Dysponujesz flotą samochodów? Sprawdź, jak możesz na niej zarabiać!
Własna flota samochodowa to nie tylko cenny zasób firmy, ale także wyróżnik w walce z konkurencją. Samochody firmowe pełnią różnorodne funkcje – od reprezentacyjnej po spedycyjną. Właściwe zarządzanie flotą pozwala nie tylko optymalizować koszty, ale także generować dodatkowe przychody. Kluczem do sukcesu jest efektywne wykorzystanie zasobów i stała kontrola nad flotą, wspomagana odpowiednimi narzędziami, które pomagają monitorować i zarządzać jej działaniami w czasie rzeczywistym.
Zalety posiadania własnej floty
Własna flota samochodowa pozwala nie tylko na realizację celów reprezentacyjnych firmy oraz efektywne wykonywanie pracy przez zatrudnianych pracowników. To także konkretny zasób firmy, który przy odpowiednim wsparciu może sam na siebie zarabiać.
– Posiadanie własnej floty samochodowej to jedno z efektywnych rozwiązań wspierających rozwój biznesu. Pozwala firmom na pełną niezależność w planowaniu i zarządzaniu zasobami. Przedsiębiorstwa mogą nie tylko skuteczniej optymalizować trasy, ale także lepiej monitorować koszty, co przekłada się na bardziej efektywne zarządzanie budżetem. Korzystanie z nowoczesnych narzędzi, takich jak aplikacje rozliczeniowe, zapewnia pełną kontrolę nad codziennym funkcjonowaniem floty, zwiększa elastyczność operacyjną oraz ułatwia podejmowanie szybkich decyzji związanych z logistyką – wylicza Łukasz Witkowski, Co-founder Natviol, aplikacji rozliczeniowej dla kierowców i kurierów.
Dzięki zaawansowanym narzędziom do zarządzania flotą, optymalne wykorzystanie samochodów firmowych nigdy nie było tak proste. Systemy GPS umożliwiają bieżące monitorowanie lokalizacji pojazdów, kontrolowanie prędkości, analizowanie tras i proponowanie alternatywnych, a także śledzenie czasu pracy kierowców. Rozbudowane funkcjonalności aplikacji rozliczeniowych pozwalają na zarządzanie zużyciem paliwa oraz monitorowanie stanu technicznego pojazdów, co usprawnia codzienne działania i umożliwia optymalizowanie kosztów operacyjnych.
Zarządzanie flotą samochodów jest prostsze niż może się wydawać
Niezależnie od rozmiaru floty samochodowej, którą zarządza firma, oraz jej przeznaczenia, kluczowe jest efektywne zarządzanie tym zasobem. Odpowiednia organizacja pozwala maksymalnie wykorzystać potencjał floty, przynosząc wymierne korzyści na wielu obszarach.
– Pierwszym krokiem, by móc w pełni wykorzystywać możliwości własnej floty samochodowej jest wybór narzędzia, które umożliwi sprawne zarządzanie wszystkimi zasobami: pojazdami i kierowcami – podpowiada Łukasz Witkowski z Natviol. – Dzięki zdobytemu doświadczeniu, oferujemy kompleksową obsługę rozliczeń flotowych, co pozwala firmom skoncentrować się wyłącznie na realizacji swoich celów biznesowych. Zarządzanie administracją flotową może być bardzo czasochłonne, dlatego przekazanie tej odpowiedzialności zaufanemu partnerowi pozwala na optymalizację procesów i oszczędność czasu.
Flotę samochodową możesz budować i rozbudowywać samodzielnie lub zlecić to odpowiedzialne zadanie profesjonalistom. Ciekawą opcją jest wynajem długoterminowy, który nie tylko pozwala obniżyć koszty, ale także umożliwia w pełni swobodne wykorzystywanie wynajmowanych pojazdów. Zamiast kupować nowe lub używane samochody, możesz wynająć je na kilka lat, a po tym czasie wymienić je na inne. W ramach miesięcznego abonamentu otrzymujesz kompleksowe wsparcie obejmujące m.in. pełne ubezpieczenie, regularne przeglądy, wymianę opon między sezonami, a nawet pokrycie kosztów ewentualnych napraw.
Korzystanie z floty zewnętrznej – nowy trend relacji B2B
Coraz częściej firmy rezygnują z posiadania własnej floty i z chęcią zlecają tę część działalności firmom zewnętrznym. Stwarza to dodatkowe pole możliwości dla firm, które chcą dzielić się własną flotą. Rosnące natężenie ruchu oraz brak miejsc parkingowych w centrach większych miasta sprawiają, że pracownikom przestaje opłacać się dojazd do pracy własnym samochodem. Dlatego wiele firm, korzystając z floty zewnętrznej, organizuje im przejazdy służbowe. Obserwując rynek, można zauważyć, że rośnie zainteresowanie nie tylko obsługą dojazdów pracowników do pracy, ale także obsługą imprez firmowych oraz spotkań biznesowych. Klienci pragną nie tylko wysokiej jakości usług, czyli zapewnienia im komfortowego i często luksusowego samochodu, ale także wykwalifikowanego i doświadczonego kierowcy.
Pojazdy flotowe mogą generować dodatkowe zyski, wykorzystując czas, w którym normalnie byłyby nieaktywne. Oprócz przewozu osób, firmy dysponujące flotą samochodową mogą świadczyć usługi przewozów kurierskich lub dostaw jedzenia, dokumentów, bądź zakupów. W każdym przypadku grafik można elastycznie dopasowywać do dostępnych możliwości i preferencji. Innym pomysłem na ciekawe wykorzystanie własnej floty samochodowej jest oferowanie pojazdów turystom na wynajem krótkoterminowy. Można wtedy uruchomić niewielką wypożyczalnię w pobliżu lotnisk, portów lub dworców. Warto także zaoferować możliwość podstawienia wybranego auta przed wejście na lotnisko lub w dowolne, wskazane przez klienta miejsce.
Podsumowując, posiadanie floty samochodowej może stać się istotnym źródłem dochodu dla firmy, o ile jest odpowiednio zarządzana. Niezależnie od tego, czy pojazdy są wykorzystywane do przewozu osób, dostaw kurierskich, czy wynajmu na specjalne okazje, kluczowe jest skuteczne wykorzystanie nowoczesnych narzędzi, takich jak aplikacje do zarządzania flotą. Dzięki nim można zoptymalizować koszty, zwiększyć efektywność operacyjną oraz elastycznie dopasować działania do aktualnych potrzeb rynku, przekształcając flotę w zyskowny element biznesu.
Natviol – polska aplikacja rozliczeniowa dla kierowców i kurierów pracujących z największymi aplikacjami na rynku jak Uber, Bolt czy Glovo. Partnerzy podejmujący współpracę z Natviol mają zagwarantowane rozliczenie swoich przychodów bez konieczności zakładania działalności gospodarczej. Dodatkowo, firma jest odpowiedzialna za zatrudnienie, rozliczenie należnych podatków, wypłacenie środków czy współpracę z urzędami.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Silesion.pl codziennie. Obserwuj Silesion.pl!
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).