Ekstraklasa – który z sędziów pokaże najwięcej żółtych kartek?
W piłce nożnej żółta kartka pokazywana jest, jeżeli ma niesportowy charakter (np. przerwanie korzystnej akcji, za zagranie piłki ręką, dyskusje z arbitrem, grę na czas, niesportowe zachowanie lub ściągnięcie koszulki w czasie trwania meczu).
Żółtą i czerwoną kartkę pokazuje główny sędzia spotkania. Jest to sposób upomnienia lub ukarania zawodnika (niekiedy innych osób) za poważne naruszenie zasad gry. System ten został zaproponowany przez angielskiego sędziego piłkarskiego Kena Astona i zastosowany po raz pierwszy podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w roku 1970 w Meksyku. Czerwona kartka skutkuje przymusowym opuszczeniem pola gry bez możliwości wprowadzenia nań rezerwowego zawodnika. Ponadto czerwoną kartkę sędzia zawsze pokazuje zawodnikowi, któremu pokazał po raz drugi w trakcie meczu żółtą kartkę.
Sędziowscy farmaceuci
- Daniel Stefański – kurs 2.50
- Bartosz Frankowski – kurs 4
- Jarosław Przybył – kurs 3.50
- Tomasz Kwiatkowski – kurs 5
- Szymon Marciniak – kurs 20
- Paweł Raczkowski – kurs 3.20
W zeszłym sezonie najwięcej kartek uzbierał Sasa Balić zawodnik Zagłębia Lubin. A całościowo najwięcej żółtych kartek jako klub zebrała Lechia Gdańsk wychodzi to aż 3,20 kartki na mecz. A który z wymienionych arbitrów pokaże najwięcej kartek? W ubiegłym sezonie najwięcej żółtych kartek pokazali Daniel Stefański (123). Czy tak samo będzie i w tym sezonie? Sprawdźcie ofertą zakładów wzajemnych zaoferowanych przez legalnego bukmachera w Polsce czyli BETFAN
W piłce nożnej żółta kartka pokazywana jest, w zależności od sytuacji, jeżeli ma niesportowy charakter, np. przerwanie korzystnej akcji, za zagranie piłki ręką, dyskusje z arbitrem, grę na czas, niesportowe zachowanie lub ściągnięcie koszulki w czasie trwania meczu. Żółtą i czerwoną kartkę pokazuje sędzia główny spotkania.
W ligach krajowych, a także podczas turniejów piłkarskich obowiązuje zasada polegająca na tym, że gdy zawodnik zdobędzie określoną liczbę żółtych kartek, jest automatycznie odsuwany od następnego (czasem następnych) spotkania. Decyzję sędziego o pokazaniu żółtej i czerwonej kartki można zakwestionować i są znane przypadki anulowania żółtej bądź czerwonej kartki już po meczu. Mundialowy rekord w żółtych kartkach pobił rosyjski arbiter Walentin Iwanow w meczu Portugalii z Holandią na mistrzostwach świata w roku 2006, który pokazał ich aż szesnaście (16).
Czerwona kartka zazwyczaj jest pokazywana:
- za brutalny faul;
- za niesportowe zachowanie (np. wulgarne dyskusje z arbitrem);
- za atak bez piłki;
- za zatrzymanie piłki ręką w dogodnej sytuacji bramkowej bądź faul na zawodniku wychodzącym sam
- na sam z bramkarzem;
- za obraźliwe gesty i podburzanie trybun;
- za uderzenie przeciwnika (lub samą próbę);
- bramkarz może zostać ukarany czerwoną kartką za faul lub zagranie ręką poza swoim polem karnym.
Ponadto czerwoną kartkę sędzia zawsze pokazuje zawodnikowi, któremu pokazał po raz drugi w trakcie meczu żółtą kartkę. Więcej na temat kar i kartek w piłce nożnej przeczytasz w artykule Zagranie ręką w piłce nożnej i inne przewinienia
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).