Silesion.PL

serwis informacyjny

Gospodarka Górnego Śląska w Drugiej Rzeczypospolitej.

Gospodarka Gornego Slaska w Drugiej Rzeczypospolitej

Gospodarka Gornego Slaska w Drugiej Rzeczypospolitej

7 czerwca br. o godz. 11, w Muzeum Śląskim w Katowicach ul. T. Dobrowolskiego 1, odbędzie się konferencja naukowa pt.: „Gospodarka Górnego Śląska w Drugiej Rzeczypospolitej”. Wydarzenie, zorganizowane w związku z setną rocznicą włączenia części Górnego Śląska do Polski, ma na celu zaprezentowanie wybranych tematów z zakresu gospodarczej potęgi ówczesnego województwa śląskiego.

Autonomiczne województwo śląskie, ustanowione na mocy Statutu Organicznego Województwa Śląskiego z dnia 15 lipca 1920 roku, było najważniejszym regionem gospodarczym, dostarczycielem surowców dla rodzącego się przemysłu w granicach II RP, które posiadało własny parlament (Sejm Śląski) oraz własny skarb w postaci Skarbu Śląskiego.

Konferencja zatytułowana „Gospodarka Górnego Śląska w Drugiej Rzeczypospolitej. 100. rocznica powrotu części Górnego Śląska do macierzy” będzie okazją do dyskusji m.in. o gospodarce województwa śląskiego w granicach odrodzonego kraju, potędze przemysłowej autonomicznego województwa, zmianach walutowych w czasie powstań i plebiscytu oraz problematyce związanej z ustaleniem granic w 1922 roku.

W spotkaniu wezmą udział badacze z różnych instytucji Górnego Śląska, między innymi: dr hab. Sławomir Czech, prof. UE, który sformułuje tezę, że Górny Śląsk potrzebował Polski tak samo mocno, jak Polska Śląska, zaś okres międzywojenny można postrzegać jako 17 lat wypracowywania nowego porządku instytucjonalnego, opartego na zbieżności interesów Polski i Górnego Śląska. Dr Michał Spurgiasz zaprezentuje wystąpienie, które zapozna słuchaczy z historią zmian walutowych na Górnym Śląsku, w szczególności z pojęciem notgeldu. Prócz powyższych, prelekcje wygłoszą także: dr Karol Makles, dr Andrzej Drogoń oraz Zastępca Dyrektora Katowickiego Oddziału NBP, pan Mariusz Siembiga.

Organizatorzy:
Muzeum Śląskie w Katowicach
Narodowy Bank Polski
Instytut De Republica

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024