Silesion.PL

serwis informacyjny

Jakie metropolie rozwijają się w Polsce najszybciej? Największy skok zaliczył… Kraków

Karkow panorama miasta

Karkow panorama miasta

Choć to Warszawa postrzegana jest jako najbardziej metropolitalne miasto w Polsce, warto na kraj spojrzeć przez pryzmat dynamiki poszczególnych lokalizacji. Okazuje się bowiem, że największy skok rozwojowy wśród 12 miast zaliczył Kraków. Jest dziś – obok stolicy – najbardziej rozwiniętą metropolią Polski.

Takie wyniki przytacza czwarta edycja analizy „Raport o stanie polskich metropolii”. Zestawienie to regularnie tworzy firma doradcza PwC.

Co wynika z kolejnej analizy? Kraków to niewątpliwie najpopularniejsze miasto w Polsce pod względem potencjału turystycznego. Według danych PwC, średni wynik przypadający na 100 mieszkańców to aż 146 turystów. Pod tym względem wynik ten jest dwukrotnie lepszy niż dane analogiczne dla Warszawy oraz Gdańska.

Sprzyja temu duże zagęszczenie atrakcji turystycznych. PwC przytacza tu dane 2,5 razy większe niż średnia wartość obliczona dla 12 metropolii. Uwzględniono tu również takie cechy jak liczba i różnorodności imprez kulturalnych oraz świetna baza noclegowa.

Kraków postrzegany jest również jako miasto o wyjątkowej atrakcyjności inwestycyjnej. Wynika to m.in. z największej w skali Polski liczbie studentów – przede wszystkim kierunków ścisłych oraz związanych z informatyką. Przekłada się to na oferty pracy w tych segmentach oraz bardzo dynamicznie rozwijającą się sieć usług. Internet – Kraków pod tym względem to szerokie grono firm – należy do najszybszych w kraju.

Kraków łączy tradycję i nowoczesność

Kraków postrzegany jest niewątpliwie jako ośrodek potrafiący łączyć tradycję z nowoczesnością. Skutecznie wykorzystuje swój potencjał biznesowy oraz turystyczny. Wykracza też poza znaczenie w Polsce czy nawet w Europie. Badania pokazują, że jest coraz lepiej rozpoznawalny również w kontekście osób mieszkających na innych kontynentach.

Jednym z głównych wyzwań miasta będą teraz skoordynowane działania na rzecz poprawy jakości powietrza. Nie będzie to jednak wyłącznie sama walka ze smogiem, ale zdecydowanie szersze spojrzenie proekologiczne.

– Kraków, obok Warszawy, jest najlepiej rozwiniętą polską metropolią, centrum wiedzy, edukacji i kultury. Miasto ma ugruntowany wizerunek oraz ogromny potencjał rozwojowy, m.in. w obszarze budowania nowoczesnej, opartej na wiedzy gospodarki. – mówi prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC.

Największe metropolie Polski

Wśród 12 metropolii Polski wymieniono takie miasta jak:

 • Warszawa,
 • Kraków,
 • Wrocław,
 • Gdańsk,
 • Katowice,
 • Poznań,
 • Bydgoszcz,
 • Szczecin,
 • Lublin,
 • Białystok,
 • Rzeszów
 • Łódź.

Wszystkie te lokalizacje wg. PwC charakteryzują m.in. duży odsetek nowych mieszkań czy inwestycja w sieć dróg ekspresowych i autostrad. Zauważyć można dużą aktywność społeczeństwa obywatelskiego. Miasta zwracają uwagę również bardzo dobrym wykorzystywaniem funduszy europejskich. W sumie w tych 12 miastach mieszka 6,7 mln osób, czyli 18% całego kraju.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author