Informatycy i harfiści łączą siły. „Ta harmonia otwiera drzwi do nowatorskich projektów na styku technologii i sztuki”

Polskie Towarzystwo Harfowe nawiązało współpracę z Uniwersytetem WSB Merito Chorzów. W jej ramach studenci informatyki będą realizować interdyscyplinarne projekty łączące technologię z muzyką, w tym innowacyjne rozwiązania wykorzystujące sztuczną inteligencję do analizy emocji wyrażanych dźwiękiem.
Wspólna inicjatywa inspirowana jest m.in. najnowszymi badaniami prowadzonymi na Massachusetts Institute of Technology (MIT) – jednej z czołowych instytucji na świecie zajmujących się tzw. affective computing. Badacze z MIT, opracowali m.in. systemy analizujące emocje na podstawie muzyki, sygnałów fizjologicznych oraz modele generujące utwory zgodnie z zadanym nastrojem emocjonalnym.
– Nasi studenci będą badać, jak nowoczesne technologie mogą wspierać artystów w wyrażaniu emocji poprzez muzykę harfową – mówi dr inż. Mariusz Mol, menedżer kierunku informatyka na Uniwersytecie WSB Merito Chorzów oraz absolwent programu Applied Data Science na MIT. – Powstaną m.in. interaktywne aplikacje, systemy wspomagające naukę gry na harfie oraz inteligentne moduły analizujące emocje wykonawcy w czasie rzeczywistym – dodaje Mol.
W projektach kluczową rolę odegrają rozwiązania firmy NVIDIA. Studenci będą korzystać z platformy Jetson Orin, która umożliwia wydajne przetwarzanie danych dźwiękowych i fizjologicznych na brzegu sieci (edge computing). Zastosowanie znajdą także biblioteki TensorRT, DeepStream oraz framework NVIDIA NeMo do przetwarzania sygnałów audio i implementacji modeli rozpoznających emocje.
Pierwszym efektem współpracy będzie stworzenie nowoczesnej platformy
internetowej z systemem bazodanowym do obsługi rejestracji uczestników Europejskiego Sympozjum Harfowego. W kolejnych etapach rozwijane będą narzędzia AI analizujące muzykę – zarówno z nagrań, jak i w czasie rzeczywistym.
Badania pokazują, że odpowiednie modele potrafią z wysoką trafnością klasyfikować emocje na podstawie wzorców akustycznych, językowych
i dynamicznych parametrów wykonania. Dzięki temu możliwa będzie automatyczna interpretacja i wsparcie emocjonalnego przekazu muzyki harfowej.
– Połączenie sztucznej inteligencji z ekspresją artystyczną to przyszłość,
którą wspólnie tworzymy – podkreśla dr inż. Mariusz Mol. – Dzięki wykorzystaniu narzędzi takich jak Jetson Orin i rozwiązań NVIDII, nasi studenci będą tworzyć technologie na światowym poziomie, łącząc pasję i wiedzę z praktyką.
List intencyjny o współpracy podpisali: dr Krzysztof Koj – dziekan Uniwersytetu WSB Merito Chorzów oraz Ewa Jaślar-Walicka – prezeska zarządu Polskiego Towarzystwa Harfowego. Opiekę merytoryczną nad projektem sprawują dr inż. Mariusz Mol (koordynator prac studentów) oraz Arkadiusz Trefon z Polskiego Towarzystwa Harfowego.
Polskie Towarzystwo Harfowe objęło patronatem kierunek informatyka, co stanowi ważny krok w kierunku realizacji nowatorskich projektów na styku nauki, technologii i sztuki.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).