Dostępna Noc Muzeów w Muzeum Śląskim w Katowicach
W sobotę, 13 maja, Muzeum Śląskie w Katowicach zaprasza na wydarzenie dostępne dla każdego. Na zwiedzających czekać będą liczne atrakcje, w tym warsztaty ze światłem i ciemnością, spektakl teatralny z audiodeskrypcją, oprowadzenia po wystawie dotykowej z niewidomymi przewodnikami oraz koncert finałowy zespołu Sorry Boys tłumaczony na PolskiJęzyk Migowy. Tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia jest światło i ciemność.
Na szczególną uwagę zasługują propozycje, które poszerzą tradycyjny sposób percepcji sztuki, a także ukażą współpracę zespołową osób niewidomych, głuchych i słyszących.
W programie przewidziano m.in.:
- Warsztaty flamenco dostępne dla osób głuchych i słabosłyszących, prowadzone przez tancerkę i nauczycielkę Joannę Mazurek z Tańca Duszy, a także warsztaty poetyckie kierowane do osób, które zaczynają swoją przygodę z poezją – zajęcia dostępne są dla osób niewidomych i słabowidzących, a poprowadzi je Maciej M. Szczawiński, poeta, krytyk literacki, redaktor Polskiego Radia Katowice.
- Wykład dr. Wojciecha Ejsmonda z dziedziny archeologii pt. „Światło złota i ciemność grobowca Tutanchamona” (tłumaczony na Polski Język Migowy). Wnętrze grobowca po raz pierwszy ujrzano dopiero 26 listopada 1922 roku. Tego dnia padły znane słowa, wypowiedziane przez Cartera zaglądającego ze święcą do środka: „Widzę rzeczy cudowne!”. Tutanchamon nie należał do wybitnych władców Egiptu, ale odkrycie Cartera i bogactwo zabytków z grobowca młodego faraona sprawiły, że poniekąd to właśnie dzięki niemu poznaliśmy wiele faktów na temat życia starożytnych Egipcjan. Dlatego też Tutanchamon pozostaje jednym z najbardziej znanych faraonów.
- Oprowadzanie w ciemności, w czasie którego niewidomi przewodnicy w całkowicie zaciemnionej sali zapoznają nas za pomocą dotyku z wybranymi dziełami sztuki i obiektami etnologicznymi. Grymas Laokoona, ekstaza św. Teresy, tajemniczy uśmiech Kurosa będą dostępne w formie gipsowych kopii słynnych dzieł sztuki. Będzie też można porównać maski obrzędowe afrykańskie i polskie, z obrzędu „Dziadów żywieckich”, a także zapoznawać się przez dotyk z malarstwem. Na wystawie zostaną zaprezentowane różne metody przybliżania obrazów osobom niewidomym – płaskorzeźba, relief frezowany w masie plastycznej oraz kopia obrazu olejnego pozwalająca na poczucie dłonią faktury farby i płótna. Oprowadzać będą niewidomi przewodnicy, na co dzień pracujący w „Ważnym Miejscu. Tajemnicy ciemności”.
- Warsztaty tworzenia neonów z tłumaczeniem na Polski Język Migowy. Uczestnicy warsztatów prowadzonych przez katowickie studio Neon Irsa dowiedzą się:, skąd się wzięły neony, gdzie można zobaczyć te najpiękniejsze, czy to prawda, że Katowice były kiedyś nazywane polskim Las Vegas i czy każdy może zrobić neon.
- Wystawę „Licho nie śpi – diabły z kolekcji Działu Etnografii.” Licho nie śpi? Na pewno? Każdego, kto chciałby się o tym przekonać zapraszamy na wyjątkowo przygotowaną ekspozycję, gdzie w półmroku, z latarką w dłoni, będziemy mogli to sprawdzić. Zobaczymy czarcie grono, czyli diabły groźne, szydercze, łobuzerskie. Jedne budzące lęk, inne z figlarnymi uśmiechami. Niektóre w towarzystwie swoich pomocnic – złowieszczych czarownic. Wyobrażenia diabłów wprowadzą nas w świat baśni i fantazji, z pewnością zaintrygują formą i ekspresją. Odwiedzający wystawę, przeglądając się w diabelskim lustrze, sam będzie mógł się przekonać, czy ma w sobie coś z czarta.
- Finałowy koncert zespołu Sorry Boys, który rozpocznie się o godzinie 23:15 (z tłumaczeniem tekstów piosenek na Polski Język Migowy). Sorry Boys to jeden z najciekawszych zespołów na polskiej scenie alternatywno-popowej. Od początku działalności trzon grupy stanowią: Bela Komoszyńska, Tomasz Dąbrowski i Piotr Blak. Debiutancka płyta „Hard Working Classes” ukazała się w 2010 roku i zebrała znakomite recenzje. Kolejne wydawnictwo pt. „Vulcano” zostało uznane za jeden z najlepszych polskich albumów 2013 roku – ta płyta ugruntowała pozycję Sorry Boys jako zespołu nowatorskiego, sięgającego po nieoczywiste rozwiązania. W 2016 roku muzycy zaprezentowali album „Roma”, który ponownie znalazł się w stawce wielu podsumowań płytowych: To jeden z tych zespołów, który tchnął nowe życie w polski pop, który szturmem wziął sceny klubowe i festiwalowe. Ich ostatni album „Roma” to majstersztyk. („Gazeta Wyborcza”). Wydawnictwo przyniosło zespołowi nominację do Fryderyka 2017 w kategorii „Album Roku – Muzyka Alternatywna” i przysporzyło wielu nowych fanów. Koncert w ramach Dostępnej Nocy Muzeów będzie po raz pierwszy w historii zespołu tłumaczony na PJM.
…oraz wiele innych, arcyciekawych aktywności, które zaplanowaliśmy dla Was na tę wyjątkowa noc w roku.
Pełny program Dostępnej Nocy Muzeów wraz z informacją o pozostałych aktywnościach i atrakcjach znajduje się na stronie internetowej Muzeum Śląskiego: https://muzeumslaskie.pl/pl/aktualnosci/program-dostepnej-nocy-muzeow/
Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).