Silesion.PL

serwis informacyjny

Jak uchronić się przed biegunką na wakacjach?

Jak uchronić się przed biegunką na wakacjach

Biegunka podróżnych to częsta i niebezpieczna dolegliwość, która może spotkać Cię na zagranicznych wakacjach. Ostra biegunka może prowadzić do odwodnienia, co jest śmiertelnie niebezpieczne zwłaszcza u małych dzieci i osób starszych. Dlatego wyjeżdżając na urlop, warto zabrać ze sobą tabletki na biegunkę i wiedzieć, jak się zachować, by uchronić się przed rozwolnieniem.

Co to jest biegunka podróżnych

Biegunka na wakacjach spotyka najczęściej turystów, którzy wybierają się do krajów ciepłych stref klimatycznych. Mówimy o niej, gdy liczba oddawanych, luźnych stolców w ciągu doby wynosi więcej niż trzy. Wywołują ją szczepy bakterii E.coli lub rotawirusy. Najbardziej narażone są na nią kobiety w ciąży, małe dzieci i osoby starsze. Oprócz luźnych stolców może występować gorączka, złe samopoczucie, wymioty, które mogą prowadzić do niebezpiecznego odwodnienia.

Jak uchronić się przed biegunką na wakacjach?

Przestrzegaj higieny osobistej – myj ręce przed każdym posiłkiem i po skorzystaniu z toalety. Ważna jest również właściwa dieta. Podczas wyjazdów nie kupuj żywności na ulicznych straganach i nie spożywaj surowego lub niedosmażonego mięsa. Dokładnie myj owoce i warzywa. Nie pij drinków z lodem w kostkach niewiadomego pochodzenia. Pij wodę butelkowaną. Na wyjazd spakuj do apteczki probiotyki, tabletki na biegunkę oraz elektrolity, które mogą Cię uchronić przed odwodnieniem.

Co zrobić w przypadku biegunki na urlopie?

Pamiętaj, że najważniejsze jest nawodnienie organizmu. Aby wyrównać gospodarkę wodno-elektrolitową, pij elektrolity lub inne doustne farmaceutyki zawierające glukozę. Możesz do tego dołączyć probiotyki oraz przyjąć tabletki na biegunkę dostępne bez recepty. Wśród najpopularniejszych jest węgiel leczniczy, który wiąże substancje oraz leki przeciwbakteryjne, takie jak Nifuroksazyd. Do apteczki warto spakować również leki hamujące biegunkę, takie jak Laremid czy Stoperan. Jedz suchary, biszkopty, białe pieczywo, ugotowany ryż. Jeśli objawy się nasilą, koniecznie i niezwłocznie skonsultuj się z miejscowym lekarzem.

Jesteśmy na  Google News. Dołącz do nas i śledź  Silesion.pl  codziennie. Obserwuj Silesion.pl!


Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2025