Inauguracja V edycji konkursu „Dworzec Roku”
7 czerwca wystartowała piąta edycja konkursu „Dworzec Roku”, wspólnego przedsięwzięcia Fundacji „Pro Kolej” i Fundacji Grupy PKP. Warto przypomnieć, że dotychczasowymi zwycięzcami były dworce w Wągrowcu, Rudzie Śląskiej Chebziu, Goczałkowicach Zdroju i Oświęcimiu.
Który dworzec otrzyma tytuł Dworca Roku 2022? Wyniki poznamy w listopadzie, a tymczasem zapraszamy do oddania głosu na swój ulubiony obiekt dworcowy.
Konkurs „Dworzec Roku” ma na celu wyróżnienie najlepszych dworców kolejowych w Polsce
i promowanie pozytywnych zmian w infrastrukturze kolejowej oraz dobrych praktyk w obsłudze podróżnych. Premiowane są dworce nowoczesne i funkcjonalne.
– Nasz konkurs – tłumaczy dr Jakub Majewski, prezes zarządu Fundacji ProKolej – pokazuje, że polska kolej wsłuchuje się w opinie swoich klientów i stawia ich potrzeby w centrum zainteresowania. Potwierdzeniem tego jest otwarta formuła konkursu, gdyż możliwość zgłaszania wyróżniających się dworców jest dostępna dla tych, których opinia jest najważniejsza, czyli podróżnych. Oprócz nich, swoje kandydatury zgłaszają władze samorządowe, organizacje pozarządowe, stowarzyszenia turystyczne oraz pracownicy i sympatycy kolei. W tym roku szczególną uwagę będziemy przywiązywać do zagospodarowania pomieszczeń dworcowych w celu zaoferowania podróżnym różnych dodatkowych usług i otwarcia się na potrzeby lokalnych środowisk – dodaje.
Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP, podkreśla, że konkurs „Dworzec Roku” jest jedynym tego typu wydarzeniem w skali Polski, dzięki któremu podróżni oraz użytkownicy dworców mogą wyrazić opinie, zasygnalizować uwagi, a przede wszystkim zgłosić do udziału w prestiżowym konkursie swój ulubiony obiekt.
– „Dworzec Roku” na stałe wpisał się już w kalendarz najważniejszych imprez kolejowych. Od momentu, w którym wystartowała pierwsza edycja, konkurs zyskał dużą renomę i uznanie w środowisku kolejarskim. Spotykamy się z wieloma pozytywnymi opiniami ze strony osób na co dzień korzystających z usług oferowanych przez dworce – zarówno te mniejsze, lokalne, jak i te, które obsługują ruch w największych aglomeracjach. Wskazują, że w ostatnich latach w tych miejscach zachodzi wiele pozytywnych zmian, co jest promowane i pokazywane m.in. poprzez nasz konkurs. Jako Fundacja Grupy PKP inicjujemy i wspieramy projekty pomagające w rozwoju polskiej kolei. Bez wątpienia takim przedsięwzięciem jest właśnie konkurs „Dworzec Roku” – zaznacza Katarzyna Kucharek.
Zapraszamy do oddania swojego głosu poprzez formularz dostępny na stronie internetowej konkursu www.dworzec-roku.pl.
Na podstawie wszystkich zgłoszeń organizatorzy wyłonią nie mniej niż 20 dworców, które podlegać będą audytowi. Po zapoznaniu się z jego wynikami, profesjonalne jury wyłoni obiekt, który otrzyma tytuł „Dworca Roku 2022”, a dodatkowo z najlepszej dziesiątki dworców internauci wybiorą ten, który otrzyma Nagrodę Publiczności. Finałowy etap konkursu przewidziany jest na październik/listopad.
Informacje o konkursie można śledzić na bieżąco na stronie www.dworzec-roku.pl i na profilu na Facebooku https://www.facebook.com/dworzecroku.
Fundacja ProKolej – utworzona w 2013 roku organizacja pozarządowa działająca na rzecz rozwoju kolei w Polsce. Stanowi platformę współpracy dla firm, administracji, pasażerów i użytkowników transportu szynowego. Więcej: www.prokolej.org
Fundacja Grupy PKP – pierwsza tego typu organizacja założona przez spółkę z branży kolejowej – Polskie Koleje Państwowe S.A. Za cel stawia sobie pogłębianie wiedzy oraz świadomości w zakresie bezpiecznego korzystania z transportu kolejowego, promowanie nowych technologii i innowacji dla kolejnictwa oraz ochronę dóbr kolejowych o wartości historycznej i artystycznej. Realizuje również inicjatywy na rzecz marginalizowanych grup społecznych, a także organizuje zbiórki charytatywne dla potrzebujących. Więcej: www.fundacjapkp.pl
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).