Jaka przyszłość czeka branżę górniczą w 2024?
Przez całe dziesięciolecie górnictwo było nie tylko jedynym sposobem zapewnienia stabilności energetycznej traku, ale też stanowiło jeden z kluczowych elementów jego gospodarki. Z wydobyciem najbardziej kojarzy się Górny Śląsk, aczkolwiek to nie jedyny obszar w Polsce, gdzie dochodzi do eksploatacji złóż. Trudno jednak się dziwić, że w obliczu konieczności dokonania poważnych zmian w polskim miksie energetycznym, opcja częściowej czy nawet całkowitej rezygnacji z górnictwa wzbudza tak wielkie emocje. Jak sytuacja wygląda w rzeczywistości? Czy wybór technikum górniczego albo studiów kierunkowych przygotowujących do pracy na wyższym stanowisku na kopalni faktycznie jest już dzisiaj kiepskim pomysłem na przyszłość?
Praca na Śląsku – znacznie więcej niż przemysł wydobywczy
Bardzo wiele młodych osób mieszkających na Górnym Śląsku, wchodzących dopiero na rynek pracy, pochodzi z rodzin górniczych z pokolenia na pokolenie. Warto mieć na uwadze, że dla kontynuacji rodzinnej tradycji istnieją naprawdę dobre alternatywy.
Śląsk od dawna już nie jest obszarem wyłącznie górniczym. Obecnie rozwijają się tutaj inne gałęzie przemysłu, ale także usługi czy handel. Kariera czeka w logistyce i transporcie, w IT i finansach, w budowlance, medycynie, edukacji, a nawet w kulturze i sztuce. W energetyce pojawiają się liczne oferty w przedsiębiorstwach związanych z OZE. Młody człowiek ma zatem do wyboru liczne profesje obejmujące zarówno pracę fizyczną, jak i umysłową.
Praca w górnictwie – charakterystyka, ścieżka kariery
Zawód górnika jest jednym z tych, w których bardziej liczą się realne umiejętności, niż formalne wykształcenie. To dlatego jest on dostępny tak dla osób po studiach wyższych, jak i dla tych, które edukację zakończyły na poziomie szkoły zawodowej albo jeszcze wcześniej. Różnica polega na dostępności atrakcyjnych stanowisk.
Pomimo postępującej automatyzacji, na kopalni potrzebni są pracownicy fizyczni różnych specjalizacji. Samym wydobyciem zajmują się górnicy, ale każdy oddział potrzebuje także ślusarzy, odpowiedzialnych za bieżące naprawy, jak również elektryków. Za koordynowanie pracami zespołu odpowiada sztygar – coraz częściej jest to osoba z wykształceniem średnim lub wyższym. Studia są niezbędne potrzebne na stanowiskach decyzyjnych – tam, gdzie trzeba planować wydobycie, podejmować decyzje o eksploatacji kolejnych pokładów pod kątem bezpieczeństwa i rentowności.
Przyszłość kopalni – czy warto jeszcze być górnikiem?
Radykalna decyzja o ostatecznym wygaszaniu górnictwa jeszcze w Polsce nie padła – i możliwe, że nie padnie nigdy i nawet przy znacznie większym udziale OZE w naszym miksie energetycznym, węgiel nadal pozostanie jednym ze źródeł energii, o roli wspierającej i zabezpieczającej. Zanim to nastąpi, minie jednak jeszcze wiele lat.
Niemniej jednak czasy OZE nastają także w Polsce. Nawet jeśli nie możemy się spodziewać rewolucji, to na pewno gruntownej restrukturyzacji. Stawianie na przemysł wydobywczy jako na pewną ścieżkę kariery na całe dziesięciolecia jest zatem ryzykowne.
Oferty pracy w kopalniach – gdzie ich szukać?
Ci, którzy już są górnikami, mają jeszcze czas na spokojne doczekanie emerytury albo przebranżowienie. Aktualnie przemysł wydobywczy na Śląsku nadal poszukuje pracowników. Biorąc udział w rekrutacji, zwracaj jednak uwagę na istotne detale.
W pierwszej kolejności zapoznaj się z opinią o potencjalnym pracodawcy na GoWork.pl. Dowiedz się, czy gwarantuje on terminowe wypłaty, czy rzetelni rozlicza nadgodziny i pracę w święta i czy działa zgodnie z zasadami BHP.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).