Silesion.PL

serwis informacyjny

Górskie szlaki w Beskidzie Sądeckim teraz z ładowarkami do rowerów elektrycznych

Ładowarka w Piwnicznej koło Bacówki nad Wierchomlą

Pierwsze ładowarki do e-bików powstały w Piwnicznej-Zdroju dzięki współpracy z Bosch eBike Systems

Piwniczna-Zdrój jest miejscem, które przyciąga nie tylko miłośników wędrówek i górskich szlaków. To niewielkie, urokliwe miasto na południu Polski zyskuje również coraz większą popularność wśród entuzjastów rowerów elektrycznych. A to za sprawą nowych, innowacyjnych ładowarek, które we wrześniu 2023 roku stanęły na malowniczych szlakach i górskich szczytach tego regionu.

Popularność e-bike’ów jest coraz bardziej widoczna w Polsce i na świecie. Statystyki mówią same za siebie – wzrost sprzedaży w Polsce o 30% w ubiegłym roku jest zapowiedzią tego, co przyniesie przyszłość. Dzięki technologicznemu postępowi, rowerzyści mogą pokonywać dłuższe trasy oraz wybierać bardziej wymagające tereny, korzystając z mocy elektryków. eMTB wyposażone są w silniki o mocy do 250 W pozwalają pokonywać nawet najbardziej strome wzniesienia. Różne tryby wspomagania umożliwiają dostosowanie jazdy do terenu i własnych preferencji. Zainteresowanie elektrykami wpłynęło również na rewolucję w turystyce górskiej. Doskonałym przykładem jest Piwniczna-Zdrój. – Nasze góry są idealne dla entuzjastów wędrówek – od rodzin po ambitnych turystów Teraz dostaliśmy szansę by otworzyć je także dla miłośników jednośladów, ponieważ dzięki mocy rowerów elektrycznych będą dostępne dla większej liczby osób. Nagrodą będą zapierające dech w piersiach widoki – opowiada Dariusz Chorużyk, burmistrz Piwnicznej. – Obecnie mamy cztery działające ładowarki, a piąta zostanie wkrótce uruchomiona. To innowacyjne rozwiązanie w górskiej gminie udało się zainicjować dzięki pasjonatom z Rowerowej Doliny, która działa na rzecz popularyzacji jazdy na rowerze górskim w okolicy, organizuje wycieczki rowerowe i prowadzi wypożyczalnie e-bike oraz marce Bosch, która dostarcza systemy napędu do e-rowerów. To projekt powstały we współpracy z naszym urzędem. Co ważne, każda ładowarka umożliwia jednoczesne ładowanie czterech jednośladów – dodaje.

Lokalizacje zostały wybrane z myślą o turystach, by mogli bezpłatnie naładować swoje elektryki w najbardziej newralgicznych punktach na trasie i pojechać dalej. – Zasięg roweru jest uzależniony zarówno od kondycji rowerzysty, jak i od masy roweru. W związku z tym, kiedy planowaliśmy rozmieszczenie stacji ładowania, staraliśmy się stworzyć dodatkowe możliwości zwiększenia zasięgu. Chcieliśmy, aby rowerzyści mogli zaplanować swoje trasy od jednej ładowarki do drugiej, odkrywając jedne z najpiękniejszych szlaków w Polsce, które często oferują widoki na panoramę Tatr – tłumaczy Marcin Świątkowski z Rowerowej Doliny.

Ładowarki znalazły się na Hali Łabowskiej (1064 m n.p.m.), przy Bacówce nad Wierchomlą (900 m .n.p.m.), na Obidzy (938 m .n.p.m.), przy Chacie na Magórach pod Eliaszówką (831 m .n.p.m) oraz na terenie miejskiego pola namiotowego. Rowerzyści mogą przyjechać z własnym e-bikiem lub wypożyczyć go na miejscu w Rowerowej Dolinie, naładować i wyruszyć na malownicze szlaki. Jak je znaleźć? – Każda z naszych stacji ładowania znajduje się na trasie co najmniej jednego popularnego szlaku w Beskidzie Sądeckim. Pracujemy nad plikami GPX, które będą dostępne pod koniec października. Planujemy również opracowanie dedykowanych map e-bike dla Beskidu Sądeckiego i ostatecznie stworzenie prostej aplikacji dla rowerzystów, która poza wskazówkami nawigacyjnymi dostarczy informacji o poziomie trudności trasy, zasięgu do kolejnej stacji ładowania i opcjach relaksu podczas ładowania roweru – dodaje inicjator projektu.

Sieć ładowarek do rowerów elektrycznych , która powstała dzięki współpracy samorządu, lokalnych pasjonatów rowerów górskich i firmy Bosch otwiera nową erę turystyki rejonie Piwnicznej-Zdroju. Rozwój infrastruktury jest kluczowym czynnikiem przyciągającym turystów i miłośników przyrody.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024