Silesion.PL

serwis informacyjny

Groźny wypadek na mecie 1. etapu Tour de Pologne w Katowicach

Na finisz pierwszego etapu 77. Tour de Pologne w Katowicach doszło do bardzo groźnie wyglądającego wypadku z udziałem Dylana Groenewegena i Fabio Jakobsena (Deceuninck – Quick Step). Holender z Jumbo-Visma pierwszy minął linię mety, ale prawdopodobnie zostanie zdyskwalifikowany.

Jako pierwszy ruszył Groenewegen. Za nim jechał Jakobsen, który próbował wcisnąć się po prawej stronie. Niestety sprinter Jumbo-Visma zepchnął rodaka, który uderzył przy dużej prędkości w barierki oraz sędziego stojącego przy mecie.

Pacjent był przewieziony w stanie ciężkim, został wprowadzony w śpiączkę mózgową. Jego stan został ustabilizowany. Kolarz ma obrażenia wielonarządowe głowy oraz klatki piersiowej. Będzie hospitalizowany na oddziale intensywnej terapii i będzie poddany zabiegom twarzoczaszki. Potrzebna będzie interwencja specjalistów od chirurgii szczękowej i plastycznej. Czas operacji będzie zależał od stanu zdrowia pacjenta – przyznał w “Sportowym Wieczorze” Paweł Gruenpeter, zastępca dyrektora ds. lecznictwa szpitala w Sosnowcu.

Aktualizacja:

 Sprawca zdarzenia, Dylan Groenewegen został wykluczony z całego wyścigu przez komisję sędziowską. Zachowanie Holendra potępiła Międzynarodowa Unia Kolarska.

Wniesienie sprawy do sądu rozważa szef grupy Deceuninck-Quick Step, Patrick Lefevere.

Oświadczenie UCI (Międzynarodowa Unia Kolarska) dotyczące Dylana Groenewegena (Jumbo-Visma)

Union Cycliste Internationale (UCI) zdecydowanie potępia niebezpieczne zachowanie kolarza Dylana Groenewegena (Jumbo-Wisma), który wypchał Fabio Jakobsena (Deceuninck-Quickstep) w barierki kilka metrów przed metą, powodując zbiorową katastrofę na końcu wyścigu. pierwszego etapu Tour of Poland. Groenewegen został zdyskwalifikowany z wyścigu przez komisję sędziowską. UCI, który uważa to zachowanie za niedopuszczalne, natychmiast skierował sprawę do Komisji Dyscyplinarnej w celu zażądania nałożenia sankcji proporcjonalnych do powagi faktów. Nasza Federacja całym sercem wspiera poszkodowanych kolarzy.”

21:10 Tomasz Świerkot, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 w Sosnowcu: Pacjent jest operowany przez zespół lekarzy ortopedów-chirurgów szczękowo-twarzowych na SOR. Jest wydolny oddechowo i krążeniowo. Stan jest ciężki, musimy czekać.

19:05 O ocenę sytuacji w studiu TVP Sport poproszony został dyrektor wyścigu, Czesław Lang. –Dylan Groenewegen zaczął na środku jezdni, potem zaczął ściągać do boku widząc rywala. Tak się nie robi. Na pewno go zdyskwalifikujemy. Barierki przewracały się jak kostki domina. Taka była to siła. Ucierpiał bardzo dobry zawodnik i sędzia. Kolarstwo nigdy nie było łatwym sportem. Tu zdarzają się takie wypadki, ale trzeba jeździć fair play.

Źródło: TVP

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

About Author