Silesion.PL

serwis informacyjny

Jak wyliczyć zapotrzebowanie pustaków na dom?

Właściwie wyliczona liczba pustaków do stawiania ścian domu pozwala uniknąć przestojów w trakcie budowy, a także ograniczyć odpady budowlane. Poznanie zapotrzebowania materiałów murowych na dom przyczyni się również do dokładniejszego oszacowania kosztów inwestycji i przygotowania precyzyjnego kosztorysu.

Zapotrzebowanie pustaków na dom – powierzchnia ścian

Szacowanie zapotrzebowania pustaków na dom należy rozpocząć od obliczenia powierzchni jego ścian. Posłuży do tego projekt, w którym znajdują się rzuty kondygnacji i przekrój budynku. Najlepiej wykonać kopię danych stron, tak aby można było swobodnie zaznaczać na nich długopisem czy też flamastrem. Ściany o różnych grubościach, wymagające pustaków o różnych wymiarach, dla ułatwienia warto zaznaczać na planach kilkoma kolorami. Następnie obliczamy poszczególne powierzchnie – osobno dla ścian zewnętrznych, działowych itd.

Posługując się rzutami kondygnacji, sumujemy długość ścian: osobno zewnętrznych, wewnętrznych nośnych, działowych. Pomocne okażą się przy tym linie projektowe obecne na planie, można jednak również skorzystać po prostu z linijki.

Korzystając z przekroju domu, mierzymy następnie wysokość przegród – pamiętajmy przy tym o uwzględnieniu grubości posadzki. Powierzchnia ścian domu będzie wynikiem pochodzącym ze wzoru na pole powierzchni. Należy zatem pomnożyć długość i wysokość ścian dla każdego rodzaju osobno. W tym momencie od obliczonej powierzchni ścian domu możemy odliczyć powierzchnię otworów okiennych i drzwiowych. Znając wynik, możemy przejść do strony producenta materiałów budowlanych, na której znajdziemy kalkulator zapotrzebowania pustaków. To praktyczne narzędzie odpowie nam na pytanie, jak obliczyć ilość pustaków na dom, a także ułatwi to zadanie.

Jak obliczyć ilość pustaków na ściany domu – kalkulator materiałów

Aby skorzystać z kalkulatora zapotrzebowania pustaków, w wielu przypadkach potrzebujemy znać powierzchnię całkowitą ścian, jednak niektórzy producenci ułatwiają inwestorom zadanie i po wprowadzeniu szczegółowych danych kalkulator automatycznie oblicza niezbędną powierzchnię. Przy jego pomocy można również w prosty sposób odliczyć powierzchnię otworów, czyli okien i drzwi.

Kolejnym krokiem jest wybór rodzaju pustaków, z których zamierzamy stawiać ścianę o danej szerokości, a także – w opcjach dodatkowych – metodę murowania z zastosowaniem różnych typów zapraw. Wynik stanowi zapotrzebowanie potrzebnych materiałów. Dowiemy się zatem, ile sztuk pustaków potrzebujemy, aby wymurować metr kwadratowy przegrody, ile sztuk elementów murowych potrzeba do całkowitej realizacji inwestycji i na ilu paletach materiały przyjadą do nas na miejsce budowy.

Do liczby pustaków potrzebnych do budowy przegród domu warto doliczyć około 10–15% zapasu. Pozwoli to uniknąć przestojów w pracy wynikających z braku materiału, gdyż ten trzeba było docinać lub też uległ przypadkowemu zniszczeniu.

5 1 Głosowanie
Ocena artykułu

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Wbudowane informacje zwrotne
Zobacz wszystkie komentarze
0
Prosimy o komentarz.x