Silesion.PL

serwis informacyjny

Karta czy gotówka? Aktualne trendy w płatnościach z podziałem na województwa

Czy podczas codziennych zakupów stawiamy na transakcje bezgotówkowe? W jakich województwach częściej korzystamy z płatności kartą, a gdzie wciąż popularna jest gotówka? Odpowiedzi na te kluczowe pytania znajdują się na… paragonach. Oto cała prawda o płatnościach w Polsce z podziałem na regiony. 

–  PanParagon to popularna aplikacja zakupowa, dzięki której można wyszukiwać promocje czy przechowywać paragony. W oparciu o anonimowe dane z dowodów zakupu, jakie trafiają do naszego systemu publikujemy raporty dotyczące cen, realnej inflacji czy aktualnych trendów zakupowych. Tym razem pod naszą lupę trafiły paragony z adnotacją o sposobach płatności. Uzyskane wyniki przedstawiamy w ujęciu wojewódzkim. Co ważne, pod tym względem nasz kraj niekoniecznie dzieli się na Polskę A i Polskę B – zauważa Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon. 

Karta czy gotówka? Z czego częściej korzystają Polacy podczas codziennych zakupów?  

Płatności bezgotówkowe z ogromną przewagą  

Jak pokazuje badanie, płatności kartą mają w naszym kraju największą grupę zwolenników. Taka informacja była widoczna na około 70 proc. przeanalizowanych paragonów. Znacznie rzadziej korzystamy natomiast z gotówki, która znalazła na 30 proc. dowodów zakupu. 

W badaniu nie uwzględnialiśmy BLIKA, gdyż znaczna część tego typu transakcji oznaczana jest na paragonach jako płatność kartą – dodaje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon. 

Eksperci poszli o krok dalej i sprawdzili, jak poszczególne płatności rozkładają się w ujęciu wojewódzkim.  

Tutaj najczęściej płaci się kartą  

Ogólne wyniki pokazały, że płacenie kartą w Polsce jest bardzo popularne. Są jednak regiony na mapie naszego kraju, w których transakcje bezgotówkowe są bardziej rozpowszechnione, a w innych mniej. Niekwestionowanym liderem płatności z użyciem karty jest Wielkopolska. Tutaj, ten rodzaj transakcji był widoczny na niemal 75 proc. paragonów pochodzących z tego województwa. Na drugim miejscu uplasowało się województwo mazowieckie (73 proc. paragonów), następnie dolnośląskie oraz śląskie (ok. 71 proc.).  

Szczegóły uwzględnia poniższa grafika. 

Płacenie gotówką jest już passe? Nie w tych województwach! 

Autorzy badania sprawdzili także, w jakich częściach Polski nadal często korzysta w się z gotówki. Okazuje się, że taką formę płatności najbardziej upodobali sobie mieszkańcy województwa świętokrzyskiego. Adnotacja o płatności gotówką pojawiła się tutaj na ok. 41 proc. ujętych w analizie paragonach. Kolejnym województwem, w którym mieszkańcy chętnie posługują się gotówką jest warmińsko – mazurskie. Potwierdza to aż 39,4 proc. dowodów zakupu z tego regionu. Trzecią pozycję na “gotówkowym” podium zajęło natomiast województwo podlaskie, gdzie na 38,2 proc. paragonach widniała informacja o tradycyjnej formie płatności.  

Co ciekawe, transakcje gotówką preferowane są zarówno na wschodzie, jak i zachodzie naszego kraju. Poza ścisłą czołówką do grona województw, w których konwencjonalny rodzaj płatności jest częstą praktyką wlicza się chociażby zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, lubuskie czy lubelskie – dodaje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.   

 Szczegóły przedstawia poniższa grafika.

Płatność gotówką a stopa bezrobocia w Polsce 

Czy popularność poszczególnych metod płatności w obrębie województw jest powiązana ze stopą bezrobocia? Zestawiając statystyki z aplikacji PanParagon oraz oficjalne dane z Głównego Urzędu Statystycznego z grudnia 2023 roku widać pewne zależności. Tam, gdzie stopa bezrobocia jest wysoka, zazwyczaj chętniej korzysta się z gotówki. Tak jest w przypadku województwa świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, kujawsko-pomorskiego czy podlaskiego. Wyjątkiem jest województwo podkarpackie, w którym pomimo najwyższej w kraju stopy bezrobocia, sporym zainteresowaniem cieszą się płatności kartą. W województwach łódzkim i lubelskim jest natomiast odwrotna sytuacja. Tam bezrobocie jest stosunkowo niskie, a korzystanie z gotówki podczas zakupów częste. 

Warto także dodać, że w województwie wielkopolskim, mazowieckim i śląskim jest najniższa stopa bezrobocia w Polsce, a zarazem najwyższa częstotliwość zakupów z użyciem karty.  

Szczegóły ujęto zostały na poniższej grafice. 

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024