Silesion.PL

serwis informacyjny

Jaki kask na crossa dla nastolatka będzie odpowiedni?

Jaki kask na crossa dla nastolatka bedzie odpowiedni

Jaki kask na crossa dla nastolatka bedzie odpowiedni

Kask stanowi jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego motocyklisty. Wybór odpowiedniego modelu jest szczególnie ważny w przypadku młodych motocyklistów, lubiących adrenalinę i jazdę po bezdrożach. Podpowiadamy, jak wybrać kask na crossa dla nastolatka, aby zapewnić mu najwyższy poziom komfortu i bezpieczeństwa?

Jaki kask do crossa sprawdzi się najlepiej? Postaw na wytrzymałość!

Kaski na crossa – ze względu na warunki, w jakich są używane, muszą odznaczać się dużą wytrzymałością. W tym przypadku najważniejszy jest materiał, jaki wykorzystano do produkcji skorupy. Według producentów oraz specjalistów z zakresu bezpieczeństwa za najtrwalsze można uznać modele wytwarzane z kompozytów włókien szklanych, organicznych, węglowych czy też aramidowych. Kaski tego typu wystarczy wymieniać co 7-8 lat.

Nieco mniejszą trwałość przypisuje się kaskom wytwarzanym z termoplastiku. Niemniej jednak za plus trzeba uznać niższą cenę. Kaski crossowe z termoplastiku należy wymienić po 5-6 latach.

Warto pamiętać, że zadaniem kasku motocyklowego jest przyjęcie i rozproszenie jednorazowego uderzenia. Nawet przypadkowy upadek z niewielkiej wysokości (np. z lusterka na beton) może spowodować powstanie mikrouszkodzeń, które trudno dostrzec gołym okiem. Po każdym uderzeniu o podłoże traci kask swoje właściwości, a w konsekwencji nie zapewnia odpowiedniego poziomu ochrony głowy. 

Dobry kask crossowy dla nastolatka – jak dokonać wyboru?

Kaski crossowe są przeznaczone dla motocyklistów przemierzających bezdroża, dlatego muszą spełniać wszystkie normy bezpieczeństwa. Jeżeli nastolatkowi spodoba się designerski czarny kask na crossa, na pewno nie warto od razu spełniać zachcianki. Tutaj nieocenione okaże się wsparcie i fachowa wiedza osoby doświadczonej – na przykład rodzica bądź trenera. Chodzi oczywiście o sprawdzenie parametrów technicznych oraz koniecznych certyfikatów bezpieczeństwa.

Pamiętajmy, aby edukować młode pokolenie motocyklistów. Warto zachęcać do samodzielnego sprawdzania informacji. Baza wiedzy Dobrych Sklepów Motocyklowych pomoże w tym, jaki kask na crossa wybrać.

Norma ECE i kwestie bezpieczeństwa – co trzeba wiedzieć?

Każdy kask dopuszczony do sprzedaży i użytku w ruchu drogowym musi mieć certyfikat bezpieczeństwa. Do najbardziej znanych zaliczymy takie normy jak: ECE, DOT, SNELL i SHARP. Takie oznaczenie na kasku świadczy o pozytywnym zaliczeniu testów technicznych, a co za tym idzie gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa. 

W państwach należących do Unii Europejskiej od 2023 r. stosuje się normę ECE 22.06, która zastępuje wcześniejszą ECE 22.05. Certyfikat jest wydawany przez Economic Commision of Europe. Według przepisów, każdy kask (nie tylko crossowy) musi przejść testy sprawdzające wytrzymałość skorupy. Zaliczymy do nich m.in. uderzenia kasku w 5 lub 6 miejscach, a następnie sprawdzenie powstałych odkształceń. Ponadto badaniom podlegają elementy wyposażenia, takie jak blendy, wizjery czy interkomy.

Jaki kask na crossa do 500 zł – poznaj te modele

Przykładem dobrego, a jednocześnie niedrogiego kasku na crossa jest IMX FMX-02. Skorupa została wyprodukowana z wysokiej jakości materiału HRS (High Resistant Shell). Bezpieczeństwo podnosi zastosowanie zapięcia mikrometrycznego oraz możliwość awaryjnego wyjmowania poduszek policzkowych. Do plusów zaliczymy również wymienny, regulowany daszek oraz wydajny system wentylacyjny zapewniający wysoki poziom cyrkulacji powietrza.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024