Silesion.PL

serwis informacyjny

Finał konkursu ABC Unii Europejskiej w Katoawicach pod patronatem Posła do PE Łukasza Kohuta

W 2023 roku pracownicy Biura Posła do Parlamentu Europejskiego Łukasza Kohuta odwiedzili ponad 30 szkół województwa śląskiego. To część akcji edukacyjnej „ABC Unii Europejskiej”, która odbywa się w szkołach ponadpodstawowych pod patronatem Posła do Parlamentu Europejskiego Łukasza Kohuta. Podczas tych spotkań młodzież zdobywała wiedzę o historii Unii czy funkcjonowaniu Parlamentu Europejskiego.

W czasie standardowych zajęć z wiedzy o społeczeństwie czy historii i teraźniejszości nie zawsze jest przestrzeń, by uczniowie mogli dowiedzieć się czegoś więcej o Unii. Zwykły obywatel nie ma też dostępu do praktycznej wiedzy o funkcjonowaniu Parlamentu Europejskiego. Zaprosiliśmy więc szkoły do projektu, by młodzi ludzie mogli zrozumieć, co wspólnota może im dać i jaki ma wpływ na ich życie codzienne – mówi Konrad Zych, Dyrektor biura krajowego Posła do Parlamentu Europejskiego Łukasza Kohuta.

45-minutowe prezentacje odbywały się w ramach lekcji. Czasem biuro zapraszane było na spotkania klubów europejskich czy zajęć dla maturzystów zdających rozszerzoną wersję egzaminu dojrzałości z WOS-u.

W trakcie zajęć pojawiały się kluczowe dla UE daty, miejsca, osoby i wartości. Omawiane były kompetencje Unii, sposób wybierania eurodeputowanych czy komisje parlamentarne. Można było posłuchać o lokalnym wykorzystaniu unijnych środków.

W I etapie konkursu wyłonionych zostało 140 finalistów którzy 15 lutego podczas gali finałowej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach walczyli o nagrody w postaci wycieczek do Parlamentu Europejskiego ufundowanych przez patrona konkursu.

I edycję wojewódzkiego konkursu wiedzy „ABC Unii Europejskiej” pod patronatem Posła do PE Łukasza Kohuta wygrała Hanna Wojtynek z I Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu.

II miejsce: Karol Schultz (II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej)
III miejsce: Michał Satława (Liceum im. Króla Jana III Sobieskiego w Piekarach Śląskich)

Wyróżnienie otrzymały również dwie osoby:

  • Weronika Podleśny (I LO im. Powstańców Śląskich w Rybniku)
  • Judyta Chwistek (II LO im. Mikołaja Kopernika w Cieszynie)

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024