Silesion.PL

serwis informacyjny

Jak wybrać rozmiar szydełka? Kiedy przyda się szydełko 10 mm?

Jak wybrać rozmiar szydełka

Swetry, kardigany, szydełkowe sukienki albo topy to bezsprzeczny hit bieżącego sezonu. Jak urozmaicić letnie outfity i nie nadwyrężyć domowego budżetu? Sięgnij po szydełko i… wydziergaj je według własnego pomysłu. Zobacz, jak wybrać rozmiar szydełka i kiedy przyda Ci się szydełko 10 mm. 

Dlaczego warto sięgnąć po szydełko?

Szydełkowanie wydaje się bardzo skomplikowane. Tymczasem sztukę dziergania można opanować naprawdę szybko: wystarczy poznać zaledwie kilka podstawowych ściegów. Doskonaleniu umiejętności zazwyczaj służą proste projekty, ale poziom zaawansowania robótki nie ma znaczenia – zawsze należy prawidłowo dobrać rozmiar szydełka. Kiedy przyda się szydełko 10 mm? 

Jak wybrać rozmiar szydełka? 

Wybór szydełka nigdy nie powinien być przypadkowy. Mimo że akcesorium jest niepozorne, to właśnie ono decyduje o jakości i ostatecznym wyglądzie robótki. Jak wybrać rozmiar szydełka? Co się stanie, jeśli szydełko zostanie wybrane nieprawidłowo?

– Określ, jaki projekt chcesz zrealizować. Jeśli mięsisty szal, dywanik albo koc, zdecyduj się na szydełko 10 mm. Zasada jest prosta – im grubsza włóczka, tym grubsze szydełko. Dobry jakościowo produkt, odpowiedni do tzw. dużych robótek proponuje e-sklep Niteczka. Znajdziesz go tutaj: https://niteczka.pl/pl/p/Szydelko-plastikowe-PONY-15cm-10mm/203.

– Kiedy wybierzesz włóczkę, sprawdź banderolę. Zazwyczaj to tam pojawia się informacja, jakie szydełko jest dla niej najodpowiedniejsze. Jeśli użyjesz grubszego szydełka niż zalecane, robótka będzie luźniejsza i bardziej przeźroczysta (będzie miała nieco większe dziurki). Cieńsze szydełko sprawi, że włóczka będzie bardziej zbita, a  gotowa robótka – sztywniejsza. 

– Przed robótką zrób próbkę, tzn. fragment ściegu składający się z 10 rzędów po 10 oczek. Gotową próbkę należy zmierzyć, a następnie ocenić, ile oczek i rzędów będzie potrzebne na kwadrat 10×10 cm. Dlaczego próbka jest ważna? Głównie dlatego, że ta sama włóczka, ale różny rozmiar szydełka dają inne wymiary robótki i inny efekt.

– Pamiętaj, że rozmiar szydełka może być wyrażony w milimetrach lub numerycznie, a w rozmiarówce amerykańskiej – również w literach. Oznacza to, że szydełko 10 mm nie jest tym samym, co szydełko numer 10. Co więcej, rozmiary szydełek, zależnie od producenta mogą się delikatnie różnić.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024