Jak przygotować samochód do ujemnych temperatur, doradzają eksperci Circle K
![Circle K Sezon Zimowy W Pelni – Jak Polacy Przygotowuja Samochod Na Zime](https://silesion.pl/wp-content/uploads/cwv-webp-images/2023/12/Circle-K-Sezon-zimowy-w-pelni-%E2%80%93-jak-Polacy-przygotowuja-samochod-na-zime.jpg.webp)
5 rzeczy, które warto wiedzieć przed wyborem paliwa zimą
Zima to pora roku, która stawia przed kierowcami i ich pojazdami szczególne wyzwania. Wybór wysokiej jakości paliwa jest w tym czasie kluczowy dla bezawaryjnego funkcjonowania silnika. Obecność wody, zanieczyszczeń mechanicznych czy nieodpowiedni skład chemiczny paliwa, wynikający z nieprzewidzianego mieszania z innymi substancjami, może prowadzić do poważnych usterek i zatrzymania pojazdu. W zimie, ze względu na warunki atmosferyczne, może to być wyjątkowo dokuczliwe. Eksperci Circle K przygotowali zestaw wskazówek dotyczących wyboru paliwa zimą, które pomogą zachować sprawność i niezawodność pojazdów z napędami diesla, benzynowymi oraz LPG.
1. Tankowanie na stacjach gwarantujących jakość
W trakcie dystrybucji paliwa, na każdym etapie jego drogi z rafinerii do stacji, może dojść do zmieszania lub zanieczyszczenia. Z rafinerii paliwo jest transportowane koleją do terminali paliw, a potem drogą do stacji, przechodząc więc przez kilka etapów przeładunku. Na każdym z nich istnieje ryzyko jego zanieczyszczenia lub niechcącego zmieszania z innymi substancjami. Zimą taka sytuacja może mieć dla kierowców najbardziej opłakane skutki. Dlatego tak ważne jest, aby kupować paliwa u sprawdzonych dostawców, którzy stosują odpowiednie procedury.
Circle K korzysta z dedykowanej floty cystern z urządzeniami monitorującymi jakość paliwa w trakcie transportu i posiada systemy zapobiegające jego zmieszaniu podczas rozładunku. Stacje są ciągle monitorowane, przez dedykowane programy komputerowe weryfikujące np. zanieczyszczenia w zbiornikach co pozwala nam niezwłocznie reagować na ewentualne zagrożenia. Współpracujemy też z niezależnymi laboratoriami, które przez cały rok przeprowadzają niezapowiedziane kontrole jakości paliw zapewniając ich najwyższą jakość. Gwarantuje to naszym klientom najwyższej jakości produkt przy każdej wizycie – mówi Aleksander Wasiura, Dyrektor działu Paliw w Circle K.
Paliwo zimowe – czyli jakie?
Paliwo zimowe to nie tylko nazwa. To specjalna formuła, dostosowana do niskich temperatur. Wysokiej jakości paliwo zadba zimą o lepszą ochronę silnika, zwiększy jego wydajność i pomoże w efektywniejszym usuwaniu zanieczyszczeń. Specjalne dodatki do paliw zimowych zapobiegają powstawaniu i usuwają nagromadzone osady w systemie paliwowym, chronią go przed korozją i zapobiegają zatykaniu się filtra paliwa. Dzięki temu zima nie musi być synonimem problemów z uruchomieniem pojazdu. Eksperci Circle K wskazują najważniejsze różnice w zimowych gatunkach paliw, które pozwalają uniknąć kłopotów z autem.
2. Diesel z dodatkami uszlachetniającymi
Dla pojazdów z silnikiem diesla kluczowe jest stosowanie paliwa zimowego, które pozostaje płynne nawet przy temperaturze ponad -20°C. Specjalne parametry niskotemperaturowe zapewniają pewny rozruch silnika oraz zapobiegają wydzielaniu się parafiny z oleju napędowego. Najczęstszą bowiem przyczyną unieruchomienia auta przy dużym mrozie jest zatkanie się filtra paliwa. Jeżeli zatankujemy auto na stacji, która nadal oferuje paliwo letnie, możemy mieć problem nawet z długotrwałym unieruchomieniem pojazdu, jeżeli mrozy będą się utrzymywać.
Podczas wyboru stacji na zimowe tankowanie warto dopytać o dodatki uszlachetniające. Nie wszystkie stacje oferują je w swoich paliwach standardowych. Na przykład paliwa miles Diesel oraz miles+ Diesel dostępne na stacjach Circle K mają w swoim składzie uszlachetniacze, które dbają o wysoką kulturę pracy silnika. Są nimi polepszacze liczby cetanowej, które poprawiają proces spalania i rozruch zimnego silnika, a zastosowane deemulgatory oddzielają wodę obecną w paliwie i chronią filtr przed zatykaniem.
3. Benzyna z bogatszą mieszanką
Dla samochodów benzynowych, eksperci Circle K polecają benzynę zimową z dostosowaną prężnością par, co jest kluczowe dla łatwości rozruchu w niskich temperaturach. W porannym rozruchu takiego auta pomagają m.in. modyfikatory tarcia czy deemulgatory, które zmniejszają tarcie między ścianą cylindra, a tłokiem w silniku oraz chronią filtr przed zatykaniem. Warto także zwrócić uwagę czy paliwo, które tankujemy na stacji ma bogatszą mieszankę. Na przykład, paliwo miles oraz miles+, dostępne na stacjach Circle K wzbogacane jest o dodatki wielofunkcyjne jak: inhibitory korozji zapobiegające powstawaniu korozji w systemie paliwowym czy detergenty usuwające osady w układzie paliwowym co zapewnia dodatkową ochronę i czystość silnika.
4. Autogaz z odpowiednią formułą
Użytkownicy samochodów napędzanych autogazem, powinni zwrócić uwagę na zwiększoną zawartość propanu w stosunku do mieszanki letniej. W mieszance zimowej jego stosunek powinien wynosić około 60% przy około 40% zawartości butanu, czyli odwrotnie niż latem. Zimowy LPG SupraGas od Circle K, dzięki zwiększonej zawartości propanu, gwarantuje optymalną prężność par LPG, co umożliwia płynny przepływ paliwa i efektywną pracę silnika nawet w najchłodniejsze dni.
5. Prawidłowe zarządzanie poziomem paliwa w zbiorniku
Istotnym aspektem, na które eksperci Circle K zwracają szczególną uwagę w kontekście tankowania zimą, jest utrzymywanie wysokiego poziomu napełnienia zbiornika paliwem. Jazda z wyższym poziomem paliwa ma istotne znaczenie dla minimalizacji przenikania wilgoci do zbiornika. Wilgoć w baku może prowadzić do różnego rodzaju problemów, w tym do zamarzania paliwa w warunkach zimowych. Ponadto, utrzymywanie odpowiedniego poziomu paliwa zapobiega ryzyku zasysania zanieczyszczeń mechanicznych oraz wilgoci z dna zbiornika, co może mieć miejsce w miarę eksploatacji pojazdu. Takie zanieczyszczenia mogą negatywnie wpływać na system paliwowy, zwiększając ryzyko awarii i obniżając wydajność silnika.
Wszystkie te argumenty przemawiają za tym by przy wyborze stacji benzynowej kierować się nie tylko ceną, ale także składem paliwa. Tankowanie jakościowych paliw w dłuższej perspektywie wydłuża żywotność silnika i poprawia kulturę jego pracy. Wybierając zimowe gatunki paliw, kierowcy mogą uniknąć wielu problemów związanych z eksploatacją pojazdu w zimie.
Więcej informacji o paliwach zimowych można znaleźć na stronie: https://www.circlek.pl/paliwa/paliwa-zimowe
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).