Silesion.PL

serwis informacyjny

Dolina Trzech Stawów z nową atrakcją: pumptrack dla rowerzystów, rolek i hulajnóg

Pumptrack W Dolinie Trzech Stawow

Pumptrack w Dolinie Trzech Stawów

W Dolinie Trzech Stawów dobiegła końca budowa trzeciego pumptracka w mieście. Został on zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego. Wykonawca zakończył już wszystkie prace budowlane. Choć zlecono mu wykonanie jeszcze kilku poprawek, to nie wpływają one na użyteczność toru, dlatego – by dzieci i młodzież, ale także dorośli mogli korzystać z pogody i nowej atrakcji – zdecydowano się już udostępnić pumptrack.

W ramach prac konieczne było w pierwszej kolejności wykonanie ukształtowania terenu pod tor oraz roboty polegające na wyrównaniu i utwardzeniu powierzchni gruntu. Ponadto na skarpach ułożona została trawa z rolki, a przestrzeń wypełniły też elementy małej architektury – ławki, kosze i stojaki rowerowe. Prace trwały od sierpnia zeszłego roku. Łączny koszt inwestycji to nieco ponad 700 tys. zł. Wykonawca w ramach poprawek będzie musiał m.in. wymienić fragment trawy z rolki, która się nie przyjęła, ale nie wpływa to na użyteczność toru ani bezpieczeństwo. Pumptrack jest nadal ogrodzony, ale pomiędzy dwoma torami wykonano wjazd dla chcących go przetestować. Ogrodzenie zostanie zdemontowane w przyszłym tygodniu, kiedy zostaną usunięte usterki.

Tor dla mniej i bardziej zaawansowanych

Mieszkańcy mają do dyspozycji dwa tory – mini pumptrack i easy pumptrack. Ten pierwszy przeznaczony jest dla użytkowników z młodszej grupy wiekowej oraz mniej zaawansowanych. Powierzchnia jest utwardzana, z mieszanki mineralno-asfaltowej. Długość mini pumptracka wynosi 32 m, a szerokość 1,5 m. Natomiast easy pumptrack przeznaczony jest dla użytkowników bardziej zaawansowanych – ma nieregularny kształt z dużą liczbą przeszkód. Długość tego toru to już 243 m, a szerokość 1,7 m.

Teren, na którym powstał pumptrack, znajduje się przy stawie Łąka. Dotychczas był niezagospodarowany, z alejką asfaltową od strony południowej i zachodniej. Służył mieszkańcom do spacerów, ale postanowili oni, że idealnie nadaje się do realizacji kolejnego miejsca dla osób chcących doskonalić swoje sportowe umiejętności. Pomysł zyskał ponad 8 tys. głosów. Tor został już odebrany, choć trzeba jeszcze wymienić fragment trawy z rolki, która się nie przyjęła. Mimo to zdecydowaliśmy o tym, żeby udostępnić go mieszkańcom, by w czasie tak ładnej pogody mogli już sprawdzić nowe miejsce do rekreacji. Prosimy jednak, aby podczas korzystania nie chodzić po trawie, aby mogła się ona ukorzenić – podkreśla Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej.

Wybudowany właśnie pumptrack nie jest pierwszym w naszym mieście. Podobny działa już na Osiedlu Witosa. To inwestycja oddana do użytku w 2016 roku przy ul. Grabskiego, nieopodal kortów tenisowych, która również została zrealizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego. Drugi tor znajduje się w oddanym niedawno do użytku parku Wełnowieckim, chociaż ten jest przeznaczony tylko dla rowerzystów, a z pumptracku na Trzech Stawach mogą korzystać rowerzyści, osoby na rolkach czy hulajnogach.

Dolina Trzech Stawów – atrakcyjny teren i wiele możliwości spędzania wolnego czasu

Nowa przestrzeń w Dolinie Trzech Stawów jest świetnym uzupełnieniem oferty rekreacyjnej dla mieszkańców. Oprócz pumptracku można tu korzystać m.in. z gastronomii, placów zabaw, miejsc do spacerowania czy dużych przestrzeni do biegania dla psów. Znajdująca się niedaleko rolkostrada pozwala na spokojną jazdę na rolkach. Listę atrakcji uzupełniła w ostatnim czasie nowa ścianka tenisowa, co daje możliwość trenowania umiejętności w kolejnej dyscyplinie sportu. Niedawno park zyskał także nową ścieżkę, meble miejskie oraz odnowioną scenę taneczną przy stawie kajakowym.

Wszelkie materiały promocyjno-reklamowe mają charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowią one podstawy do wzięcia udziału w Promocji, w szczególności nie są ofertą w rozumieniu art. 66 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. 2020, poz. 1740 z późn. zm.).

Copyright Silesion.pl© Wszelkie prawa zastrzeżone. 2016-2024