Jacy specjaliści w IT osiągają największe zarobki?
Specjaliści w branży IT zarabiają bardzo dużo i jest to fakt, z którym nie można dyskutować. To jednak, co może ciekawić w branży to bardzo duże różnice w poziomie stawek pomiędzy konkretnymi stanowiskami i specjalizacjami. Kto zarabia w IT najwięcej? Przekonajmy się.
Specjaliści cybersecurity
Ogromny potencjał cyfryzacji i ogólnie pojętej gospodarki cyfrowej stymuluje rozwój usług opartych o sieć. To sprawia, że coraz większa część naszego życia zawodowego i prywatnego nie może obejść się bez dostępu do sieci. Jest to niestety dość skrzętnie wykorzystywane przez hakerów. Dlatego też branża cybersecurity przeżywa obecnie szczyt rozkwitu a oferty na stanowiska inżynierów, specjalistów cybersecurity oraz pentersterów zachęcają niezwykle atrakcyjnymi stawkami.
Stawki miesięcznego wynagrodzenia są naprawdę wysokie i sięgają, bazując na danych goldenline.pl od 12 do 16 tysięcy złotych netto miesięcznie. Dlaczego więc pomimo tak atrakcyjnych warunków finansowych brak chętnych? W dużej mierze wynika to z ogromu kompetencji, jakie wymagane są na stanowiskach związanych z cyberbezpieczeństwem. Rosnący deficyt specjalistów sprawia, że już niedługo możemy oczekiwać kolejnych rewizji proponowanych wynagrodzeń i podwyższenia średnich stawek.
Specjaliści cloud computing
Chmura obliczeniowa i usługi chmurowe to prawdziwe odkrycie branży IT, które zrewolucjonizowały, obok sztucznej inteligencji, w największym stopniu podejście do prowadzenia biznesu bez względu na branżę. Z chmury korzysta obecnie prawie każdy – czy to w celu gromadzenia danych na bezpiecznej, wirtualnej przestrzeni, czy to w celu skalowania biznesu, czy to w celu korzystania z zaawansowanych mikrousług dostarczanych przez największych chmurowych graczy.
Wraz z popularnością usług chmurowych rośnie też zapotrzebowanie na specjalistów zajmujących się inżynierią i architekturą ekosystemu cloud computing. Stawki? Zachęcają, co widać na https://mindboxgroup.com/pl/kariera/, gdyż wynagrodzenie specjalisty to od 16 do nawet 28 tysięcy złotych brutto.
Programiści wciąż poszukiwani
Choć programowanie to w obliczu całej branży IT pojęcie dość szerokie, to jednak nie znaczy, że najpopularniejsze stanowisko IT może narzekać na niskie stawki. Wręcz przeciwnie – doświadczeni programiści Java, C#, czy Python to skarb, któremu proponuje się 5-cyfrowe kwoty wynagrodzenia. Senior developer Java, według danych zarobki.it może liczyć na wynagrodzenie sięgające nawet 19,722 złotych brutto. Nie inaczej jest w przypadku doświadczonych programistów Python czy JavaScript, których wciąż za mało na rynku.
Programiści mniej doświadczeni również mogą być zadowoleni ze średnich stawek, choć w wielu przypadkach znacznie różnią się one od tego, co oferuje się najlepszym programistom w firmie. Jednak jest to relatywnie prosty sposób na to, by za pomocą jednej, konkretnej umiejętności, jaką jest programowanie danej technologii znacznie zwiększyć swoje szanse na bardzo wysokie zarobki. Czasem jedna, bardzo głęboko rozwinięta kompetencja jest znacznie bardziej ceniona przez pracodawców, niż kilka rozwiniętych na poziomie średniozaawansowanym.
Specjaliści Big Data
Big Data to także pojęcie relatywnie nowe, które już teraz powoli przebija się do biznesowego mainstreamu. Ogromne zbiory danych, nieustrukturyzowane, niejednorodne, płynące w czasie rzeczywistym – to wyzwanie, którego nie sposób zorganizować bez specjalistycznej wiedzy i narzędzi, które są w rękach ekspertów Big Data i specjalistów analizy danych.
Ci mogą liczyć na wysokie zarobki, sięgające nawet 20 tysięcy złotych. To wprawdzie górna granica średnich zarobków, która uzależniona jest w dużej mierze od doświadczenia oraz umiejętności technicznych. Nie ulega jednak wątpliwości, że wpływ danych na świat biznesu będzie tylko rosnąć, a wraz z tym rosnąć będzie też zapotrzebowanie na ekspertów do spraw Big Data.
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).