Silesion.PL

serwis informacyjny

Jaki sprzęt wybrać do spawania aluminium? Podpowiadają specjaliści z firmy Cloos!

Jaki sprzet wybrac do spawania aluminium

Jaki sprzet wybrac do spawania aluminium

Obróbce spawalniczej można poddać zdecydowaną większość tworzyw metalowych. Niemniej, aby dało się przeprowadzić je w sposób komfortowy, trzeba odpowiednio dobrać spawarkę. Postanowiliśmy zapytać ekspertów z Cloos – jednej z najbardziej renomowanych firm oferujących takie urządzenia – jaki sprzęt wybrać do pracy z aluminium.

Specyfika spawania aluminium

Zanim wskażemy konkretne rozwiązania dotyczące doboru sprzętu do spawania aluminium, przyjrzyjmy się specyfice tego materiału. Jak każdy metal, również i to tworzywo ma swoje określone właściwości. Znane jest przede wszystkim z dużej wytrzymałości oraz niewielkiej wagi. Niemniej z perspektywy doboru spawarki ważniejsze są inne cechy.

Istotne jest choćby to, że rozpuszczenie aluminium wymaga zastosowania ponadprzeciętnie wysokiej temperatury. Tym samym konieczne jest wykorzystanie spawarki o dużej mocy. Trzeba też pamiętać, że aluminium pod wpływem skrajnych temperatur staje się podatne na uszkodzenia. Nietrudno doprowadzić do pęknięcia w niepożądanym miejscu, stąd kluczowe znaczenie ma precyzja spawania.

Jakimi metodami spawać aluminium?

Nie każdy wie, że na rynku dostępne są różne metody spawania, a do zastosowania każdej z nich potrzebna jest odpowiednia spawarka. Wśród najprostszych metod wymienia się zwykle urządzenia MMA. Niestety, ale nie zapewniają one najwyższej jakości pracy z surowcem. O wiele lepiej sprawdzi się migomat do spawania MIG/MAG. Niemniej jako optymalny wybór często podaje się spawarki TIG – to właśnie je rekomendują specjaliści z firmy Cloos.

Aby przekonać się, czemu MIG/MAG i TIG to najlepsze rozwiązania w kwestii spawania aluminium, zapoznaj się z poniższymi opisami tych metod.

Czym jest metoda MIG/MAG

Migomaty to najpopularniejsze spawarki. W ofercie Cloos znajdziesz szeroki wybór sprzętu z tej kategorii. Urządzenia te spawają powierzchnie poprzez wykorzystanie spoiwa, którym jest drut rozpuszczany przez wiązkę prądu. Jednocześnie energia elektryczna pozwala wytworzyć łuk, który roztapia materiał docelowy.

W ten sposób powstaje jeziorko spawalnicze. Kiedy wyschnie, gotowa jest spoina. Zabieg przeprowadza się w osłonie gazowej. Metoda ta jest skuteczna, jednak jej maksymalna efektywność ogranicza się do kilku rodzajów metalu. Co więcej, precyzja nie jest aż tak duża, jak przy spawaniu TIG.

Co wyróżnia spawanie TIG?

W spawarkach TIG nie występują druty, lecz elektrody – to one odpowiadają za stworzenie łuku. Między innymi za sprawą braku spoiwa precyzja zabiegu wykonywanego tą metodą jest bardzo duża. Co więcej, TIG uważa się za najbardziej uniwersalną metodą spawania.

Oznacza to możliwość efektywnej pracy z wieloma różnymi metalami. Eksperci z Cloos wskazują, że spawanie aluminium daje najlepsze efekty, gdy jest przeprowadzane z zastosowaniem osłony z helu lub argonu. Właśnie takie gazy szlachetne wykorzystuje się podczas spawania TIG.

Aluminium i stopy metalu

Co do zasady, metodę spawania należy dostosować do właściwości materiału, z którego wykonany jest dany element. O ile jest wytworzony z czystego aluminium, określenie parametrów nie będzie trudne. Jednak aluminium często występuje z domieszką innych metali – mowa wtedy o stopach metalu.

W takiej sytuacji konieczna będzie bardziej specjalistyczna analiza. Pomimo że w większości przypadków wciąż najlepsza będzie spawarka TIG, warto skonsultować wybór z fachowcem. Pomogą w tym obszarze specjaliści z Cloos, posiadający wieloletnie doświadczenie w branży.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024