Silesion.PL

serwis informacyjny

Kamień węgielny wkopany na placu budowy nowego osiedla KTBS przy al. Korfantego 179a w Katowicach

Akt Wraz Z Gazeta I Moneta 5 Zl Zostaly Zlorzone W Specjalnej Skrzyni Fot. Kamil Kalkowski

Akt, wraz z gazetą i monetą 5 zł zostały złorzone w specjalnej skrzyni fot. Kamil Kalkowski

W czwartek na terenie przyszłego osiedla przy al. Korfantego 179a w Katowicach, miało miejsce symboliczne wydarzenie, które zapoczątkowało nowy rozdział w historii Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego (KTBS). Wraz z wmurowaniem kapsuły zawierającej różne przedmioty, w tym akta erekcyjne, aktualną gazetę i pięciogroszówkę, rozpoczęła się budowa nowego osiedla, które ma stać się miejscem zamieszkania dla ponad 200 rodzin. Nowe budynki powstaną na terenie dawnej bazy KZGM, która była nieużytkowana przez wiele lat.

– Lokale oferowane na rynku komercyjnym – zarówno pod wynajem, jak i zakup – nie są niestety dostępne dla każdego. Brak zdolności kredytowej na własne „M” czy też zbyt wysokie stawki czynszu to najczęstsze problemy, z którymi muszą borykać się potencjalni mieszkańcy. Dlatego w Katowicach wychodzimy naprzeciw tym potrzebom i oferujemy różne opcje znalezienia satysfakcjonującego mieszkania, nie tylko poprzez takie programy jak „Mieszkanie za remont” ale również poprzez nowe inwestycje mieszkaniowe katowickiego TBS – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Wybudowane przy al. Korfantego mieszkania zostaną przeznaczone na potrzeby komunalne i będą proponowane jako lokale zamienne dla mieszkańców z budynków przeznaczonych do remontu i termomodernizacji. Umożliwi to szybki i kompleksowy remont zwalnianych w ten sposób miejskich budynków z zasobu KZGM – dodaje prezydent. Takie rozwiązanie jest możliwe dzięki temu, że inwestycja uzyskała wsparcie z funduszy zewnętrznych w wysokości ponad 75 mln złotych.

Plan dla katowickiego osiedla

Projekt nowego osiedla KTBS zakłada budowę sześciu budynków na niespełna dwuhektarowej działce. Te budynki będą miały od 6 do 8 kondygnacji, a łącznie znajdzie się w nich 208 mieszkań, o różnej liczbie pokoi, od jednopokojowych do pięciopokojowych. Jednak najwięcej z nich to dwupokojowe mieszkania – 91, oraz trzypokojowe – 84. W ramach inwestycji zostanie również wybudowany plac zabaw, parking, a także strefa rekreacyjna, w której mieszkańcy będą mogli spędzać swój wolny czas na świeżym powietrzu.

Należy zwrócić uwagę, że jest to pierwsza inwestycja KTBS realizowana metodą prefabrykacji. Prefabrykowane elementy budynków będą produkowane z użyciem niskoemisyjnego cementu, co pozwoli na obniżenie śladu węglowego w porównaniu z tradycyjnymi metodami produkcji betonowych modułów o aż 20%. Na budowę wybrano firmę Pekabex Bet S.A. z Poznania, która aktywnie dąży do eliminacji negatywnego wpływu na środowisko. Dlatego współpracuje jedynie z firmami transportowymi, które posiadają flotę Euro6, a także stosuje instalacje fotowoltaiczne, co pozwala na samodzielne wytwarzanie energii elektrycznej dla swoich zakładów. W ten sposób stosowanie technologii modułowej nie tylko przyspiesza proces budowy, ale także wpisuje się w ideę zrównoważonego budownictwa.

– Nowoczesna technologia prefabrykacji pozwala nam zaoferować polskim samorządom i jednostkom odpowiedzialnym za budownictwo mieszkaniowe, jak również deweloperom, rozwiązania wspierające szybką realizację mieszkań. Jako jedna z największych polskich firm od lat budujemy osiedla w Skandynawii, dzięki czemu wypracowaliśmy wysoką jakość oraz szereg rozwiązań proekologicznych. Bardzo się cieszę, że kolejna inwestycja będzie służyć mieszkańcom Katowic – mówi Tomasz Seremet członek zarządu Pekabex Bet S.A.

Termin zakończenia budowy osiedla

Wykonawca inwestycji już rozpoczął prace, w tym wyburzenie istniejących obiektów dawnej bazy KZGM oraz prace ziemne z wzmacnianiem podłoża gruntowego dla pięciu z sześciu budynków. Cała inwestycja ma zakończyć się w ciągu 18 miesięcy od podpisania umowy, co oznacza, że mieszkańcy będą mogli wprowadzać się do nowych mieszkań na początku marca 2025 roku. Całkowity koszt tego przedsięwzięcia wynosi około 90 mln złotych. Po zakończeniu budowy przyszedł czas na proces zasiedlania nowych mieszkań.

Wizualizacja Nowego Osiedla Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Spolecznego Przy Al. Korfantego 179a
Wizualizacja nowego osiedla Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy al. Korfantego 179a

Zainteresowanie mieszkaniem w TBS cały czas rośnie

Coraz większe zainteresowanie mieszkaniami zasobów KTBS jest wyraźnym sygnałem, że miasta powinny inwestować w Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Przykładem jest Katowice, gdzie liczba osób chcących wynająć mieszkania zasobów KTBS systematycznie rośnie. Podczas ostatniego procesu zasiedlania, jedno mieszkanie przy ul. Sławka przyciągnęło ponad 50 wniosków.

– Celem Katowickiego TBS jest nie tylko budowa mieszkań, ale również zapewnienie komfortu mieszkańcom. Nasza inwestycja ma na celu dostarczenie mieszkań na cele komunalne, co pozwoli rozpocząć remont miejskich budynków mieszkalnych i zmianę sposobu ich ogrzewania na ekologiczne.  Wiemy, że zainteresowanie lokalami KTBS stale rośnie, dlatego naszą misją jest dostarczenie nowych mieszkań na wynajem. W obecnej niestabilnej sytuacji gospodarczej i zmieniającym się modelu mieszkalnictwa, TBS-y stają się atrakcyjnym rozwiązaniem, zapewniając bezpieczeństwo i komfort mieszkania – mówi prezes Katowickiego TBS, Janusz Olesiński.

Katowicki TBS obecnie posiada w swoich zasobach niemal 2,5 tysiąca mieszkań, które są wykończone w standardzie “pod klucz”. Co więcej, nadal trwają prace nad kolejnymi inwestycjami, w tym przy ul. Kossutha 7, gdzie powstaną ponad 70 mieszkań o różnej liczbie pokoi, od 3 do 5-pokojowych, a także w ramach rewitalizacji trzech kamienic przy ul. Mariackiej. To dowód na to, że Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego nadal aktywnie działa na rzecz zapewnienia mieszkań swoim mieszkańcom.

Wnioski z tej inwestycji można wyciągnąć również w kontekście ogólnopolskim. Zainteresowanie mieszkaniami zasobów TBS wzrasta, a inwestycje realizowane zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa, wykorzystujące m.in. technologię prefabrykacji i niskoemisyjne materiały, stają się coraz bardziej popularne. To pozytywny krok w kierunku zapewnienia mieszkań wysokiej jakości i przyjaznych dla środowiska dla mieszkańców różnych miast w Polsce.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024