Już ponad 40 tysięcy osób odwiedziło pierwsze w Polsce Funzeum
To nietypowe muzeum łączące świat edukacji, zabawy i technologii cyfrowej zostało otwarte w Gliwicach w lutym 2022 roku. Wizyta w tym niezwykłym obiekcie w niczym nie przypomina wycieczki do tradycyjnego muzeum. Funzeum oferuje gościom zupełnie nowe doświadczenia. Multisensoryczne, interaktywne elementy wystawy pobudzają kreatywność, motywują do myślenia i oferują sporą dawkę wiedzy podanej w przystępny i nowoczesny sposób.
Motywem przewodnim multimedialnej wystawy jest kolor i światło. Funzeum przez zabawę pokazuje w jaki sposób występują one w przyrodzie, jaki mają wpływ na życie człowieka i w jaki sposób je wykorzystujemy w codziennym funkcjonowaniu. Na powierzchni około 4000 mkw. znajduje się ponad 50 multimedialnych instalacji i wiele interaktywnych elementów, które skłaniają do aktywnego zwiedzania i twórczej zabawy.
W Funzeum nie spotkamy zbiorów ułożonych w gablotach, jak w tradycyjnych placówkach muzealnych, lecz przestrzenie pobudzające zmysły. Projektując obiekt postawiono przede wszystkim na interaktywność i zachęcanie odwiedzających, szczególnie dzieci i młodzieży, do eksplorowania wystawy.
Kreatywna przestrzeń obiektu sprzyja edukacji. Goście Funzeum poza możliwością doświadczania różnych zjawisk w trakcie zwiedzania, znajdą także odpowiedzi na wiele ciekawych pytań, m.in.: Dlaczego gwiazdy świecą?, Czym jest luminescencja?, Co to takiego odbijanie światła? czy Jak i dlaczego powstaje tęcza? Funzeum łączy możliwości technologii cyfrowej z edukacyjną zabawą światłem i kolorem. Idea tego nietypowego muzeum powstała w oparciu o hasło „bawimy ucząc, uczymy bawiąc”.
Funzeum wyłamuje się ze schematu zwiedzania i wprowadza nas do unikalnej scenerii, w której można spędzić kreatywnie czas bez względu na wiek. Obiekt daje także możliwość realizacji oryginalnych zdjęć przez zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych i niezwykłych pomysłów.
Fluorescencyjny las, planeta przerośniętych kwiatów, pokój nieskończoności czy sala księżycowa wraz z innymi planetami, to tylko niektóre przykłady niezwykłych scenerii dostępnych podczas zwiedzania. Dla wielu gości zaskoczeniem może być strefa fluo, oświetlana światłem UV, której oglądanie przez okulary 3D potęguje efekt wyciągnięcia głębi z poszczególnych elementów wystawy, tworzących między innymi ogród czy rafę koralową. Z kolei inni zwiedzający mogą być zafascynowani pokojem nieskończoności, tak zwanym „infinity room” z prawie 300 lampkami zmieniającymi kolory, odbitymi wielokrotnie w około 100 m2 luster, co daje niesamowite wrażenia. Nie można także przejść obojętnie obok największego w Polsce piano podłogowego, mierzącego prawie 12 metrów długości, jak również interaktywnego akwarium, w którym można ożywić pokolorowaną przez siebie rybę.
Muzea sztuki cyfrowej tworzą nową rzeczywistość kulturalno – rozrywkową XXI wieku. Angażują zmysły, pobudzają wyobraźnię i dostarczają niezapomnianych przeżyć, co sprzyja procesowi zapamiętywania i edukacji. Z tą ideą zostało również stworzone pierwsze w Polsce Funzeum, które odwiedziło w ciągu w niespełna 3 miesięcy już ponad 40 tysięcy zwiedzających.
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).