Silesion.PL

serwis informacyjny

Hamar należy do Polaków! Jabrzyk i Kania ze złotem AMŚ w łyżwiarstwie szybkim

W czwartek w norweskim Hamar ruszyły Akademickie Mistrzostwa Świata w łyżwiarstwie szybkim. W premierowym dniu imprezy znakomicie spisali się Polacy, a zwłaszcza Natalia Jabrzyk i Marek Kania, którzy byli najlepsi na dystansie 1000 metrów! – Mamy podwójne złoto, także jest się z czego cieszyć – nie ukrywała Jabrzyk, nowa akademicka mistrzyni świata.

Przed wylotem do Skandynawii biało-czerwoni nie ukrywali wysokich aspiracji i liczyli, że udział w siódmych AMŚ w łyżwiarstwie szybkim będzie dla naszej reprezentacji kolejnym pasmem sukcesów. Panczeniści Akademickiej Reprezentacji Polski, prowadzeni przez trenerów Dariusza Stanucha i Rafała Ślusarskiego, doskonale odnaleźli się na torze w Hamar i już premierowego dnia mistrzostw otworzyli worek z medalami. Pierwszą polską medalistką AMŚ 2024 w łyżwiarstwie szybkim została Natalia Jabrzyk. Studentka Politechniki Łódzkiej zdobyła złoto, pokonując dystans z czasem 1:20.02, a pozostałe krążki przypadły Japonkom. Czwarta była Iga Wojtasik, na szóstej pozycji uplasowała się Martyna Baran, a dwie lokaty niżej Magdalena Smędzik.

– Był niesmak po ostatnich AMŚ, bo indywidualnie nie udało mi się być na podium, więc tym bardziej cieszę się, że na pierwszym dystansie udało się sięgnąć po najwyższy cel – podkreślała po swoim sukcesie Jabrzyk.

Kolejny złoty medal w Hamar wywalczył Marek Kania. Niespełna dwa lata temu student Politechniki Warszawskiej wspólnie z Piotrem Michalskim i Damianem Żurkiem wywalczył tam tytuł mistrzów globu w sprincie drużynowym, a w czwartek został akademickim mistrzem świata na dystansie 1000 metrów. Kania triumfował z dużą, ponadsekundową przewagą nad resztą stawki. Podobnie jak u kobiet, podium uzupełnili Japończycy. Szósty w stawce był Michał Kopacz, dziewiąty Antoni Pluta, a jedenasty Maksymilian Rzepka.

– Jak zobaczyłem podczas rozgrzewki, że Natalia wygrała, pomyślałem, że fajnie, że jest ten akcent Polski i miejsce na podium. Przed swoim biegiem myślałem, że jeżeli udałoby się zdobyć medal, to byłbym bardzo zadowolony, a udało się wywalczyć złoto, więc jest to ponad moje oczekiwania – mówił po starcie Kania, który we wtorkowe popołudnie wrócił do Polski z USA z mistrzostw świata seniorów, a w środę wieczorem wyleciał do Norwegii. – Dziś rano po śniadaniu wyszliśmy z Igą Wojtasik na 15 minut na lód, aby zobaczyć, czy wszystko gra, bo nie byliśmy na nim od sześciu dni. Nie było idealnie, ale powiedzieliśmy sobie, że jedziemy i daliśmy radę.

W pierwszym dniu AMŚ 2024 w łyżwiarstwie szybkim w Hamar rozdano także medale na długich dystansach. Rywalizację pań na 3000 metrów wygrała Japonka Hana Noake, a Maja Płończyk, najlepsza z Polek, została sklasyfikowana na dziewiątym miejscu. Konkurencję 5000 metrów zdominowali natomiast Norwegowie, którzy w całości obsadzili podium. Karol Karczewski, jedyny Polak startujący na tym dystansie, był jedenasty.

W piątek kolejne zmagania w ramach AMŚ 2024 w Hamar, tym razem na dystansie 1500 metrów. – Dużo pracy i dużo wysiłku jeszcze przed nami w ciągu nadchodzących trzech dni, a szans medalowych będzie jeszcze sporo. Liczymy, że w każdej rywalizacji pojawią się dobre wyniki – zaznaczał po czwartkowych biegach Dariusz Stanuch, trener Akademickiej Reprezentacji Polski w łyżwiarstwie szybkim. – To przyjemność móc kibicować zwycięzcom. Jesteśmy szczęśliwi z tych pierwszych miejsc i z tych, co nadejdą – dodał z kolei Dariusz Piekut, sekretarz generalny AZS.

Udział Akademickiej Reprezentacji Polski w Akademickich Mistrzostwach Świata wspiera strategiczny sponsor AZS – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Wyniki 1. dnia AMŚ 2024 w łyżwiarstwie szybkim w Hamar

Kobiety

1000 m – 1. Natalia Jabrzyk (Polska), 2. Hina Onodera, 3. Hana Noake (obie Japonia), 4. Iga Wojtasik (…) 6. Martyna Baran (…) 8. Magdalena Smędzik

3000 m – 1. Hana Noake (Japonia), 2. Zuzana Kursova (Czechy), 3. Hanna Svenni (Norwegia) (…) 9. Maja Płończyk (…) 12. Liwia Kubin

Mężczyźni

1000 m – 1. Marek Kania (Polska), 2. Issa Gunji, 3. Yuuta Hirose (obaj Japonia) (…) 6. Michał Kopacz (…) 9. Antoni Pluta (…) 11. Maksymilian Rzepka

5000 m – 1. Kasper Tveter, 2. John Granli, 3. Sander Tveter (wszyscy Norwegia) (…) 11. Karol Karczewski

Akademicka Reprezentacja Polski na AMŚ 2024 w łyżwiarstwie szybkim

Kobiety: Liwia Kubin (uczelnia: Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu / klub: KS SNPTT 1907 Zakopane), Martyna Baran (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach / WTŁ Stegny Warszawa), Natalia Jabrzyk (Politechnika Łódzka / KS Pilica Tomaszów Maz.), Olga Piotrowska, Iga Wojtasik, Maja Płończyk (wszystkie AWF Katowice / AZS AWF Katowice), Magdalena Smędzik (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie / KS SNPTT 1907 Zakopane)

Mężczyźni: Marek Kania (Politechnika Warszawska / Legia Warszawa), Karol Karczewski (AWF Katowice / Legia Warszawa), Maksymilian Rzepka (AWF Kraków / KS SNPTT 1907 Zakopane), Antoni Pluta (AWF Katowice / KS Pilica Tomaszów Maz.), Michał Kopacz (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie / KS Pilica Tomaszów Maz.).

Program zawodów

23 lutego
14:00 – 1500 m kobiet
15:01 – 1500 m mężczyzn

24 lutego
13:00 – 500 m kobiet
13:42 – 500 m mężczyzn
14:56 – bieg drużynowy kobiet
15:16 – bieg drużynowy mężczyzn

25 lutego
13:00 – sztafeta mieszana
13:53 – bieg masowy kobiet
14:10 – bieg masowy mężczyzn

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024