Dzień recyklingu baterii
Bez baterii obecnie trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie – zasilają wiele naszych sprzętów, są łatwo dostępne i bez problemu się je montuje. Jednak mają też swoje wady. Ich recykling nie jest sprawą już tak prostą – nie można ich wyrzucić do zwykłego pojemnika na śmieci, bo ich skład powoduje, że są odpadami niebezpiecznymi. W dniu recyklingu baterii, który przypada 9.09., warto przypomnieć sobie, gdzie należy je wyrzucić.
EPBA (European Portable Battery Association), europejskie stowarzyszenie zajmujące się problemem baterii, w raporcie z lipca br. wskazało, że w 2020 r. w Europie wprowadzono na rynek ok. 282 tys. ton baterii, podczas gdy zebrano ponad 122 tys. ton zużytych baterii. Oznacza to, że w całej Europie ponad połowa baterii po użyciu znika z systemu, stając się zagrożeniem dla środowiska. MPGK Katowice w zeszłym roku zebrało ponad 2 tony baterii, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu z rokiem 2020, kiedy zebrano ok. 1,1 tonę baterii. Tak duży wzrost może być niepokojący, ale oznacza on także, że rośnie świadomość mieszkańców, którzy coraz dokładniej przyglądają się swoim odpadom i nie wyrzucają już wszystkich do jednego kontenera. W tym roku zapewne znowu zostanie pobity rekord, ponieważ w pierwszej połowie, czyli do końca czerwca, zebrano już ponad 1,2 tony baterii.
– Odpowiedni recykling zużytych baterii jest ważny dla przyrody. Trudno obecnie przewidzieć, jakie będą w przyszłości skutki nieodpowiedzialnego wyrzucania baterii w niewłaściwe miejsca. Mając na uwadze środowisko, powinniśmy dążyć do zmniejszania naszego niekorzystnego wpływu na nie. Wydaje się, że tak niewielka rzecz, jak bateria, nie będzie w stanie wyrządzić dużej szkody, jednak jej skład i coraz większe ilości, które nie są odpowiednio przetwarzane, mogą spowodować poważne zanieczyszczenia – przekonuje Damian Stępień, dyrektor ds. administracyjno-eksploatacyjnych w MPGK Katowice.
Dlaczego baterie to odpad niebezpieczny?
Baterie składają się z wielu substancji, wśród których możemy wymienić m.in. ołów, kadm czy nikiel, które prawidłowo używane nie stanowią zagrożenia, ale po wyrzuceniu i utracie kontroli nad tym, co się z nimi dzieje, mogą skazić np. glebę czy wodę. Ich selektywna zbiórka, a później odpowiedni recykling pozwala chronić środowisko, a także odzyskać surowce i przetworzyć je ponownie.
Obecność w bateriach toksycznych pierwiastków może powodować wiele ciężkich chorób. Wśród nich można wymienić: choroby nerek, przewodu pokarmowego, nadciśnienie, uszkodzenia układu nerwowego, wątroby niewydolność oddechową. Mogą także przyczynić się do rozwoju komórek nowotworowych.
Gdzie oddać zużyte baterie?
W wielu miejscach znajdują się specjalne pojemniki na zużyte baterie – np. w sklepach czy szkołach. Warto z nich korzystać, ale trzeba dopytać właściciela takiego pojemnika, co się później z zebranymi bateriami dzieje. Najważniejsze jest, aby po zbiórce trafiły do odpowiedniego punktu, który może je zneutralizować. MPGK Katowice przyjmuje zużyte baterie w Gminnych Punktach Zbiórki Odpadów, które znajdują się przy ul. Milowickiej 7B, Obroki 136, Zaopusta 70. Za kilka miesięcy dojdzie również remontowany obecnie punkt przy Bankowej 10. Dodatkowo mieszkańcy sami mogą zgłaszać potrzebę odbioru baterii – wtedy po umówieniu terminu elektrośmieciarka podjeżdża i zabiera – nie tylko baterie, ale także inne elektroodpady. Recyklingiem baterii zajmuje się specjalistyczna firma, która posiada odpowiednią infrastrukturę umożliwiającą bezpieczny odzysk surowców z odpadów niebezpiecznych. Po dostarczeniu baterii do zakładu przetwarzania trafiają one na specjalną linię do przetwarzania baterii, gdzie są rozdrabniane. Następnie separowane są z nich poszczególne frakcje, które później dalej są utylizowane lub przekazywane do dalszego wykorzystania.
Dbanie o środowisko staje się coraz powszechniejsze, o czym świadczy zwiększająca się ilość zużytych baterii, które trafiają do odzysku. Szczególnie odpady niebezpieczne powinny być pod szczególną uwagą, aby nie tylko nie zaśmiecały, ale także nie zatruwały środowiska.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).