Silesion.PL

serwis informacyjny

Jakie problemy przyniosą planowane wyłączenia sieci 2G i 3G ?

Jakie problemy przyniosą planowane wyłączenia sieci 2G i 3G

Najbliższe lata przyniosą poważne zmiany w funkcjonowaniu wielu urządzeń w naszym otoczeniu. Automatyczne zdalnie otwierane bramy, bankomaty, liczniki energii, latarnie, terminale płatnicze oraz lokalizatory w samochodach – to przykładowe urządzenia korzystające z sieci 2G (czyli GPRS, GSM). I ta sieć przechodzi właśnie do historii. Pierwszym krajem europejskim który zrezygnował z sieci 2G jest Szwajcaria.

Operatorzy telekomunikacyjni planują wyłączenie sieci 3G oraz 2G w całej Europie w nadchodzących latach. W Polsce najwięksi operatorzy komórkowi już zaczęli je wyłączać. Polkomtel planuje zakończyć ten proces do 2027 roku, podczas gdy Orange zamierza wyłączyć 3G do końca 2025 roku, a 2G do 2028 roku. T-Mobile planuje wyłączyć 3G w tym roku, a 2G na razie w bliżej nieokreślonym czasie.

Powszechne wyłączanie starych technologii komórkowych, takich jak 2G i 3G, może wywołać szereg problemów w całej Europie.

Głównym powodem wyłączenia sieci 2G i 3G jest potrzeba zwolnienia częstotliwości dla nowszych sieci 4G LTE i 5G. Wraz z postępem technologicznym stare technologie komórkowe stają się przestarzałe. Sieci 2G i 3G, działające od 1997 i 2005 roku, są wyłączane, aby zwiększyć przepustowość i poprawić wydajność nowszych sieci.

Wyłączenie sieci 2G i 3G będzie miało swoje niekorzystne konsekwencje w wielu branżach, w całej Europie – mówi Paweł Turniak, Dyrektor ds. Systemów GPS w Seris Konsalnet.Przykładem są urządzenia telematyczne zamontowane w pojazdach potocznie „urządzenia GPS”, które korzystają z tych sieci do przesyłania danych. Jeśli sieć, na której bazuje urządzenie, zostanie wyłączona, urządzenie przestanie działać. W skali Europy są to miliony urządzeń w samych tylko samochodach.

Już zaczęliśmy widzieć konsekwencje tego procesu. Szwajcaria wyłączyła sieć 2G, co spowodowało problemy w monitorowaniu pojazdów, które wjeżdżają do tego kraju. Bez sieci 2G urządzenia GPS przestały działać, wymuszając konieczność ich wymiany na nowsze modele wyposażone w modem LTE.

Zmiany w dostępie do sieci 2G i 3G to kolejne wyzwanie dla firm transportowych, które będą musiały zmodernizować swoje urządzenia lokalizacyjne.

Posiadamy już w swojej ofercie urządzenia pracujące w standardzie LTE – mówi Paweł Turniak.Warto skonsultować się z własnym dostawcą telematyki, czy używane przez nas urządzenie będzie działać po wyłączeniu sieci 2G i 3G, czy konieczna będzie wymiana na urządzenie z modem LTE.

Pozostaje jeszcze pytanie, dlaczego sieć 2G przetrwała tak długo?

Powodem jest jej powszechność i niezawodność. Jest to system prosty, oparty na nieskomplikowanym protokole, dzięki czemu jest też łatwy w implementacji w urządzeniach – a są ich nadal miliony włączone do sieci. Standard 2G był wielokrotnie poprawiany i obecnie działa bardzo stabilnie. Jest to szczególnie ważne przy stosunkowo prostych urządzeniach, jak bramy wjazdowe czy liczniki mediów. Standard 2G działa także powszechnie na czterech standardowych częstotliwościach, tych samych w większości krajów. Ułatwia to sprzedaż urządzeń oraz świadczenie usług roamingu. Komórka sieci 2G w paśmie 900 MHz ma zasięg nawet 37 km od masztu bez wzmacniacza, jest odporna na zakłócenia i przeszkody, czyli dobrze działa np. w terenie górzystym. Jej przepustowość nie spada po zwiększeniu liczby odbiorców (brak tzw. efektu oddychania komórki). W prostu sposób można też zwiększyć zasięg i moc sygnału poprzez pasywne repeatery czy nawet radiolinie.

Seris Konsalnet świadczy usługi montażu i monitoringu urządzeń GPS w samochodach osobowych i ciężarowych. Więcej informacji znajduje się na stronie https://gps.seris.pl/

O firmie Seris Konsalnet

Największa firma branży bezpieczeństwa i ochrony w Polsce oraz część międzynarodowej Grupy Seris – jednego z globalnych leaderów w branży Security. Firma działa od blisko 30 lat, świadcząc usługi w każdym segmencie rynku Security: ochronie fizycznej, monitoringu obiektów stacjonarnych oraz monitoringu GPS pojazdów, a także projektowaniu i realizacji technicznych systemów zabezpieczeń. Zapewnia ochronę fizyczną ponad 3600 obiektów, a usługę monitoringu świadczy dla 66 000 obiektów stacjonarnych i 13 000 pojazdów. Wśród klientów Grupy Seris Konsalnet można znaleźć największe sieci handlowe, banki, przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, obiekty strategiczne, firmy przemysłowe oraz jednostki wojskowe. Firma posiada zaawansowane zaplecze technologiczne: centralną stację monitorowania alarmów, systemy informatyczne oraz największy w Polsce dział projektowy. W skład Grupy wchodzi również spółka Seris Konsalnet Cleaning, oferująca usługi profesjonalnego utrzymania czystości dla firm.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024