Muzyka

„Kato Blues Faces”. Otwarcie multimedialnej wystawy poświęconej muzyce bluesowej

W maju i czerwcu tego roku w Katowicach można było podziwiać wystawę sztuki współczesnej
i street artu „W ramach miasta: Urban Art.”, którą odwiedziło blisko 5,5 tysiąca osób. Teraz w tej samej przestrzeni przyszedł czas na wystawę w klimacie muzycznym. W pejzażu Katowic muzyka od dawna zajmuje specjalne miejsce. Ten bardzo ważny aspekt kultury w 2015 doceniło UNESCO, przyznając Katowicom tytuł miasta kreatywnego w dziedzinie muzyki. Katowice były pierwszym
w Polsce miejscem, gdzie można było studiować jazz i mają też swój ogromny udział w fenomenie, jakim jest śląski blues. 9 września otwarta została dla zwiedzających wystawa „Kato Blues Faces”, będąca hołdem dla lokalnych artystów związanych z tą muzyką.  

– Muzyka bluesowa ma w moim sercu specjalne miejsce.  Pamiętam z czasów młodości, że
w bluesowych lokalach w Katowicach zawsze panowała niezwykła atmosfera. Bywałem w takich klubach jak Harley czy Blus, no i oczywiście Kompresor, gdzie swoje pierwsze próby miał Dżem. Moim pierwszym koncertem w Spodku była Rawa Blues, która do dziś gości w przestrzeniach naszej legendarnej hali. Dzięki wystawie część z Państwa na pewno wróci wspomnieniami do chwil swojej młodości, a młodsi mieszkańcy naszego miasta, być może dzięki temu miejscu odkryją piękno tej muzyki i zostaną z nią na dłużej – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – To ciekawy projekt, który przybliży muzykę naszym mieszkańcom – dodaje prezydent.

9 września w śródmieściu, przy ul. Staromiejskiej 13 otwarta została wyjątkowa wystawa poświęcona muzyce bluesowej.

– Zobaczyć można na niej grafiki, plakaty, zdjęcia czy przedmioty związane z bluesem, udostępnione nam przez wiele życzliwych osób, którym serdecznie dziękujemy. Wystawa ma też mocno multimedialny charakter – można zobaczyć na niej archiwalne ujęcia z koncertów, teledysków i wywiadów z muzykami – mówi Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji. Zależało nam na tym, żeby stworzyć miejsce, które nie będzie tylko klasyczną wystawą, ale miejscem, które będzie cały czas żyło, w którym proponować będziemy różne aktywności np. kameralne koncerty, spotkania z ludźmi świata muzyki czy projekcje filmowe – dodaje naczelnik.

Wystawa jest czynna do 30 listopada, od wtorku do niedzieli w godzinach 16.00-20.00. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

– Przygotowanie wystawy bluesowej było ogromnym wyzwaniem. Nie chcieliśmy zrobić galerii zdjęć i plakatu, chcieliśmy aby pojawiły się treści – trochę historii, anegdot, cytatów, to tworzy klimat i prowokuje do zgłębienia się w temacie. Uzupełnieniem tego są multimedia, które przenoszą nas w czasie. Wielkie podziękowania dla Leszka Windera i Wojciecha Mirka za wsparcie podczas realizacji wystawy. Całość projektu byłaby niemożliwa do realizacji bez absolutnego zaangażowania Joanny Rutkowskiej, która przygotowała wszystkie treści. To dziesiątki godzin poświęcone na wyszukiwanie i skład materiałów. Chciałbym, aby to miejsce stało się siedzibą śląskiego bluesa, dobrym miejscem zarówno dla sympatyków jak i tych, którzy bluesa mniej znają. Zachęcam do śledzenia mediów społecznościowych Kato Blues Faces, gdzie na bieżąco będziemy informować o naszych działaniach – mówi Michał Rutkowski, kurator wystawy.

Projekt „Kato Blues Faces” to kolejne działanie realizowane w związku z tytułem Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. W skład konsorcjum uczelni, które wraz z miastem starały się o przyznanie tytułu, wchodzą także uczelnie artystyczne i muzyczne. Ideą obchodów realizowanych w ramach przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki jest udowodnienie, że nauka i sztuka służą na co dzień każdemu z nas – niezależnie od grupy wiekowej. Stąd szereg inicjatyw realizowanych z myślą o mieszkańcach – zarówno tych najmłodszych, jak i najstarszych – wszystko to w ramach programu 50 tygodni Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.

Jesteśmy na  Google News. Dołącz do nas i śledź  Silesion.pl  codziennie. Obserwuj Silesion.pl!


Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Opublikowany przez
Jakub Białkowski
Tagi: Blues

Najnowsze posty

[wideo] PSV o krok od mistrzostwa. Kibice eksplodowali po golu… w innym meczu

Środa, 14 maja 2025 roku, na długo pozostanie w pamięci fanów PSV Eindhoven. To właśnie…

25 minut temu

Koniec „Maxa” – platforma znów nazywa się HBO Max

Po dwóch latach od kontrowersyjnego rebrandingu, Warner Bros. Discovery postanowiło przywrócić swoją platformę streamingową do…

1 godzinę temu

Odnaleziona 11-letnia Patrycja. Child Alert odwołany, zatrzymano 24-latka

W czwartek rano 15 maja 2025 roku o poranku zakończyły się intensywne poszukiwania 11-letniej Patrycji,…

4 godziny temu

Maksym Nelipa nie żyje. Ukraiński aktor i żołnierz poległ na froncie

12 maja 2025 roku Ukraina straciła jedną ze swoich barwniejszych i jednocześnie najbardziej oddanych postaci.…

12 godzin temu

Uwaga! Alert RCB. Zaginęła 11-letnia dziewczynka – trwa ogólnopolska akcja poszukiwawcza

Aktualizacja 15.05.2025 - 11-letnia Patrycja została odnaleziona. CHILD ALERT - poszukiwania odwołane W środę 14…

16 godzin temu

Dramat na oczach tłumu! Polityk złapał się za serce po łyku wody

Do niepokojącej sytuacji doszło we wtorkowy wieczór, 13 maja 2025 roku, podczas wiecu wyborczego w…

16 godzin temu