultury, a ostateczną decyzję podejmuje prezydent Katowic. W tym roku to postać Krystyny Bochenek dołączy do grona ludzi kultury upamiętnionych w Galerii Artystycznej przy pl. Grunwaldzkim.

– Na Krystynę Bochenek, Tadeusza Grabowskiego i Piotra Szmitke, w głosowaniu mieszkańców oddano łącznie ponad 57% głosów. Biorąc pod uwagę wyrównane wyniki głosowania, zdecydowałem, że uhonorujemy całą trójkę. W Galerii Artystycznej pojawi się popiersie Krystyny Bochenek, natomiast Piotr Szmitke i Tadeusz Grabowski zostaną uhonorowani tablicami pamiątkowymi – mówi prezydent Marcin Krupa.

W poprzednich latach w ten sposób uhonorowano m.in. Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara, Teofila Ociepkę, Alfreda Szklarskiego czy Bernarda Krawczyka. W ubiegłym roku miejsce to wzbogaciły popiersia Kazimierza Kutza i Józefa Świdra.

Uroczyste odsłonięcie rzeźby upamiętniającej Krystynę Bochenek w Galerii Artystycznej na placu Grunwaldzkim planowane jest na 15 września o godz. 15.00. Odsłonięcie tablic poświęconych Piotrowi  Szmitke i Tadeuszowi Grabowskiemu nastąpi w późniejszym terminie.

Katowickie dożynki

W Katowicach nie brakuje zieleni. Poza lasem Murckowskim, licznymi parkami oraz ogródkami działkowymi, krajobraz stolicy województwa śląskiego, zwłaszcza jej południowych obrzeży tworzą również pola uprawne. Dlatego też Katowice mają swoje dożynki, święto ukończenia żniw i prac polowych. W tym roku Katowickie Dożynki odbędą się w niedzielę, 4 września w Podlesiu. To co jest najbardziej efektownym elementem imprezy to barwny korowód z orkiestrą. Po uroczystej mszy świętej, która rozpocznie się o godz. 13.00, przejdzie on z kościoła pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, na boisko MOSiR przy ulicy Sołtysiej 25a, gdzie czeka nas wspólne świętowanie do samego wieczora. Podczas wydarzenia, będzie można m.in. zobaczyć wystawę drobnego inwentarza i Związku Hodowców Gołębi. Na uczestników czekać będzie strefa małej gastronomii, dla dzieci przygotowane zostaną dmuchańce, a na koniec wydarzenia odbędzie się koncert i impreza taneczna.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024