Karol Nawrocki prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej. Sąd Najwyższy potwierdził ważność wyborów

Sąd Najwyższy, działający w pełnym składzie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, wydał uchwałę stwierdzającą ważność wyboru Karola Nawrockiego na urząd Prezydenta RP. Decyzja zapadła po analizie 54 tysięcy protestów wyborczych, z których tylko 21 uznano za zasadne – jednak żaden z nich nie wpłynął na ostateczny wynik głosowania. Karol Nawrocki, popierany przez Prawo i Sprawiedliwość, zwyciężył w II turze wyborów prezydenckich z wynikiem 50,89 proc. głosów, pokonując Rafała Trzaskowskiego z Koalicji Obywatelskiej, który uzyskał 49,11 proc.
Uchwała Sądu Najwyższego i jej uzasadnienie
Posiedzenie Sądu Najwyższego, prowadzone przez prezesa Krzysztofa Wiaka, poprzedziły wystąpienia przedstawicieli Państwowej Komisji Wyborczej, Prokuratora Generalnego Adama Bodnara oraz jego zastępcy Jacka Bilewicza. Sąd jednoznacznie wskazał, że pomimo dużej liczby protestów, żadne z podniesionych w nich uchybień nie miało wpływu na wynik wyborów.
Sędzia Maria Szczepaniec, sprawozdawczyni w sprawie, poinformowała, że spośród ponad 54 tys. protestów, 54 tys. 25 zostało pozostawionych bez dalszego biegu z powodu braków formalnych lub ich powielającego się charakteru. Zaznaczyła, że wiele z nich oparto na gotowych wzorach dostępnych publicznie i nie zawierały one konkretnego zarzutu dotyczącego bezpośredniego naruszenia praw wyborczych.
21 protestów uznano za zasadne, jednak – jak stwierdzono – nie miały one znaczenia dla końcowego wyniku wyborów. Dotyczyły one głównie błędów w liczeniu głosów i nieprawidłowego przypisania kart wyborczych w niektórych komisjach.
Stanowisko Prokuratora Generalnego
Adam Bodnar, jeszcze przed posiedzeniem, złożył formalny wniosek o przekazanie sprawy Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN, kwestionując niezależność Izby Kontroli Nadzwyczajnej. Zapowiedział też, że jeśli uchwałę podejmie właśnie ta izba, odstąpi od dalszego stanowiska w sprawie. Prezes Wiak odrzucił wniosek, powołując się na obowiązujące przepisy, i stwierdził, że nie ma podstaw prawnych do zmiany właściwości.
Na posiedzeniu Bodnar podkreślił, że każdy protest wyborczy zasługuje na indywidualne rozpatrzenie, a procedura powinna być w pełni przejrzysta. Zgłosił również zastrzeżenia co do kompletności dokumentacji udostępnionej Prokuraturze Generalnej.
Sędziowie Izby Kontroli odpowiedzieli, że wszystkie protesty zostały zbadane i nie odmówiono dostępu do żadnych akt. Sędzia Romańska wskazała, że protesty zostały połączone proceduralnie, lecz rozpoznane indywidualnie. Sędzia Szczepaniec dodała, że treść wielu zgłoszeń była identyczna.
Głos PKW: wybory przebiegły spokojnie
Przewodniczący PKW Sylwester Marciniak zaznaczył, że wybory przebiegały bez większych zakłóceń, choć przyznał, że w II turze odnotowano incydenty wymagające sprawdzenia. Żadna z nieprawidłowości nie wpłynęła jednak na wynik głosowania.
Wśród nieprawidłowości pojawiły się informacje o rzekomym używaniu nieautoryzowanego oprogramowania przez niektóre komisje. Sąd stwierdził jednak, że w żadnym z protestów nie udowodniono, iż doprowadziło to do odmowy wydania karty do głosowania.
Kiedy Karol Nawrocki obejmie urząd prezydenta?
Zgodnie z przepisami Konstytucji RP, urząd prezydenta obejmuje się w dniu złożenia przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym. Kadencja obecnego prezydenta Andrzeja Dudy kończy się 6 sierpnia 2025 roku, a tego samego dnia Karol Nawrocki ma zostać zaprzysiężony i oficjalnie objąć urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Kim jest Karol Nawrocki?
Karol Nawrocki to doktor nauk humanistycznych, historyk i obecny prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Ukończył Uniwersytet Gdański, gdzie uzyskał tytuł doktora w 2013 roku. W latach 2017–2021 pełnił funkcję dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Nie pełnił wcześniej funkcji politycznych.
Nawrocki był kandydatem Prawa i Sprawiedliwości i zdobył największe poparcie w II turze wyborów prezydenckich. Jego kampania opierała się na hasłach związanych z pamięcią historyczną, wspólnotą narodową oraz wzmacnianiem pozycji Polski na arenie międzynarodowej.
Deklaracje prezydenta elekta
Podczas uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie, po odebraniu uchwały PKW, Karol Nawrocki zadeklarował, że będzie prezydentem wszystkich obywateli, niezależnie od ich poglądów politycznych. W swoim przemówieniu odniósł się do potrzeby odbudowy zaufania społecznego i zapowiedział działania na rzecz przywrócenia jakości debaty publicznej.
Zapowiedział również walkę z mową nienawiści i dążenie do jedności społecznej. Wyraził przekonanie, że jego prezydentura może być początkiem nowego etapu w polskiej polityce. Podkreślił, że jego działania będą ukierunkowane na umacnianie wspólnoty narodowej, niezależnie od różnic światopoglądowych.
Nowo wybrany prezydent obejmie urząd w momencie, gdy sytuacja polityczna w Polsce pozostaje napięta, a kompetencje Izby Kontroli SN są przedmiotem sporu między organami państwa. Mimo to uchwała Sądu Najwyższego o ważności wyborów zamyka formalny etap wyborczego procesu i otwiera drogę do objęcia najwyższego urzędu w państwie przez Karola Nawrockiego.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).
Dodaj komentarz