Jak dbać o czystość i świeżość materaca?
Materac to jeden z najważniejszych elementów łóżka. Od jego rodzaju i dopasowania zależy komfort i wygoda podczas snu. To podstawa dla jakości naszego wypoczynku. Jednocześnie należy pamiętać o higienie i regularnym czyszczeniu materaca, z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę. Czyszczenie jest niezbędne dla naszego zdrowia ponieważ na powierzchni materaca gromadzą się różnego rodzaju zanieczyszczenia oraz plamy. Jak dbać o świeżość materaca? Jak czyścić jego powierzchnię? Przed Wami garść przydatnych porad.
Regularne odkurzanie kluczem do sukcesu
Za dobry sen odpowiadają odpowiednie warunki, takie jak cisza, stopień zaciemnienia sypialni, czy brak rozpraszaczy.Trudno też wyobrazić sobie odpoczynek w brudnej i nieświeżej pościeli. O ile możesz uprać ją w dowolnym momencie w pralce, to problem zaczyna się, gdy chcesz wyczyścić cały materac. Jego gabaryty nie pozwalają nam na tak sprawne wyczyszczenie, jak w przypadku pościeli. Po każdej nocy na materacu pozostawiamy pot, martwy naskórek, czy włosy. Do tego, na powierzchni osadza się kurz, który unosi się w powietrzu. Niezwykle istotne jest, by wyroić sobie nawyk regularnego odkażania naszego miejsca snu, by zmniejszyć szanse do rozwoju bakterii, grzybów i roztoczy.
Najlepszym i najszybszym sposobem na utrzymanie materaca w czystości jest jego regularne odkurzanie lub zakup ochronnego zabezpieczenia przed plamami. Taki pokrowiec idealnie sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy łóżko nie służy w Twoim domu jedynie do spania, ale do spędzania w nim większej ilości czasu (np. podczas oglądania telewizji, czy spożywaniu długich, leniwych śniadań). Dekoracją, która dodatkowo uchroni Twoje łóżko przed kurzem i innymi zabrudzeniami może być ozdobna narzuta, którą wypierzesz w pralce. Wyrób sobie nawyk i odkurzaj powierzchnię materaca przy każdorazowej zmianie pościeli. Kolejnym sposobem na zapewnienie świeżości materaca jest jego wietrzenie. Pamiętaj jednak, by wynosić go na zewnątrz jedynie wtedy, gdy jest ciepło i sucho.
A co z poważniejszymi zabrudzeniami?
Do bardziej intensywnego czyszczenia materacy należy użyć wody lub odkurzacza wyposażonego w nasadkę szczotkową, do usunięcia uporczywych zabrudzeń. Sporo zależy też od rodzaju zabrudzeń. Dobrymi domowymi sposobami na wywabianie plan mogą być mieszanki soku cytrynowego lub sody oczyszczonej z wodą. By zapewnić przyjemny zapach, możesz skropić materac kilkoma kroplami olejku eterycznego. Na szczególną uwagę zasługuje olejek o zapachu lawendy, który uspokaja zmysły i wpływa na wyciszenie i lepsze zasypianie.
By wydłużyć żywotność materaca i zapobiec jego odkształceniu, pamiętaj, by raz na jakiś czas (np. co 6 miesięcy) odwrócić go o 180 stopni. Warto wtedy też odwracać materac do góry nogami – tak, by miejsce, w którym trzymasz głowę, znajdowało się po przełożeniu tam, gdzie zwykle masz nogi.
Czyszcząc materac, pamiętaj o dogłębnym przeczesaniu całej powierzchni łóżka oraz przestrzeni między ścianą a meblem. Nie widać tego gołym okiem, ale to jedno z najbardziej brudzących się miejsc w domu, mające regularny kontakt z naszym potem, a w przypadku dzieci, także z różnymi innymi płynami. Zapewnienie dobrego i higienicznego snu dziecka to priorytet każdego rodzica. Siedlisko roztoczy, zarodników grzybów i wirusów powoduje nasilenie objawów alergicznych. System Kobold VB100 od marki Vorwerk został wyposażony w specjalny zestaw dwóch wymiennych końcówek do czyszczenia materaców. Jedna końcówka poprzez odkurzanie obluzowuje brud na powierzchni materaca, by druga mogła później delikatnie wprowadzić do materaca specjalny środek czyszczący, który zaledwie w ciągu 30 minut wiąże cząsteczki brudu. Ponowne odkurzenie pozostawia materac higienicznie czystym i pachnącym świeżością. Zestaw Kobold nadaje się do czyszczenia wszystkich rodzajów materacy, a sam zabieg należy powtarzać co około pół roku
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).